Strona głównaNaprawaJak sprawdzić akumulator?

Jak sprawdzić akumulator?

-

Nadchodzi zima i mimo iż przez ostatnie lata była łaskawa i łagodna to nocne spadki temperatur poniżej zera należy uznać że pewnik. O ile my będziemy funkcjonować w tych warunkach o tyle akumulatory naszych samochodów niekoniecznie. Jeżeli nie chcemy od samego rana przeklinać że znowu się spóźnimy do pracy bo akumulator padł należy się zabezpieczyć na taką ewentualność. W artykule postaramy się pokazać jak się ustrzec przed zimowymi problemami z odpaleniem samochodu.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się

  1. Jak sprawdzić akumulator miernikiem
  2. Jak sprawdzić stan akumulatora domowym sposobem
  3. Jak sprawdzić czy akumulator jest dobry
  4. Jak podłączyć akumulator
  5. Nowy akumulator czy ładować

Jak sprawdzić stan akumulatora domowym sposobem

Stan naładowania akumulatora najlepiej sprawdzać po dłuższym okresie postoju na przykład w nocy. Jedną z zalecanych form jest wykorzystanie areometru mierzącego gęstość elektrolitu znajdującego się w akumulatorze. Drugim rozwiązaniem, które jest zapewne najczęściej stosowane to zmierzenie napięcia spoczynkowego.

jak sprawdzić akumulator

Żywotność akumulatora zależna jest od bardzo wielu czynników. Można do nich zaliczyć sposób użytkowania samochodu, jaki to jest samochód oraz jak bardzo jego wyposażenie wpływa na akumulator. Często przyjmuje się że akumulator jest na wykończeniu kiedy osiągnie około 4 lata. Jednak jest to bardzo duże uogólnienie, i to nie wiek decyduje o jego sprawności a napięcie spoczynkowe. A Ty jakie znasz metody na to jak sprawdzić stan akumulatora domowym sposobem?

Jak wymienić akumulator ?

Zanim przystąpisz do wymiany akumulatora wyłącz silnik oraz wszystkie elementy pobierające prąd.

Gdy już wiemy że nasz akumulator wymaga nowej energii przystępujemy do jego wymiany albo ładowania. Często pojawiającym się pytaniem jest jak wyjąć akumulator. Czy ma znaczenie który kabel odłączymy na początku? Zasada jest bardzo prosta na samym początku odpinamy minus a następnie plus. Przy podłączaniu akumulatora do ładowanie postępujemy w sposób odwrotny najpierw podpinamy plus a następnie minus. Czy taka kolejność jest istotna? Krótko mówiąc tak. Odpinając najpierw minus zabezpieczamy się przed ewentualnymi niechcianymi konsekwencjami jak pokaz iskier czy eksplozja akumulatora. Zanim rozpoczniemy ładować naszą baterię warto przeczyścić styki. Duża ilość brudu może powodować niższe napięcie co będzie prowadzić do niższej wydajności akumulatora.

Sprawdź jak wypożyczyć samochód za granicą

Podtrzymanie napięcia przy wymianie akumulatora

Jeżeli zadajesz sobie pytanie jak wymienić akumulator żeby nie rozkodować radia to zaraz dostaniesz odpowiedź. W tym celu będziemy potrzebowali utrzymać napięcie na odpowiednio wysokim poziomie. Przygotujmy sobie zapasowy akumulator. Gdy już to zrobimy musimy podpiąć go do przewodów naszej obecnej baterii. Następnie odpinamy stary akumulator i wymieniamy go na nowy. W kolejnym kroku odpinamy nasz awaryjny akumulator.  Bywa też tak że w niektórych modelach samochodów niektóre elementy mają osobne akumulatorki i nie należy obawiać się ponownego zakodowania radia.

Nowy akumulator czy ładować ?

Nowe akumulatory nie wymagają obecnie ładowania. Są tworzone z myślą, włóż i jedź. Jeżeli nasz nowy nabytek rozładuje się w trakcie pierwszej jazdy, można założyć że jest z nim coś nie tak. Producenci akumulatorów dostarczają na rynek załadowany sprzęt. Duże marki nie mogą sobie pozwolić żeby klienci wracali z reklamacjami po pierwszych jazdach.

Jeżeli zastanawiasz się czy dany akumulator będzie dobry dla twojego samochodu, sprawdź jego wielkość oraz pojemność. Dodatkowo przed wymianą zapoznaj się z instrukcją samochodu i tym czy producent zezwala na samodzielną wymianę tego podzespołu.

Podsumowując temat, zima nie jest sprzymierzeńcem kierowców, na pewno nie w Polsce. I nie ważne czy chodzi tu o opony czy drzemiące pod maską akumulatory. Jednak odpowiednio przygotowani jesteśmy w stanie poradzić sobie z tymi niewielkimi dolegliwościami. Czekamy na wasze sprawdzone sposoby jak sprawdzić stan akumulatora domowym sposobem!

[ratings]

4 KOMENTARZE

POPULARNE

Zawieszenie w Citroen C5

Zawieszenie w Citroen C5 – problemy, instrukcja, koszty naprawy

0
Wśród samochodów klasy średniej model Citroena C5 jest jednym z chętniej wybieranych. Trudno się dziwić, skoro za stosunkowo niedużą kwotę otrzymujemy sporych rozmiarów samochód...

OSTATNIE POSTY