Konstrukcja silników wysokoprężnych sprawia, że w wielu przypadkach muszą otrzymać one pewną pomoc podczas procesu rozruchu. Dzieje się tak szczególnie, jeśli temperatury są niskie. Z tego powodu silniki są wyposażone w świece żarowe. Dzięki nim ogrzewana jest mieszanka paliwa oraz powietrza w komorze spalania. Sprawia to, że silnik sprawnie się uruchomi. Co oznacza kontrolka grzania świec żarowych?
Jak działają świece żarowe?
Świece żarowe podnoszą temperaturę wewnątrz cylindrów podczas procesu grzania. Dzięki temu ciśnienie wzrasta i może być zdetonowany olej napędowy. Dlatego kierowca musi nieco odczekać, aż silnik w pełni się nagrzeje i stanie się gotowy do uruchomienia. W tym czasie świeci się kontrolka świec żarowych.
Na desce rozdzielczej pojazdu znajdziesz wiele kontrolek informujących o stanie różnych części. Jedną z nich są właśnie lampki cewki. Zapala się ona w przypadku zimnego rozruchu, a także przy awarii. Zazwyczaj zapala się ona, gdy silnik się nagrzewa. Nie powinien być on uruchamiany, dopóki ten symbol nie zgaśnie.
Migająca kontrolka świec żarowych informuje, że wykryto problem i być może świeca żarowa jest zużyta.
Dlaczego stosuje się świece żarowe?
W silnikach wysokoprężnych nie stosuje się świec zapłonowych. Uruchomienie zimnego silnika diesla jest bardzo trudne. Dlatego pomagają mu świece żarowe. W czasie jazdy, kiedy silnik już pracuje, świece żarowe nie odgrywają żadnej roli.
Całkowity czas, kiedy muszą ogrzać powietrze w cylindrze, jest różny w zależności od modelu samochodu, ale także od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Zwykle jest to od pięciu sekund aż do jednej minuty. W tym czasie kontrolka grzania świec żarowych powinna zniknąć, a pojazd powinien stać się gotowy do jazdy.
Nie tylko świece żarowe wspierają rozruch silnika. Są to również grzałka miski olejowej, grzejnik blokowy, podgrzewacza płynu chłodzącego, nagrzewnica wlotu powietrza czy zestaw do wstrzykiwania eteru.
Kiedy pojawia się migająca kontrolka swiec zarowych?
Migajaca kontrolka swiec zarowych oznacza usterkę. Nie można jednak szybko stwierdzić, jakiego rodzaju jest to uszkodzenie, dlatego najlepiej jest udać się do mechanika.
Kiedy świeci się kontrolka świec żarowych może to być problem z samą świecą żarową, ale także z zegarem, którego działanie polega na regulacji czasu włączania świec żarowych. W przypadku, gdy timer będzie uszkodzony, może to doprowadzić do zużycia się świec żarowych.
W przypadku zużycia się świec żarowych mowa na przykład o utracie mocy silnika. Dochodzi do spadku zużycia paliwa, ale także przerw w zapłonie silnika. Migająca kontrolka świec żarowych oznacza konieczność udania się do serwisu. Mechanik powinien zdiagnozować i naprawić problem.
Czy ze świecącą się kontrolką świec żarowych można jeździć?
Jeżeli zastanawiasz się, czy ze świecącą kontrolką lamp żarowych możesz jeździć, to wszystko zależy od tego, czy kontrolka grzania świec żarowych świeci się, czy też kontrolka grzania świec żarowych mruga. Światło ciągłe w większości przypadków oznacza, że silnik nie został jeszcze w pełni rozgrzany i nie da się uruchomić silnika.
Migająca kontrolka świec żarowych pozwala na kontynuowanie jazdy, jednak lepiej nie rozwijaj zbyt dużych prędkości. Silnik sam temu przeciwdziała poprzez zastosowanie trybu bezpieczeństwa, co odznacza się spadkiem wydajności.
Migająca kontrolka świec żarowych informuje kierowcę o wykryciu nieprawidłowości. Z tego powodu nie można jej lekceważyć i trzeba to sprawdzić. Dotyczy to także sytuacji, kiedy świeci się kontrolka świec żarowych, pomimo że silnik został już całkowicie rozgrzany i potencjalnie nie ma już zagrożenia dla jego zapłonu. Wówczas również trzeba sprawdzić, co jest tego przyczyną.