Ecodriving
Ekojazda to temat popularny niezależnie od pory roku. Jeżeli nie musisz być pierwszy od świateł do świateł albo szukasz miejsca w którym możesz zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach to przyjrzyj się swojej jeździe. Może ciężka noga powoduje większe spalanie przez co musisz jeść zupki amino? Przeczytaj artykuł i sprawdź czy oszczędna jazda jest dla Ciebie.
Z artykułu dowiesz się:
1. Jak jeździć ekonomicznie na gazie
2. Eko jazda samochodem
Ekonomiczna jazda samochodem
Ekonomiczna jazda nie oznacza ślimaczenia się. Jej założenia są proste przejechać możliwie szybko i sprawnie dany odcinek trasy przy jak największym zachowaniu benzyny oraz przy okazji dbając o środowisko. Dla niektórych osób to właśnie ten ostatni aspekt jest najistotniejszy. Najlepiej w tym aspekcie radzą sobie kierowcy w Skandynawii.
Jedną z podstaw oszczędnej jazdy samochodem jest utrzymywanie rozsądnej prędkości. Nie naciskamy pedału gazu do podłogi bo droga przed nami jest pusta. Staramy się utrzymywać stałą prędkość. Oczywiście w realiach miejskich jest to trudne, jednak można powstrzymać się od gnania od świateł do świateł. Nie katujmy samochodu jazdą na wysokich obrotach. Pierwszy bieg służy do ruszania a nie stałej jazdy na nim. Jeżeli jest to tylko możliwe zmieńmy bieg na wyższy. Ogólnie silniki benzynowe mogą zachować wyższe obroty od Diesli.
Inną sztuczką pomagającą zaoszczędzić kilka kropel benzyny jest utrzymywanie odpowiednio wysokiej prędkości przy zjazdach ze wzniesień tak żeby kolejne pokonywać z jak największym wykorzystaniu rozpędu. Ekonomiczna jazda samochodem to również brak gwałtownego hamowania, a to najlepiej wykonywać hamując silnikiem. Dojeżdżając do skrzyżowania czy jakiejś przeszkody powinniśmy stopniowo zmniejszać biegi, tak żeby jak najpóźniej dojść do „jedynki”. Należy przy tym zachować odpowiednio wysokie obroty.
Zanim wyruszymy w trasę i rozpoczniemy naszą ekojazdę stajemy przed pierwszą możliwością zaoszczędzenia kilku polskich złotówek w skali miesiąca. Ruszajmy szybko bez zwłoki. Jazda ekonomiczna to również optymalizacja okresów postoju. Przede wszystkim silnik rozgrzeje się szybciej podczas jazdy. Nie czekajmy na zbawienie odpalając samochód. Przygotujmy się do jazdy przed uruchomieniem silnika. Zapnijmy pasy, sprawdźmy ustawienie lusterek, zjedzmy snickersa popijając piwkiem… (znaczy colą) i ruszmy kuce do pracy. Wbrew pozorom nawet zimą, nie rozgrzewajmy auta na postoju, głównie w nowoczesnych samochodach. Są one doskonale przystosowane do natychmiastowej jazdy.
W trasie nawet Pan Sebiks ze swoim golfem trójką da rade zachować niższe spalanie. Prawdziwe wyzwanie to ekonomiczna jazda autem po mieście. Jedną z podstaw jest utrzymywanie odpowiedniej odległości od pojazdów będących przed nami. Trzymanie się na zderzaku, po pierwsze nie jest bezpieczne po drugie powoduje bardzo często gwałtowne hamowania, co skutkuje brakiem możliwości zastosowania optymalnej redukcji biegów. We wspomnianej Skandynawii jazda jest bardzo płynna właśnie miedzy innymi przez stosowanie kilkudziesięciometrowych przerw między pojazdami.
Eco driving to nie tylko sam styl jazdy. Na mniejsze spalanie możemy wpłynąć również po przez utrzymywania odpowiedniego ciśnienia w oponach. Nie powinno być za niskie.
Zastosowanie się do wszystkich zasad może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o kilkadziesiąt procent
Jeżeli należymy do
osiedlowego klubu kręglarskiego i przewozimy w bagażniku kilka naszych ulubionych kul, zastanówmy się czy nie lepiej będzie zostawić tylko jedną zmniejszając masę samochodu. Masa – spalanie ogólnie korelacja jest chyba oczywista, podstawy fizyki. Kolejna sprawa to stan samochodu. Zużyte części, mogą mieć znaczy wpływ na spalanie. Idąc dalej mamy wszystkie zewnętrzne elementy pogarszające aerodynamikę naszego wehikułu. Stosowanie zewnętrznych bagażników na pewno nie pomaga w zmniejszeniu rachunków za benzynę. Ostatnim z takich podstawowych aspektów jest rozsądek w używaniu klimatyzacji. Jeżeli na dworze mamy 35 stopni a w samochodzie 20 to możesz być pewny że właśnie zużyłeś kilka litrów więcej benzyny niż normalnie. Jeszcze gorszym pomysłem jest otwieranie okien. Kolejna sprawa to fakt że niekorzystnie może wpłynąć to na zdrowie. Można zastosowań tutaj przyciemnianie szyb które obniża temperaturę w aucie. Całą drogę Ecodrivingu można sobie ułatwić wyborem odpowiedniego samochodu.
Samochody z najmniejszym spalaniem
Producenci samochodów podają wartości spalania przeprowadzonego w warunkach laboratoryjnych ciężkich do powtórzenia w rzeczywistości. Są to zazwyczaj mocno zaniżone statystyki, co nie znaczy że w specyficznych warunkach niemożliwe do osiągnięcia. Jeżeli zależy nam na samochodzie z najmniejszym spalaniem celujmy w pojazdy małe skonstruowane z myślą o miejskim ruchu i niedługich trasach. Jest wiele rankingów prezentujących samochody mało spalające, więc tylko wymienimy trzy przykładowe: Audi A2 , Fiat 500 czy Fiat Panda.
Kurs ekonomicznej jazdy
Jeżeli chcemy możemy skorzystać z wielu kursów ekonomicznej jazdy. Tego typu zajęcia trwają zazwyczaj kilka godzin. Poruszane są w nich kwestie przedstawione w artykule. Często z tego typu szkoleń korzystają firmy posiadające flotę samochodów, zużycie paliwa jest jednym z największych kosztów prowadzenia biznesu. Wysłanie pracowników na taki kurs i obserwowanie jak faktury za benzynę z miesiąca na miesiąc spadają jest na pewno rozwiązaniem wartym rozważenia.
Ekonomiczna jazda ciężarówką
Jeżeli chodzi o zasady dotyczące eco drivingu ciężarówką to są one bardzo podobne do zwykłych samochodów. Bardzo duży nacisk należy położyć na płynną jazdę. Rozpędzanie tych dużych maszyn kosztuje zużywa sporo benzyny. Kolejną kwestią jest równomierne rozłożenie towaru który jest przewożony. Również w tym przypadku ogromne znaczenie ma stan pojazdu. Ewentualne niedociągnięcia mają proporcjonalnie większe znaczenie przy zużywaniu paliwa do samochodów osobowych.
Jeżeli śmierć głodowa albo eksmisja nie zagląda nam do oczu. Zastanówmy się czy chce się nam walczyć o te dziesiąte litrów. Wiele z zasad poprawia bezpieczeństwo, ale klimatyzacja latem, czy bagażnik na narty zimą to fajna sprawa i nie ma sensu z nich rezygnować. Na pewno zastosowanie się do niektórych z porad pomoże zaoszczędzić pieniądze na wyjście do kina, zwłaszcza jeżeli w skali roku pokonujemy sporo kilometrów.
[ratings]
Kupił auto za tysiące, a potem szuka jak oszczedzać NIE STAĆ CIĘ NA PALIWO TO NIE STAĆ CIĘ NA SAMOCHÓD
A pomyślałeś, że po prostu ktoś nie lubi wydawać pieniędzy w błoto? Pudzianowski ma samochód w gazie, a raczej do biednych nie należy. Polecam obejrzeć materiał, gdzie tłumaczy dlaczego mimo takich zarobków zakłada do samochodu gaz 😉 Zarobisz swoimi łapami to poczujesz wartość pieniądza.