Strona głównaPoradyMłody kierowca przepisy 2022

Młody kierowca przepisy 2022

-

Świeży kierowca, który zdawać będzie prawo jazdy w 2022 roku musi się liczyć z faktem, że w tym roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące zarówno egzaminu, jak i poruszania się po drodze po uzyskaniu prawa jazdy. Pod jakim względem zmieniły się przepisy obowiązujące młodych kierowców? Przede wszystkim ograniczenia dla nowego kierowcy. Zmiany przepisów młodych kierowców zajdą również w liczbie pytań egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. 

Przepisy dla młodych kierowców

Młody kierowca powinien wiedzieć, że długo po zdaniu egzaminu państwowego na prawo jazdy nie będzie mógł wcisnąć mocniej pedału gazu. Ograniczenia dla młodych kierowców powstały z tego powodu, że bardzo często są oni uczestnikami, a co gorsza, sprawcami wypadków, do których doszło w wyniku nadmiernej prędkości. Nowy kierowca, mowa tu głównie o świeżym kierowcy, który nie posiadał wcześniej prawa jazdy, nie posiada jeszcze wysokich umiejętności, jeżeli chodzi o prowadzenie samochodu, a także czasami nie radzi sobie w trudnych warunkach pogodowych, czy specyficznych sytuacjach drogowych. Przepisy dla młodych kierowców będą go obowiązywać przez okres 2 lat od uzyskania prawa jazdy. Ponadto, zgodnie z Uchwałą, w okresie pomiędzy 4 a 8 miesiącem od momentu zdania egzaminu państwowego na prawo jazdy i uzyskania uprawnień, nowy kierowca zobowiązany jest do odbycia kursu, który pozwoli mu na doedukowanie się na temat ruchu drogowego. W ramach kursu przewidziana jest również praktyka, która pozwoli na zapoznanie się z ewentualnymi zagrożeniami na drodze, a także przeszkolenie, jak świeży kierowca może sobie z nimi poradzić.

Ograniczenia dla młodych kierowców 

Ograniczeniem dla młodych kierowców wprowadzonym przez Ministra Infrastruktury jest również nakaz naklejenia na pojazd, którym się porusza świeży kierowca, zielonego listka, który informować będzie pozostałych uczestników ruchu o młodym kierowcy. Ponadto, obowiązywać go będą ograniczenia prędkości. Osoby świeżo po egzaminie na prawo jazdy nie będą mogły poruszać się szybciej niż 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym, co nie jest niczym specjalnym, ponieważ ograniczenie to dotyczy wszystkich kierowców przez całą dobę. Różnicą w przepisach dla młodych kierowców jest fakt, że poza terenem zabudowanym nie będą mogli rozwinąć prędkości większej, niż 80 kilometrów na godzinę, a na autostradach, czy drogach ekspresowych nie pojadą szybciej, niż 100 kilometrów. Dodatkowo 50 kilometrów na godzinę obowiązywać będzie ich nawet, jeżeli dopuszczalna prędkość wynosi 70 km/h. Przepisy młodego kierowcy przewidują również, że jeżeli w ciągu 2 lat dojdzie do trzech wykroczeń drogowych lub jednego przestępstwa, skutkować to będzie cofnięciem pozwolenia na kierowaniem pojazdem i zmuszony on będzie do podejścia ponownie do egzaminu państwowego. Oprócz tego przepisy mówią o obowiązku wzięcia udziału w kursie dokształcającym o bezpieczeństwie ruchu drogowego – 2 godziny kursu teoretycznego, który przeprowadzany jest w WORDzie za opłatą 100 złotych, w praktycznym szkoleniu dotyczącym zagrożeń w ruchu drogowym. Szkolenie to trwa jedną godzinę i kosztuje 200 złotych.

Zaostrzone przepisy i wprowadzone ograniczenia dla młodych kierowców mają na celu uświadomienie o zagrożeniach, które mogą pojawić się na drodzę, a także praktyczną naukę, jak radzić sobie w takich sytuacjach. Z racji tego, że odsetek wypadków spowodowanych przez świeżych kierowców jest coraz większy, działania te mają na celu zapobieganie i ograniczenie liczby wypadków, głównie przez młode i niedoświadczone osoby. Świeży kierowca nie posiada jeszcze dużych umiejętności, które pozwolą mu na sprawne zareagowanie w niebezpiecznej sytuacji lub w trudnych warunkach na drodze. Przepisy obowiązujące młodych kierowców mają za zadanie przyzwyczaić się do ruchu i sytuacji panujących na drodze.

POPULARNE

hak holowniczy

Hak holowniczy. Co powinieneś o nim wiedzieć?

0
Funkcjonalność samochodu to dla wielu kierowców sprawa najważniejsza, dlatego wybierając pojazd, zwracają oni uwagę na szereg dodatków, jakie on oferuje. Takie dodatki mogą bowiem...
Opinie o Koyo

Firma KOYO – opinie

wymiana kół w samochodzie

Zmiana rozmiaru opon

OSTATNIE POSTY