Podróż dla zwierzęcia potrafi być bardzo stresująca, zwłaszcza jeżeli jest bardziej strachliwe. W naszych samochodach przewozimy psy, koty oraz innych zwierzęcych przyjaciół. Niezależnie od ich wielkości powinno się zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia oraz podróżujących. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przy nagłym hamowaniu z dużej prędkości nasze ciała ale i wszystkie przedmioty będące w samochodzie „zyskują na wadze”. Przeciętny plecak leżący swobodnie na tylnym siedzeniu w którym znajdują się np. książki uderzy w fotel poprzedzający z masą kilkuset kilogramów. Podobnie wygląda sprawa ze zwierzęciem poruszającym się swobodnie w samochodzie. W takim stanie stanowi zagrożenie dla siebie i swoich opiekunów.
Pies na pokładzie – co i jak
Do podróży z czworonogiem należy przygotować samochód, psa i samego siebie. Przed wyruszeniem w podróż (zwłaszcza długą) nie należy karmić zwierzą. Warto również pamiętać, że podobnie jak ludzie mogą dręczyć je dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną. Podczas podróży warto zrobić przerwę. Pozwoli się ona odstresować zwierzęciu, załatwić jego potrzeby, oraz uspokoić przed kolejnymi godzinami spędzonymi w samochodzie.
Małe psy bądź koty powinny być przewożone w transporterach. Takie klatki są ogólnodostępne i nie powinno być problemu z wyborem takiej w której zwierze będzie miało swobodę ruchu. Łatwo utrzymuje się w nich porządek i po jeździe nie będzie problemu z dokładnym umyciem klatki. Taki transporter należy dodatkowo zabezpieczyć pasami, aby podczas jazdy się nie przemieszczał. Do klatki warto włożyć jakiś koc zwierzęcia, żeby czuło się bezpieczniej. Jeżeli klatka będzie przewożona w bagażniku, dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie maty antypoślizgowej.
W przypadku większych psów należy zaopatrzyć się w specjalne szelki zapinane standardowo do pasów. Częstym rozwiązaniem jest stosowanie kurtyny oddzielającej przód kabiny od tyłu. Dla dużych psiaków zostaje zazwyczaj bagażnik. Jest to najbardziej bezpieczne a zarazem korzystne rozwiązanie dla samego psa. Może się tam odpowiednio ułożyć, uspokoić i zasnąć. Oczywiście jest to rozwiązanie dla samochodów o większych gabarytach.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze jednak dobrze gdy zwierze ma zapewniony odpowiedni komfort podczas podróży. Z tego powodu odradzamy używania mocno podkręconej klimatyzacji albo podróżowania w mocno nagrzanym samochodzie. Warto zainteresować się kupnem rolet na tylne szyby aby światło nie raziło czworonoga.
Przewiezienie psa w samochodzie – przepisy
Na szczęście, albo nieszczęście zależnie od sytuacji w której się znajdujemy, polskie przepisy nie regulują przewożenia psa/kota w samochodzie. Jedyny aspekt jaki musi zostać spełniony to bezpieczeństwo wszystkich podróżujących w tym zwierzęcia. Jeżeli policjant kontrolujący nasz samochód będzie bardzo skrupulatny, może ukarać nas mandatem w wysokości 200zł za narażenie bezpieczeństwa osób podróżujących. Oczywiście jeżeli wcześniej nie przygotowaliśmy się do wycieczki tak jak omawiamy to powyżej. Innym bardzo nagłaśnianym problemem za który, możemy zostać ukarani jest pozostawienie zwierzęcia w samochodzie z zamkniętymi szybami na nasłonecznionym terenie.
Podsumowując temat przewozu zwierząt w autach, należy podkreślić, że podejmując odpowiednie działania dbamy głównie o bezpieczeństwo czworonogów i nasze własne. Prawa nie złamiemy pozwalając „pimpusiowi i „reksiowi” swobodnie leżeć na kanapie, ale jest to zachowanie nie rozsądne i jak ze wszystkim należy znać granicę. Piski i szlochy nie powinny wpłynąć na naszą decyzję, lepiej wspólnie dojechać we wskazane miejsce niż później żałować jednej złej decyzji.