Strona głównaNaprawaNajbardziej awaryjne samochody

Najbardziej awaryjne samochody

-

2019 rok, a w szczególności jego początek, to czas wszelkiego rodzaju podsumowań i zestawień dotyczących 2018 roku. Również my robimy ranking, który być może dla wielu z Was będzie pomocny. Każde takie zestawienie nie może być w 100% obiektywne i niepodważalne, dlatego przedstawimy opinie z kilku źródeł. Sprawdź, jakie są najbardziej awaryjne samochody, szczególnie jeżeli rozglądasz się za nowym autem.

Najbardziej awaryjne samochody według renomowanych rankingów

Zestawień motoryzacyjnych, które się liczą dla kierowców czy mechaników, jest sporo. Na początek posłużymy się raportem Niemieckiego Stowarzyszenia Dozoru Technicznego TUV, który jest bardzo popularny w Polsce. Czy idealny? Oczywiście nie – ma również przeciwników, którzy zarzucają, że przy ocenie samochodów brakuje wielu częstych awarii części samochodowych jak np. osprzęt silnika, ale żadne zestawienie najbardziej awaryjnych samochodów po prostu nie spełni wszystkich oczekiwań. Tymczasem powróćmy do TUV-a – rankingu dotyczącego najczęstszych usterek wykrytych w okresowych badaniach technicznych w 2018 roku, który obejmował niemal 9 milionów samochodów.

Najgorsze statystyki w raporcie TUV miały auta:

 • 2 i 3 – letnie: Dacia Logan i Reno Clio
 • 4 i 5 – letnie: Pegueot 206 i Dacia Logan
 • 6 i 7 – letnie: Dacia Logan i Renault Kangoo
 • 8 i 9 – letnie: Renault Kangoo i Chevrolet Matiz
 • 10 i 11 – letnie: Dacia Logan i Renault Megane

Swój ranking przedstawił również brytyjski magazyn motoryzacyjny Auto Ekspress. Tutaj z kolei brano pod uwagę opinie użytkowników aut. Obejmowały one m.in. koszty eksploatacji samochodu, spalanie czy funkcjonalność.

Według kierowców brytyjskich najbardziej awaryjnymi samochodami 2018 roku są:

 • Audi A4 B8 (odsetek usterek w samochodach: 18.13 %)
 • Opel Zafira II (odsetek usterek w samochodach: 17.76 %)
 • Peugeot 2017 (odsetek usterek w samochodach: 17.18 %)
sposób na nieuczciwego mechanika

A jakie są najbardziej awaryjne samochody według polskich mechaników?

Wyniki kolejnego rankingu dotyczą opinii wystawianych na podstawie badań technicznych aut przez mechaników, czyli osoby, które znają samochody od podszewki. Jest to natomiast ranking polski, więc w jakiś sposób bardziej zbliżony do naszych upodobań niż zestawienia niemieckie lub brytyjskie. Takie badanie przeprowadziła firma ProfiAuto, będąca siecią sklepów hurtowni motoryzacyjnej. Zebrano ponad 1300 opinii mechaników w kilku kategoriach cenowych samochodów, w 6 – punktowej skali.

Najbardziej awaryjne samochody według polskich mechaników w cenie:

 • do 10.000 zł: Ford Mondeo MK 3 i Renault Megane II
 • od 10.000 zł do 20.000 zł: Mazda 6 l i Peugeot 301
 • od 20.000 zł do 30.000 zł: najgorsze miejsca okupuje marka Renault: Scenic III i Megane III

Czy tego typu rankingi są w pełni miarodajnym sposobem zbadania najbardziej awaryjnych samochodów? Raczej nie, ze względu na ograniczony obiektywizm, opierający się po prostu na opiniach ludzi, aczkolwiek i tak warto wziąć pod uwagę te wyniki, wybierając auto. Większość kierowców ma zaufanego mechanika, którego się radzi przy zakupie nowego pojazdu, natomiast powyżej mamy opinie ponad 1300 polskich mechaników oraz renomowany ranking niemieckich diagnostów obejmujący niemal 9 milionów samochodów. Przy zakupie auta pytamy też o zdanie znajomych i przyjaciół, a brytyjski ranking przedstawia nam opinie użytkowników danych marek samochodowych. Jakie więc wnioski nasuwają się z powyższego? Na pewno nie zaszkodzi zweryfikować swojego wyboru z powyższymi zestawieniami – może okaże się, że nasz wybór padł na model samochodu przodującego w tym niechlubnym zestawieniu. Wtedy warto dogłębniej przemyśleć swój wybór, aby zaoszczędzić pieniądze i nerwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

awaria chłodnicy

Awaria chłodnicy? Sprawdź, jak ją naprawić

0
Najważniejszym elementem układu chłodzenia jest oczywiście chłodnica, w której odbywa się proces wymiany ciepła. Część ta jest odpowiedzialna również za obniżenie temperatury płynu przez...
porting głowicy

Porting głowicy – co to?

zawór n75

Jak sprawdzić zawór n75?

OSTATNIE POSTY