Z artykułu dowiesz się:
- jak zmieniać biegi w samochodzie żeby nie szarpało?
- jak płynnie zmieniać biegi w samochodzie?
- czy przy zmianie biegów puszcza się gaz?
Prawidłowa jazda samochodem wymaga nie tylko znajomości przepisów ruchu drogowego, ale także właściwego kierowania samochodem. Między innymi mowa tutaj o prawidłowej zmianie biegów. Prawidłowa technika zmiany biegów polega na tym, aby zmieniać biegi w samochodzie, żeby nie szarpało samochodem podczas jazdy. Jak płynnie zmieniać biegi? Przede wszystkim nie należy tego robić na siłę. Zmiana biegów w samochodzie powinna przebiegać za pomocą szybkiego ruchu ręki. Ważną rzeczą, jak płynnie zmieniać biegi, jest też, kiedy zmieniać biegi. Zmiana biegów powinna następować po osiągnięciu określonej liczby obrotów. Jeżeli do czynienia mamy z silnikiem Diesla i chcemy zmienić bieg na wyższy, najlepiej przystąpić do tego, kiedy osiągniemy 2000 obrotów na minutę. Jeżeli chcemy zejść na niższy bieg, to wartość ta powinna być niższa niż 2000. W silnikach benzynowych wartość ta powinna wynosić 2500 obrotów na minutę. Doświadczeni kierowcy nie muszą sprawdzać na zegarze, czy została osiągnięta ta liczba, ponieważ wiadomo, kiedy zmieniać biegi po dźwięku pracy silnika. Przy wartości powyżej 3000 możemy odczuć, że samochód piłuje, a więc jest to odpowiednia pora, aby zmienić bieg. Czy przy zmianie biegów puszcza się gaz? Aby prawidłowo zmieniać bieg, zaleca się zdjąć nogę z pedału gazu. Przy zmianie biegów można odpuścić puszczanie gazu, jednak wiąże się to z zużyciem sprzęgła, a także uszkodzeniem elementów, które odpowiadają za przeniesienie napędu.
Zmiana biegów w samochodzie krok po kroku
Przy przystąpieniu do zmiany biegów w samochodzie należy wcisnąć sprzęgło. Należy o tym pamiętać, ponieważ zmiana biegów bez wciśniętego sprzęgła może spowodować, że zniszczymy skrzynię biegów. Kiedy zmiana biegów powinna następować? Tak jak wcześniej wspomniano, po osiągnięciu odpowiedniej liczby obrotów na minutę. Dodatkowo technika zmiany biegów wymaga, aby nie trzymać cały czas ręki na lewarku. Zgodnie z przepisami, obie ręce powinny znajdować się na kierownicy. Oprócz tego, prawidłowa zmiana biegów w samochodzie, jak zmieniać płynnie biegi wymaga, aby był to delikatny, szybki ruch ręki. Istnieją zasady, jak zmieniać prawidłowo biegi, jeżeli przeskakujemy pomiędzy poszczególnymi biegami. Zmiana biegu z 1 na 2 wystarczy ruch w linii prostej. Jeżeli przechodzimy na wyższy bieg z 2 na 3, należy ustawić bieg w pozycji luzu i przesunąć do przodu. Podobnie jest w przypadku schodzenia na niższy bieg. Przesuwamy lewarek w pozycję jałowego biegu i kierujemy dłoń w lewą stronę i w dół. Prawidłowa zmiana biegu z 3 na 4 wymaga jedynie ruchu nadgarstka i przesunięcia dłoni w linii prostej do tyłu. Jeżeli przechodzimy z biegu 4 na 3, to przyda się tutaj praca ramieniem, zamiast nadgarstkiem. W tym wypadku, przesuwamy dłoń do przodu, a nie do tyłu, jak to było w przypadku zmiany biegu z 3 na 4. Przejście z biegu 4 na piąty wymaga pracy nadgarstka w prawą stronę i do przodu.
Prawidłowa zmiana biegów w samochodzie nie tylko wymaga wiedzy, kiedy zmieniać biegi. Ważna jest również technika, jak zmieniać biegi, żeby nie szarpało samochodem podczas ich zmiany. Należy pamiętać, aby płynnie zmieniać biegi, należy zwracać uwagę na liczbę obrotów na minutę w samochodzie. Wraz z biegiem czasu, kierowca monitorując pracę silnika wie, kiedy nadchodzi czas zmiany biegów. Prawidłowa i płynna zmiana biegów zapobiega uszkodzeniu zarówno skrzyni biegów, ale także nie dopuszcza do zatarcia czy zaduszenia silnika, co jest ważne, aby funkcjonował on sprawnie. Należy pamiętać, że przy zmianie biegów trzeba puszczać gaz, a także dociskać sprzęgło. Nie wolno zmieniać biegów na siłę. Młodzi kierowcy mają z tym problem, ponieważ nie są na tyle przyzwyczajeni do pracy silnika, że zazwyczaj zwracają uwagę na tarczę zegara z liczbą obrotów, aby w odpowiednim momencie zmienić bieg na wyższy lub niższy