Strona głównaPoradyJakie wycieraczki do samochodu wybrać?

Jakie wycieraczki do samochodu wybrać?

-

Żywotność wycieraczek samochodowych jest krótka. Niektórzy wymieniają je regularnie według zaleceń producentów co pół roku, inni co rok, a spora grupa kierowców – dopiero wtedy, gdy już nie spełniają w 100% swojej funkcji lub się całkowicie zniszczą. Jak poprawnie je eksploatować, kiedy wymieniać i jakie wycieraczki samochodowe polecacie najczęściej?

Podstawowe rodzaje wycieraczek

Dobre wycieraczki do samochodu powinny przede wszystkim idealnie przylegać do szyby w danym samochodzie. Wtedy będą idealnie zbierać deszcz lub śnieg, bez pozostawiania smug. Zwracać uwagę należy na to, jakie pióra wycieraczki wybrać spośród kilku rodzajów dostępnych na rynku. Wyróżnia się dwa najpopularniejsze rodzaje: klasyczne (ze stelażem) oraz płaskie (bezszkieletowe), zwane „bananami”. Te pierwsze mają oddzielny szkielet metalowy, do którego przymocowana jest guma czyszcząca. Zadaniem stelaża jest dociskanie gumy do szyby. Pióra bananowe natomiast nie posiadają stelaża oddzielnego, lecz jest on już zabudowany wraz z gumą. Materiał, z którego są zrobione, jest elastyczny i nie ma konieczności stosowania dodatkowego elementu dociskowego. Wycieraczki płaskie są droższe, ale również bardziej wytrzymałe, ściślej przylegają do szyby (działają więc efektywniej), a w zimie do niej nie przymarzają w tak dużym stopniu, jak szkieletowe. Ponadto są  w mniejszym stopniu podatne na rdzewienie. Nie do wszystkich samochodów jednak uda się dobrać pióra bananowe. Szczególnie w starych modelach może być to niemożliwe. Podobnie jest z sytuacją odwrotną – nowe auta, z fabrycznie przystosowanymi piórami bezszkieletowymi, muszą być zawsze w taki rodzaj wycieraczek wyposażone, ponieważ wycieraczki klasyczne mogą się nie mieścić w szczelinę pomiędzy maską a szybą.

Jak dobrać rozmiar wycieraczki do samochodu?

Następnym krokiem przy kupowaniu wycieraczek, jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Jest to kluczowe, aby wycieraczki spełniały swoje zadanie jak najlepiej. Nie ma uniwersalnych długości wycieraczek, należy po prostu pamiętać rozmiar odpowiedni do posiadanego modelu samochodu. Konstrukcja przedniej szyby przeważnie wymaga dwóch różnych długości wycieraczek. Od strony kierowcy jest dłuższa, dlatego niejednokrotnie kupować należy każdą wycieraczkę oddzielnie i w ten sposób są często pakowane. Najprościej udać się do sklepu motoryzacyjnego, gdzie sprzedawca dobierze odpowiedni rozmiar po podaniu modelu auta. Gdy nieoczekiwanie wycieraczka się zepsuje i zajdzie potrzeba zakupienia ich samodzielnie np. na stacji benzynowej, to można się posłużyć Internetem, gdzie do dyspozycji są portale pomagające w doborze długości piór – należy wpisać w wyszukiwarkę markę, model i rocznik samochodu. By dobrać odpowiedni rozmiar, najlepiej zmierzyć długości wycieraczek i je zapisać. W ostateczności wystarczy ściągnąć stare wycieraczki i „przymierzyć” je do tych dostępnych w sklepie.

Negotti Opinie

Kiedy i gdzie kupić wycieraczki do samochodu?

Producenci podają zalecaną żywotność wycieraczek na opakowaniach – często jest to pół roku. Po tym czasie wycieraczki wciąż działają, aczkolwiek ich wydajność drastycznie spada. Pierwszą oznaką, że przyszedł czas na wymianę, są brudne smugi zamiast czystej szyby. Z czasem pióra mogą się rozwarstwiać, strzępić i wydawać denerwujące dźwięki przypominające piski lub zgrzytanie. Można nieznacznie przedłużyć żywotność wycieraczek poprzez regularne czyszczenie szyb, usuwanie większych zanieczyszczeń jak np. liście czy unoszenie ich, by nie stykały się z szybą podczas postoju, a szczególnie w zimie. Jednak koszt kilkudziesięciu złotych na około pół roku, to naprawdę nie jest duży wydatek, a jazda z dobrymi wycieraczkami zwiększa bezpieczeństwo na drodze o wiele bardziej, bo co jest ważniejsze od dobrej widoczności? Wycieraczki można kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym i jest to wyjście optymalne. Na stacjach benzynowych wycieraczki są droższe, a w marketach czy sklepach spożywczo – przemysłowych są najczęściej byle jakiej jakości. Poza tym w sklepie motoryzacyjnym obsługa pomoże dobrać odpowiedni rozmiar. Dobre wycieraczki do samochodu wcale nie muszą być drogie. Istotne jest, by je wymieniać w miarę regularnie zgodnie z zaleceniami producenta, a czasami zakup droższych piór powoduje, że używa się ich znacznie dłużej, niż należy (bo skoro są drogie, to pewnie nie zaszkodzi używać ich dłużej niż tych najzwyklejszych, które wymienia się co pół roku).

Jakiej firmy wycieraczki do samochodu wybrać?

Renomowaną firmą wycieraczek, która zbiera najwięcej pozytywnych opinii, jest Bosch. Ich jakość jest faktycznie wysoka, ale za nią idzie również niemała cena. Jest na rynku kilka firm, które z powodzeniem mogą zastąpić firmę Bosch, np. wycieraczki Negotti. Opinie użytkowników na temat tego producenta są pozytywne, głównie ze względu na bardzo szeroki asortyment – można je dobrać niemal do każdego modelu auta, do którego istnieje możliwość przymocowania wycieraczek płaskich, gdyż produkcją tylko tego rodzaju wycieraczek zajmuje się Negotti. A Twoim zdaniem na jaką opinie negotti zasługuje? Podziel się tym w komentarzu! Drugą alternatywą mogą być wycieraczki Dipp. Opinie na temat tej firmy są również w przeważającej części bardzo dobre. Firma ma w swoim asortymencie wycieraczki płaskie, hybrydowe i dedykowane. Tę firmę w porównaniu do Negotti wyróżnia niezwykle wygodna w obsłudze strona internetowa, na której wystarczą 2 minuty, aby mieć zakupione nowe wycieraczki. Przez portal wybiera się markę, model i rocznik samochodu, dzięki czemu nie trzeba ich mierzyć. Wycieraczki od razu można zamówić kurierem do domu lub sprawdzić ich dostępność w sklepie stacjonarnym. Asortyment firmy Dipp jest również wyjątkowo szeroki.

Na końcu pozostaje jedynie montaż. Niemal każdy kierowca wie jak zamontować wycieraczki do samochodu. Demontując zużytą, pamiętać trzeba o ostrożności, by nie uderzyć zbyt mocno w szybę. Wycieraczkę ściąga się przez odchylenie do pozycji pionowej i naciśnięcie zatrzasku znajdującego się na spodzie wycieraczki. Nową wycieraczkę wsuwa się na  miejsce mocowania, czyli ramię w kształcie haka, pomiędzy piórem a plastikową częścią wycieraczki. Po mocnym pociągnięciu powinna się zatrzasnąć, co zasygnalizuje kliknięcie. Potem wystarczy delikatnie ułożyć zamocowaną wycieraczkę na szybie.

5 KOMENTARZE

  1. @biedra Ten sklep o którym mówisz to się nie nadaje do kupowania niczego innego jak jedzenia. Przecież taka była jego pierwotna idea… JEDZENIE. A oprócz wycieraczek do aut to możesz tam nawet drzwi znaleźć… szkoda gadac
    @ martin ja przymierzam się do zakupu wycieraczek valeo, Fabryk kilka w polsce mają o ile sie nie mylę 😉

  2. /biedra poważnie kupujesz wycieraczki w biedronce? Ile na nich pojeździsz 3/4 miesiące? Szkoda wydawać kasę na takie bezwartościowe produkty. Osobiście uważam, że wycieraczki są elementem zapewniającym nam bezpieczeństwo i nie można na nich oszczędzać.
    /maly Valeo bardzo dobra marka. Korzystam i będę korzystał. Kupiłeś już te swoje? Pamiętaj żeby dopasować odpowiednio wycieraczki do auta przed zakupem

POPULARNE

Jakie są plusy i minusy posiadania samochodu zabytkowego?

4
Samochody zabytkowe, poznać możemy je po charakterystycznych żółtych tablicach rzucających się w oczy z daleka. Miłośnik motoryzacji to nie tylko sportowe i nowoczesne auta,...

Okulary do samochodu

Opony Apollo Opinie

Opony Apollo – opinie

OSTATNIE POSTY