Strona głównaPoradyWypożyczenie samochodu za granicę

Wypożyczenie samochodu za granicę

-

Wyjazd za granicę niekiedy wymaga pojechania samochodem, a nie autokarem bądź samolotem, np. gdy chcemy urządzić wycieczkę objazdową. Uzależnienie od komunikacji autobusowej w innym kraju może być wówczas wyjątkowo uciążliwe. Jest to znacznie bardziej komfortowe i wygodne rozwiązanie. Co zrobić, gdy stan techniczny naszego samochodu nie pozwala na daleką podróż? Można skorzystać z usług wypożyczalni samochodowej, która ma w swojej ofercie możliwość wypożyczenia samochodu za granicę.

Formalności związane z wynajmem samochodu na wakacje.

Nie każda wypożyczalnia oferuje wypożyczenie samochodu za granicę, ale powoli się to zmienia. Wiele rodzin, które nie korzystają z usług biura podróży, lecz samodzielnie planują wakacje, decyduje się na wyjazd samochodem. Gdy stan auta nie pozwala na wyjazd do odległego miejsca, istnieje możliwość wynajęcia samochodu z wypożyczalni. Zależy to jednak od tego, gdzie chcemy pojechać. Większość wypożyczalni oferuje wynajem tylko do krajów Unii Europejskiej. Trzeba się zatem liczyć z tym, że na Ukrainę lub do Rosji będzie ciężko wypożyczyć auto. Wynika to przede wszystkim stąd, że nie ma możliwości korzystania z ubezpieczenia AC na terenie tych krajów. Auto należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem. Gdy planujemy wyjazd w sezonie, czyli w lipcu lub sierpniu, nawet z kilkumiesięcznym. By wyjechać za granicę, trzeba dostać oficjalną zgodę wypożyczalni, na piśmie. Będzie to miało znaczenie przy kontrolach lub awarii samochodu w innym kraju. Gdy uzyskamy zgodę, zobowiązani jesteśmy do złożenia deklaracji na piśmie, do jakiego kraju wyjeżdżamy. Należy przedstawić stosowne dokumenty takie jak: prawo jazdy, dowód osobisty, karta kredytowa lub karta debetowa. Wypożyczenie samochodu na kartę debetową od początku roku 2018 jest mocno ograniczone, ponieważ wiele wypożyczalni wprowadziło obowiązek płatności jedynie kartą kredytową. Łatwiej dokonać oszustwa i nie zapłacić za wypożyczenie, używając karty debetowej. Przed wyjazdem należy się dowiedzieć jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe w danym kraju, by uniknąć ewentualnego mandatu.

Koszty wypożyczenia samochodu za granicą

Powstaję coraz więcej firm oferujących wypożyczenie samochodu, jedną z ciekawszych firm jest rentcar, gdzie wypożyczamy samochód na minuty.

Warto dokładnie przeanalizować oferty wypożyczalni w kraju, do którego się udajemy, ale zazwyczaj wynajem auta, opłaca się bardziej w Polsce niż na miejscu. Koszty zaczynają się od ok. 100 zł za dzień. Ceny uzależnione są od marki i modelu samochodu. Wynajem vana na wakacje to koszt ok. 300 zł. Jeżeli wyjeżdża się większą grupą, to wypożyczenie busa przeznaczonego dla 9 osób, jest bardzo opłacalne – koszty mogą wynieść tylko 30 zł za dobę na jedną osobę. Wypożyczenie samochodu wymaga uiszczenia kaucji zwrotnej, wynoszącej ok. 700 – 1000 zł. Wynajem samochodu za granicę wiąże się z dodatkową, jednorazową opłatą ok. 200 – 300 zł. Podejrzanie niskie koszty wynajmu mogą świadczyć o tym, że przy płaceniu rachunku zostaną doliczone jeszcze różne inne opłaty albo że obowiązuje limit przejechanych kilometrów. W umowie mogą być zawarte drobne druczki, które sprawią, że koszty wynajmu wzrosną, dlatego warto dokładnie i uważnie ją przeczytać. Najlepiej poszukać firmy wypożyczającej, która jest rzetelna, uczciwa, ma dobre opinie, a także nie próbuje naciągnąć klienta na dodatkowe koszty. Auto do wynajęcia można znaleźć również na portalach internetowych, które porównują ceny z różnych wypożyczalni. Istnieje wówczas możliwość zarezerwowania samochodu przez Internet.

A może wakacje w Polsce? Sprawdź: https://agroturystykawena.pl/

Sprawdź jaki motocykl turystyczny wybrać

O czym warto wiedzieć w razie wypadku lub awarii?

Jeśli nie zgłosimy faktu wyjazdu za granicę lub nie podamy prawdziwego celu podróży, to należy się liczyć z tym, że w razie wypadku albo awarii będziemy zobowiązani do zapłacenia kary. Jej wysokość bywa uzależniona od kosztów naprawy, więc może być bardzo wysoka. Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić co mamy zagwarantowane w razie nieprzewidzianego wypadku. Najczęściej w umowie znajdziemy zapis o tym, że wynajmujący będzie zmuszony opłacić wszelkie koszty, których nie obejmuje ubezpieczenie Assistance lub AC, takie jak np. holowanie. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy wypożyczalnia oferuje samochód zastępczy w kraju, do którego się udajemy. Warto zakupić również dodatkowe ubezpieczenie, które będzie pokrywać szkody powstałe z winy kierowcy. Wypożyczenie samochodu na daleki wyjazd niekiedy wymaga obecności drugiego kierowcy, który w razie konieczności zmieni pierwszego i poprowadzi samochód. Nie można wtedy zapomnieć o ubezpieczeniu również jego, bo w razie wypadku nie dostaniemy odszkodowania. Niektórzy wynajmują samochody od prywatnych osób, które ogłaszają się np. na stronach z ogłoszeniami i proponują mniejsze stawki. Dużym minusem takiego wynajmu jest najczęściej byle jaka umowa i kiepskie ubezpieczenie. Można się narazić na niemałe problemy finansowe, w razie wypadku lub awarii samochodu, wynajętego od prywatnej osoby.

Podsumowując, wypożyczenie samochodu na wakacje się zazwyczaj opłaca. Dzięki temu można zaoszczędzić na innych kosztach, wynajmując na przykład tańszy hotel na obrzeżach miasta, do którego dojazd nie będzie problematyczny, mając do dyspozycji samochód.

[ratings]

2 KOMENTARZE

POPULARNE

prawo jazdy kategorii C

Prawo jazdy C1 – cena – uprawnienia oraz wymagania

0
Posiadanie prawa jazdy w dzisiejszym czasie jest dla większości dorosłych ludzi czymś normalnym. Posiadanie samochodu często ułatwia życie, zwłaszcza w dużych miastach. Samochodów osobowych...
Mycie szyb samochodowych

Mycie szyb samochodowych

Naprawa króćca pompy Vacum

Naprawa króćca pompy Vacum

OSTATNIE POSTY