Strona głównaPoradyWyprzedzanie rowerzysty - najważniejsze informacje

Wyprzedzanie rowerzysty – najważniejsze informacje

-

Wyprzedzanie rowerzysty to dla wielu kierowców zmora drogowa. Bardzo często dochodzi do poważnych wypadków związanych z rowerzystami, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ich wyprzedzania. Wyprzedzanie rowerzysty być może wydawać się proste, ale nie zawsze jest bezpieczne i dozwolone. Należy pamiętać, że najważniejsza jest odległość przy wyprzedzaniu rowerzysty. Powinno się zachować przy wyprzedzaniu rowerzysty odstęp minimum 1 metra. Często jednak są sytuacje, w których ciężko jest zachować odpowiednio duży odstęp wyprzedzając rowerzystę. Co wtedy należy zrobić? Najważniejszy jest podczas wyprzedzania rowerzysty odstęp, a przynajmniej zachowanie jego minimum, czyli zachowanie co najmniej 1 metra odległości od wyprzedzanego rowerzysty. Odległość taka pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa podczas manewru, dodatkowo powinno się zmniejszyć prędkość. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy na dworze jest ciemno, a rowerzyści są niewidoczni lub słabo oznakowani. Bezpieczna odległość wyprzedzanego rowerzysty od samochodu pozwoli uniknąć wtedy sytuacji zahaczenia lusterkiem lub bokiem samochodu i spowodowania niebezpiecznego wypadku. Bezpieczną odległość przy wyprzedzaniu rowerzysty powinniśmy zachować szczególnie, kiedy na rowerze poruszają się osoby starsze lub dzieci, ponieważ są to osoby, które mogą mieć problem ze sprawnym poruszaniem się na rowerze i istnieje ryzyko, że mogą wjechać pod koła pojazdu. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy jesteśmy w stanie zachować odpowiednią odległość przy wyprzedzaniu rowerzysty, powinniśmy zrezygnować z wykonywania manewru.

Wyprzedzanie rowerzysty na skrzyżowaniu

Czy na każdym skrzyżowaniu wyprzedzanie rowerzysty jest zawsze zabronione? Z tym problemem bardzo dużo osób boryka się nie tylko podczas testów na prawo jazdy, ale również podczas jazdy praktycznej, a niestety bardzo często po zdaniu egzaminów i otrzymaniu już prawa jazdy. Wyprzedzanie rowerzysty na skrzyżowaniu jest możliwe w niektórych przypadkach, w których jest zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych. Jeżeli zastanawiamy się, czy na każdym skrzyżowaniu wyprzedzanie rowerzysty jest zabronione, to na każdym skrzyżowaniu wolno jest wyprzedzić pojazd, który nie jest pojazdem silnikowym. Podczas wyprzedzania rowerzysty na skrzyżowaniu należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Prawo nie zabrania wyprzedzania rowerzysty na skrzyżowaniu, jednak musimy być, jako kierowcy, przygotowani na różne sytuacje, które wystąpić mogą na drodze. Najlepiej, aby uniknąć zderzenia lub wypadku, dokonać msnewru przed lub za skrzyżowaniem. Jeżeli chodzi o rowerzystów wyprzedzanych na skrzyżowaniu lub w innej sytuacji, powinni oni zjechać jak najbardziej na prawo, aby ułatwić manewr wyprzedzania. 

Jednak gdzie nie można wyprzedzić rowerzysty?

Zakaz wyprzedzania, który obejmuje wszystkie pojazdy, dotyczy wyprzedzania na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim. Jest to miejsce, gdzie nie można wyprzedzić rowerzysty. Jeżeli wiele osób się zastanawiało, czy wyprzedzanie rowerzysty w tej sytuacji jest zabronione, to zgodnie z kodeksem drogowym jest zakazane. Gdzie nie można wyprzedzić rowerzysty? Zabronione jest wyprzedzanie pojazdów silnikowych przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi, na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany. Wyprzedzanie pojazdów silnikowych, a rower nim nie jest. Jednak zabrania się także wyprzedzania przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, przejazdów rowerowych, przejazdów kolejowych. Czy wyprzedzanie rowerzysty w tej sytuacji jest zabronione? Jeżeli chodzi o trzy ostatnie przypadki, wyprzedzanie rowerzystów jest również zabronione. Nie ma znaczenia, że istnieje zachowanie odpowiedniej odległości przy wyprzedzaniu rowerzysty. Są to trzy miejsca, gdzie nie można wyprzedzić rowerzysty oraz żadnego innego pojazdu silnikowego. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

POPULARNE

Ovation - czy warto kupić opony tej marki?

Ovation – czy warto kupić opony tej marki?

0
Właściciele pojazdów muszą zwracać uwagę na wiele różnych elementów i części eksploatacyjnych w swoich autach. Do najważniejszych takich elementów zalicza się m.in. opony. ...
uber jak zacząć

Uber – jak zacząć?

JAKA GAŚNICA

Jaka gaśnica do samochodu?

zmiana biegów podczas jazdy

Jak zmieniać biegi?

OSTATNIE POSTY