Strona głównaInneZgłoszenie kupna pojazdu - wszystko co warto o nim wiedzieć

Zgłoszenie kupna pojazdu – wszystko co warto o nim wiedzieć

-

Zgłoszenie kupna pojazdu jest obowiązkiem jego nowego właściciela, jeśli tego nie zrobi, może zostać na niego nałożony mandat w wysokości nawet do 1000 złotych. Zgodnie z procedurami nabywca musi wskazać wszystkie podstawowe dane pojazdu, który nabył. Są to marka, model, numer VIN oraz obowiązujący przed zakupem dowód rejestracyjny.

Ponadto zgłoszenie kupna pojazdu obejmuje dane osobowe zbywcy i dokument potwierdzający przeprowadzoną transakcję. Może to być faktura VAT lub umowa kupna-sprzedaży. Przy czym może to być kopia lub zdjęcie – oryginał nie jest konieczny. Zgłoszenie kupna pojazdu może być skierowane przez Internet, w dobie pandemii wiele urzędów wprowadziło takie rozwiązanie. W trakcie mogą pojawić się do zaznaczenia różne zgody lub oświadczenia. Na przykład w sytuacji, gdy pojazd ma więcej jednego, właścicieli.

Zgłoszenie nabycia pojazdu

Zakup jakiegokolwiek pojazdu musi być każdorazowo zgłoszony do właściwego Wydziału Komunikacji, zgłoszenie nabycia pojazdu nie wymaga osobistej wizyty we wspomnianym urzędzie. Wszelką dokumentację można przesłać za pośrednictwem strony www.gov.pl – wystarczy wybrać sposób logowania. Po wypełnieniu formularza dokument należy podpisać – do wyboru są dwie opcje – elektroniczny podpis zaufany lub certyfikat kwalifikowany.

Jeżeli wszystko jest w porządku, nie zostało pominięte żadne okienko system wyświetla informację o zakończeniu procesu wysyłki. Potwierdzeniem, że wysłano zgłoszenie nabycia pojazdu będzie UPP, czyli Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia. Ten dokument jest całkowicie wystarczający i oznacza dopełnienie obowiązku.

Zgłoszenie zakupu pojazdu

Na zgłoszenie zakupu pojazdu, nowy właściciel miał do niedawna 30 dni, jednak z uwagi na sytuację epidemiczną termin ten przedłużono do 60 dni. Tak będzie to wyglądało przez bliżej nieokreślony czas. Nie zmienił się natomiast sposób obliczania tego terminu – punktem wyjścia jest dzień nabycia pojazdu wskazany w dokumentach.

Zgłoszenie zakupu pojazdu dla niektórych jest zbędną formalnością, tymczasem jest odwrotnie. Istotną kwestią jest ustalenie miejsca wysyłki zgłoszenia, zależy to od miejsca zamieszkania nabywcy. Mogą to być starostwo powiatowe, urząd miasta lub urząd dzielnicy. Udostępnienie usługi elektronicznego zgłoszenia zakupu pojazdu jest całkowicie bezpłatne. Przesłane zgłoszenie jeszcze tego samego dnia jest rejestrowane w konkretnej jednostce, ale osoba zgłaszająca nie otrzymuje powiadomienia o tym fakcie.

Zawiadomienie o nabyciu pojazdu

Jednym z niewielu pozytywnych aspektów pandemii koronawirusa jest fakt, że wiele spraw urzędowych można załatwić bez wychodzenia z domu. Podobnie jest w kwestii zawiadomienia o nabyciu pojazdu. Oszczędza się w ten sposób swój cenny czas, który przeznaczało się na długotrwałe stanie w kolejkach. Zawiadomienie o nabyciu pojazdu leży w gestii nowego właściciela, podaje on wszelkie niezbędne dane o samochodzie oraz zbywcy. Jeśli ktoś nie potrafi poruszać się po stronach internetowych może wysłać zawiadomienie o nabyciu pojazdu tradycyjną pocztą. Nie znajdzie się w urzędzie tak szybko, jak dokument elektroniczny, ale obowiązek zostanie spełniony.

Zgłoszenie kupna samochodu w Wydziale Komunikacji

Chcąc dokonać zgłoszenia kupna samochodu w Wydziale Komunikacji należy albo umówić się na konkretną godzinę, albo wypełnić formularz online. W wielu miastach zachęca się petentów do skorzystania z drugiego rozwiązania, wskazują na to obowiązujące cały czas obostrzenia. O zgłoszeniu kupna samochodu w Wydziale Komunikacji należy pamiętać, ponieważ nikt nie wysyła w tej sprawie specjalnych przypomnień. Słaba pamięć lub niewiedza nie stanowią wytłumaczenia, dla roztargnionych i zapominalskich są przewidziane dość wysokie kary.

Czasami o tym obowiązku wspomina zbywca auta, co jest wyrazem jego dobrej woli. Ważną informacją jest jeszcze fakt, że samo zgłoszenie kupna samochodu w Wydziale Komunikacji jest wolne od jakichkolwiek opłat. Nie ma zatem potrzeby obawiać się wysokich kosztów, jak ma to miejsce w przypadku rejestracji pojazdu. Warto więc udać się do urzędu i zgłosić kupno samochodu w wydziale komunikacji bez jakichkolwiek opłat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Autostrady w Polsce

Płatne autostrady w Polsce

0
Autostrady to drogi umożliwiające najszybsze przemieszczanie się transportem samochodowym. Autostrady w Polsce w 2018 już miały ponad tysiąc sześćset kilometrów i obecnie budowane są...
Opinie o TRW

TRW – opinie

Opinie o Valeo

Valeo – opinie

OSTATNIE POSTY