Strona głównaPoradyCo ile wymiana oleju w silniku?

Co ile wymiana oleju w silniku?

-

Regularna kontrola poziomu oleju silnikowego oraz jego wymiana są jednymi z głównych obowiązków każdego posiadacza pojazdu podczas jego eksploatacji. Częstotliwość wymiany oleju zależy od wielu czynników, chociaż przyjmuje się, że w tym zakresie kluczowe są wskazania producenta. Poza informacjami podawanymi w instrukcji obsługi pojazdu, warto także kierować się intuicją oraz umiarem. Co ile wymiana oleju w benzynie i dieslu? Czy wymiana oleju w skrzyni biegów jest równie ważna? 

Co ile wymiana oleju w dieslu i benzynie?

Zgodnie z przyjętymi zasadami, zarówno w samochodach z silnikiem benzynowym, jak i silnikiem diesla, olej oraz filtry w samochodzie należy wymieniać co 10-15 tys. km lub raz w roku. Spotkać się można z opiniami, że przy małych przebiegach wymiana oleju co 2 lata jest wystarczająca. Jeśli jednak pokonujemy dystanse mniejsze niż 10 tys. km rocznie, warto wymienić olej co 12 miesięcy, aby zachować jego odpowiednie właściwości. 

Co ile wymieniać olej w nowych samochodach?

W nowszych samochodach, interwał wymian oleju zalecany przez producenta jest dłuższy i wynosi 15-30 tys. km. Im starszy samochód, tym kontrola oraz wymiana oleju powinna być wykonywana częściej. Poziom oleju silnikowego należy sprawdzać przy zimnym silniku bądź kilkanaście minut po jego wyłączeniu. Samochód powinien być ustawiony na równym, płaskim podłożu. Kontroli należy dokonywać po przejechaniu 1000 km lub raz w miesiącu oraz przed każdym dalszym wyjazdem.

Ile oleju należy wlać?

W ilości wlewanego oleju silnikowego warto zachować umiar. Nie może go być ani za dużo, ani za mało. Najlepiej, kiedy poziom oleju znajduje się w 3/4 wysokości między wskaźnikiem min i max na bagnecie. Zbyt mała oraz zbyt duża ilość oleju doprowadzić może do awarii silnika. Odpowiednia ilość oleju silnikowego ma szczególne znacznie w okresie zimowym – w tym czasie warto utrzymywać jego poziom w połowie wysokości między min i max. Nieco mniej oleju znacznie szybciej i łatwiej się rozgrzeje, co jest ważne w przypadku niskich temperatur, utrudniających rozruch silnika.

W jakich sytuacjach wymieniać olej częściej?

Wspomniane wyżej interwały wymian oleju silnikowego są orientacyjne. Świadomy i doświadczony kierowca wie, że do tej czynności warto podejść indywidualnie. Na częstotliwość wymiany oleju silnikowego wpływają między innymi:

  • sposób eksploatacji samochodu – jazda na wysokim zakresie obrotów silnika może powodować ubytki w poziomie oleju silnikowego. Warto w takim przypadku kontrolować i wymieniać go częściej,
  • zasilanie LPG – samochody wyposażone w instalację gazową powinny mieć częściej wymieniany olej silnikowy. Obecność siarki i wyższe temperatury pracy silnika znacznie przyspieszają zużycie dodatków znajdujących się w oleju,
  • pora roku oraz rodzaj oleju – pora roku ma znaczenie w przypadku, gdy używamy oleju mineralnego. W takiej sytuacji warto zmienić go przed zimą na olej syntetyczny, np. Motul 8100 X-Cess, ponieważ niskie temperatury zaburzają właściwości olejów mineralnych. Należy pamiętać, że mieszanie olejów nie przyniesie tak dobrych efektów jak wymiana.

Warto zaznaczyć, że zbyt częsta wymiana oleju silnikowego nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ olejowi należy dać czas na zaadaptowanie się do silnika. Analogiczna sytuacja dotyczy wymiany oleju w skrzyni biegów. Przyjmuje się, że przy normalnym użytkowaniu olej ten powinien być wymieniany co 80-100 tys. km w przypadku przekładni manualnej i co 40-80 tys. km w automacie.

Co ważne, nie można lekceważyć ostrzeżeń generowanych przez samochód, dotyczących oleju silnikowego. Jeżeli jego poziom jest zbyt niski, poinformuje nas o tym czerwona kontrolka wyświetlająca się na desce rozdzielczej. Jeżeli zauważymy tę kontrolkę, należy natychmiast zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu oraz sprawdzić poziom oleju silnikowego. Czasami jego uzupełnienie rozwiąże problem, jednak nierzadko zdarza się, że kontrolka ta sygnalizuje poważną awarię silnika. Jeżeli musimy uzupełniać olej regularnie, konieczna będzie wizyta u mechanika.

POPULARNE

Audi A4

Kodowanie kluczyka Audi A4 B7/B6/B5

0
Kodowanie kluczyka Audi A4 po wymianie baterii albo na przykład po zmianie akumulatora, jest niezbędną procedurą, aby z powrotem zaczął on działać poprawnie. Nie...
Felgi Autec Opinie

Felgi Autec – opinie

OSTATNIE POSTY