Strona głównaNaprawaCo to jest ASO?

Co to jest ASO?

-

ASO to Autoryzowany Serwis Obsługi danej marki samochodu, czyli warsztat samochodowy,który daje pewność, że naprawiane lub wymieniane komponenty samochodu są oryginalne i najwyższej jakości. Czy samochód był serwisowany w ASO – jak sprawdzić to oraz czy sami powinniśmy korzystać z usług dedykowanego serwisu samochodowego?

Czy warto serwisować samochód w ASO po gwarancji?

Serwisując auto w ASO, mamy pewność, że wszystkie naprawy są wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta. Czy ma to znaczenie? Niezaprzeczalnie tak – taki pojazd na pewno będzie w dobrym stanie technicznym przez wiele lat, o ile będziemy go eksploatować odpowiednio (samochody służbowe, które pokonują setki kilometrów w ciągu tygodnia, nie będą w idealnym stanie po kilku latach użytkowania, nawet przy serwisowaniu w ASO). Autoryzowany serwis cechuje się najczęściej wysokimi cenami, co nie jest zaskoczeniem przy tak kompleksowych usługach. Odpowiedz na pytanie, czy warto serwisować samochód w ASO po gwarancji, nie jest prosta i trudno doradzić każdemu właścicielowi samochodu jedno wyjście – w dużej mierze zależy to od indywidualnej sytuacji kierowcy. Jeżeli planujemy sprzedaż samochodu prędzej, czy później, to serwisowanie w ASO, nawet po gwarancji, na pewno będzie lepiej postrzegane przez potencjalnych kupców i w jakimś stopniu się zwróci. Gdy kupiliśmy nowe auto, po wielu latach oszczędzania, i w dłuższej perspektywie czasu nie ma szans na zakup nowego nabytku, również opłaca się serwisować go w ASO, ponieważ dzięki temu będzie w dobrej dyspozycji przez lata. Jeżeli jednak nie stać nas na usługi ASO, które są wysokie, to po prostu nie będziemy w stanie z nich korzystać.

aso co to

Jak sprawdzić, czy samochód był serwisowany w ASO?

Kupując auto, warto sprawdzić jego historię w ASO, aby zweryfikować dane udzielone przez sprzedającego ze stanem faktycznym. Serwisy ASO danych marek mają systemy informatyczne, w których zapisywane są wszystkie dane o naprawach, przeglądach czy przebiegu auta podczas określonej wizyty. W praktyce jednak nie jest to takie proste, bo marki mają różną politykę – w niektórych kładzie się nacisk np. na to jakie części zostały w samochodzie wymienione, a w innych na całą historię napraw. Niektóre sieci samochodowe działają na skalę tylko ogólnokrajową, a inne na skalę międzynarodową, umieszczając informacje w sieci, czy samochód był serwisowany w ASO. Jak sprawdzić historię pojazdu? Tu jest haczyk – tylko właściciel może sprawdzić to całkowicie legalnie, dlatego kupując auto od uczciwego sprzedawcy, nie powinno być problemu, aby zezwolił na udzielenie nam pożądanych danych. Jednak możemy udać się do serwisu samodzielnie i poprosić o te informacje – najczęściej obsługa ASO poda te dane za opłatą lub z „dobrego serca”, czyli nieoficjalnie, lecz ma prawo także ich nie podać.

Naprawa bezgotówkowa z OC sprawcy

W ASO mechanicy mają doświadczenie w naprawach określonej marki samochodu, dlatego warto skorzystać z ich usług w przypadku szkody. Mając zepsuty samochód, mamy prawo do auta zastępczego, a w ASO najprawdopodobniej dostaniemy samochód zastępczy tej samej marki. Naprawa bezgotówkowa oznacza, że w przypadku szkody można skorzystać z jakiegokolwiek punktu naprawczego. Samochód wówczas oddajemy do warsztatu, niekoniecznie ASO, i odbieramy naprawiony, a umowa naprawy zawarta jest pomiędzy ubezpieczycielem a naprawiającym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

mechanik samochodowy

Ile zarabia mechanik samochodowy? Specjaliści poszukiwani

0
W wielu miastach w Polsce brakuje specjalistów zajmujących się wykonywaniem bieżących napraw samochodowych. Ze względu na charakter pracy mechanika, może on liczyć na całkiem...

Jak pozbyć się rdzy?

OSTATNIE POSTY