Strona głównaNaprawaJaki płyn hamulcowy?

Jaki płyn hamulcowy?

-

Średnia droga hamowania samochodu osobowego jadącego z prędkością 100 km/h to około 40 metrów. Nie tylko same czynniki zewnętrzne, opony i hamulce mają na to wpływ. Płyn hamulcowy odgrywa tutaj równie ważną rolę. Od wciśnięcia pedału hamulca do faktycznego hamowania samochodu mija około 0.2 sekundy. Jeśli posiadasz w swoim aucie stary płyn hamulcowy lub płyn hamulcowy niskiej jakości to czas ten może się znacząco przedłużyć. Efektem tego może być utrata cennych metrów, które uchroniłyby nas od wypadku. Należy zatem dbać nie tylko o same hamulce, a o cały układ hamulcowy.

Stary płyn hamulcowy objawy

Płyn hamulcowy odpowiada za przenoszenie siły z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Jak wcześniej wspominaliśmy stary płyn hamulcowy lub ten o niskiej jakości może nam wydłużyć czas reakcji. Objawy mogą być naprawdę poważne – zdarzały się przypadki, że hamulce nie zadziałały, właśnie przez stan płynu hamulcowego. Kolejnym objawem może być miękki pedał, czyli po mimo naciśnięcia z całą siłą na pedał hamulca, nasz samochód nie hamuje dostatecznie ostro. Jest to bardzo niebezpieczny symptom i powinniśmy w takim przypadku natychmiastowo udać się do mechanika na wymianę płynu. Czym jest tak naprawdę stary płyn hamulcowy? Co ile lat powinniśmy wymieniać nasz płyn? Według producentów płyn hamulcowy powinniśmy wymieniać najrzadziej co dwa lata.

Płyn hamulcowy rodzaje

Płyny hamulcowe dzieli się zazwyczaj ze względu na temperaturę wrzenia. Płyny hamulcowe DOT 5.1 zamykają klasyfikacje płynów z wynikiem 260 stopni. Rodzaje płynów hamulcowych możemy również wyznaczyć poprzez ich możliwość mieszania z wodą. Pierwszym rodzajem będą płyny higroskopijne, które są zastosowane w większości płynów. Kolejnym rodzajem będą płyny niehigroskopijne, których nie można mieszać z wodą. Zastosowanie znajdują w płynach typu DOT 5.

Płyn hamulcowy cena

Większość z nas nie będzie wymieniać płynu hamulcowego samemu. Zacznijmy więc od ceny samej wymiany. Ceny w zależności od miasta zaczynają się od 40 złotych do nawet 120 złotych w dużych miastach. Wszystko zależy również od samego samochodu oraz dojścia. Jeśli korzystamy z płynu, który zakupiliśmy u naszego mechanika to z całą pewnością ceny te będą niższe. Cena płynu hamulcowego, tutaj mamy również bardzo duży rozrzut. Wspominaliśmy wcześniej, że możemy kupić płyn hamulcowy niskiej jakości, takie zaczynają się już od 10 złotych za 1 litr. Płyny do lepszych aut z bardzo dobrymi parametrami m.in wrzenia, kosztują nawet 100 złotych za 1 litr. Jeśli nasze auto rozpędza się powyżej 180 km/h zaleca się zakupu płynu hamulcowego z dobrymi parametrami, chyba nie chcemy, aby przy takiej prędkości nasze hamulce nas zawiodły.

Jak widzimy płyn hamulcowy to bardzo ważna rzecz, która wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo naszej jazdy. Trzymajmy się pewnych reguł i wymieniajmy nasz płyn co 2 lata oraz sprawdzajmy parametry naszego płynu. Cyklicznie również sprawdzaj czy poziom płynu jest na odpowiednim poziomie. Zbiorniczek z czasem może pęknąć lub mogą pojawiać się zacieki, które będą obniżać poziom naszego płynu hamulcowego.

POPULARNE

Spawanie rur wydechowych spawarką inwertorową

Spawanie rur wydechowych spawarką inwertorową

0
W branży przemysłowej niezastąpionym narzędziem jest spawarka inwertorowa. Coraz większe uznanie zyskuje również w mniejszych warsztatach, gdzie ceni się ją za uniwersalność do spawania...
jakie amortyzatory

Amortyzatory w samochodzie

akumulator

Jak sprawdzić akumulator?

OSTATNIE POSTY