Strona głównaNaprawaSprężarka klimatyzacji hałasuje - co zrobić?

Sprężarka klimatyzacji hałasuje – co zrobić?

-

W momencie, w którym piszę ten artykuł, pogoda za oknem nie wskazuje już na to, aby w najbliższym czasie trzeba było włączyć klimatyzację w celu schłodzenia pomieszczeń w naszych domach lub w biurze.

Biorąc jednak pod uwagę, niepewną sytuację związaną z gazem oraz brakiem węgla w naszym kraju ci, którzy mają klimatyzację, będą zapewne próbować przy jej pomocy, dogrzewać swoje wnętrza. Co może oznaczać, gdy po jej włączeniu, słychać terkotanie sprężarki klimatyzacji? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszam do lektury. 

Zobacz: Zadbaj o klimatyzację w swoim samochodzie

Terkotanie po włączeniu klimatyzacji – co robić? 

Wyobraźcie sobie, że jest ciemny, listopadowy wieczór. Wymarznięci do szpiku kości, włączacie opisywane przeze mnie urządzenie, aby skorzystać z funkcji grzania. Czekacie na powiew ciepłego powietrza a tu? Słychać głośne terkotanie po włączeniu klimatyzacji. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zgłosić się, po fachową pomoc osoby, w tym celu przeszkolonej. Terkotanie po włączeniu klimatyzacji może bowiem zwiastować bardzo wiele różnych usterek. Od tych małych, na ciężkich kończąc. Co zatem może oznaczać, jeśli sprężarka klimatyzacji hałasuje? O tym opowiem w kolejnych akapitach. 

Zobacz: Najczęstsze problemy ze skuterem

Głośna praca sprężarki klimatyzacji – co może być nie tak? 

Na wielu forach internetowych, często poruszanym wątkiem jest temat, który brzmi – głośna praca sprężarki klimatyzacji, co to oznacza? Terkotanie sprężarki klimatyzacji może oznaczać awarię, którejś z części:

  • łożyska,
  • sprzęgiełka,
  • części kompresora,
  • wiatraka na chłodnicy,

Głośna praca sprężarki klimatyzacji nie powinna być przez nikogo lekceważona. W porę nienaprawiony sprzęt może doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń, zawartych w nich podzespołów. Co w konsekwencji, może narazić nasze portfele na wielkie wydatki. Co gorsza, na śmierć techniczną naszej maszyny. Terkotanie sprężarki klimatyzacji nigdy nie powinno być dla nas obojętne. 

Niestety, nie mam dobrych informacji w kwestii robocizny wymiany bądź też naprawy takiej sprężarki. Usługa ta bowiem, do najtańszych nie należy. Jaki zatem może być koszt? Aż 2000 złotych. To naprawdę całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że trzeba doliczyć do tego jeszcze cenę samej części. O tym jednak opowiem w kolejnym akapicie.

Uszkodzona sprężarka klimatyzacji – objawy 

Sprężarka klimatyzacji hałasuje. Stało się. Zapewne w popłochu większość z Was wpisze wtedy w wyszukiwarkę internetową następującą frazę: uszkodzona sprężarka klimatyzacji, objawy. Jakie są? Oto one:

  • brak powietrza,
  • wyciek czynnika chłodniczego,
  • głośna praca kompresora po uruchomieniu,
  • zbyt wysokie lub niskie pomiary w portach wysokiego i niskiego ciśnienia układu klimatyzacji.

Warto o tym również pamiętać, gdy usłyszycie, że sprężarka klimatyzacji hałasuje. 

Nie należy wtedy czekać, aż samo przejdzie. Najprawdopodobniej bowiem, świadczy to o awarii naszego urządzenia. 

Co może być natomiast symptomem tego, że jest uszkodzona sprężarka klimatyzacji? Objawy, które opisałam w tym akapicie. Jeśli stwierdzicie więc w swoim urządzeniu któryś z powyższych, nie wahajcie się wezwać pomocy. Zdarza się, że trzeba wtedy dokonać wymiany tej części. Jest to koszt, który waha się od kilkuset a tysiącem złotych.

Decydując się na montaż klimatyzacji w swoim domu, warto dbać, o regularne przeglądy oraz serwis tego urządzenia. W porę zauważona awaria to szansa, na drobną naprawę a co się z tym wiążę, mniejsze wydatki z tym związane. Jest to także możliwość na cieszenie się jej możliwościami, bez obaw o to, że coś mogłoby je zakłócić. 

No bo zwizualizujcie sobie sytuację, w której chwalicie się wszystkim w pracy, że macie klimatyzację w domu i dzięki temu żadne upały Wam nie strasznie. W zimie natomiast, że dogrzewacie sobie dom bez obaw o to, że zabraknie węgla oraz gazu. Wracacie do swojego mieszkania, wygodnie rozkładacie się w kanapie a tu co? Klekocząca i trzęsąca się klimatyzacja. Spokojnie. Jeśli zapamiętacie, tylko aby regularnie dbać o jej serwis, a także nie bać się prosić o pomoc w takich sytuacjach, to zapewniam Was, na pewno tak będzie. Klimatyzacja będzie czynić swoją powinność a Wy, będziecie w pełni cieszyć się jej możliwościami. Wiem, co mówię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

autolog opinie

Autlog – opinie

0
Jakość niemieckich części zamiennych do samochodów kojarzy nam się od zawsze z wysoką jakością wykonania, oraz z dużą wytrzymałością materiałową. W tę koncepcję doskonale...
zawór n75

Jak sprawdzić zawór n75?

jakie amortyzatory

Amortyzatory w samochodzie

Jak pozbyć się rdzy?

OSTATNIE POSTY