Strona głównaInneJak dobrze i bezpiecznie przewieźć rower?

Jak dobrze i bezpiecznie przewieźć rower?

-

Aktywny wypoczynek podczas urlopu to dla wielu osób najlepszy sposób na relaks. Jednak przewożenie własnego sprzętu sportowego w samochodzie może być problemem, szczególnie w przypadku rowerów, które ze względu na spore gabaryty zajmują bardzo dużo miejsca. Rower można w ostateczności wypożyczyć, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jak więc wygodnie przewieźć rower samochodem?

W tym artykule dowiesz się jaki:
1. Bagażnik na dach samochodu
2. Bagażnik na tylną klapę
3. Jak zmieścić rower w samochodzie

Jak przewieźć rower w bagażniku?

Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie roweru wewnątrz samochodu. Sprawdza się to jednak tylko wtedy, gdy planujemy krótki wyjazd lub jednodniową wycieczkę, ponieważ rower zajmie większość miejsca w aucie. Jak zmieścić rower w samochodzie? Należy ściągnąć z ramy koła, bagażnik do roweru, w razie konieczności nawet kierownicę i pedały, co pozwoli na efektywniejsze zagospodarowanie przestrzeni bagażnika. W zależności od marki samochodu bagażnik może okazać się zbyt mały.

Liczba ścieżek rowerowym w naszym kraju ciągle się rozwija. Miastami z najlepiej rozwiniętą infrastrukturą są Warszawa, Wrocław oraz Kraków.

Wówczas konieczne będzie złożenie tylnego oparcia i ułożenie roweru również na siedzeniach bądź na podłodze za przednimi fotelami. Powinno się wtedy dokładnie unieruchomić jednoślad, co zapewni bezpieczeństwo pasażerowi i kierowcy w razie wypadku lub kolizji drogowej. Jak włożyć rower do bagażnika można w specjalnym pokrowcu, dzięki któremu nawet rower rozłożony na części będzie się znajdował w jednym worku. Tak spakowany rower warto przewiązać liną lub taśmą, aby przy bardzo gwałtownym hamowaniu nie przeleciał na przednie fotele. Istnieje także możliwość zamocowania specjalnych szyn, dzięki którym rower będzie stabilnie stał w środku samochodu.

Jak przewozić rowery na dachu?

Wyjeżdżając na dłuższą wycieczkę lub przy przeprowadzce, przewożenie roweru w aucie nie jest zbyt ekonomicznym rozwiązaniem. Pomocą może posłużyć bagażnik na dach samochodu, który pozwoli umocować jednoślad na zewnątrz samochodu. Wadą takiego rozwiązania jest trudność przy zakładaniu i ściąganiu roweru. Nawet gdy auto nie jest wysokie, to najczęściej trzeba mieć kogoś do pomocy przy załadunku. Mimo że bagażnik rowerowy na samochód tego typu jest bezpiecznym rozwiązaniem, to jednak istnieje bagażnik na rowerryzyko, że w przypadku wietrznej pogody, zapięcie się poluzuje. Jazda z takim obciążeniem na dachu powoduje zwiększenie współczynnika oporu aerodynamicznego auta i tym samym większe zużycie paliwa. Dlatego jadąc z rowerem na dachu autostradą, samochód może spalić więcej benzyny nawet o 1-2 litry. Warto zachować stosowną do warunków atmosferycznych prędkość i pamiętać o tym, że droga hamowania auta będzie dłuższa. Samochód będzie wyższy o wysokość roweru, więc trzeba uważać na ewentualne przeszkody, jak np. nisko zawieszone mosty lub zwisające gałęzie.

Jak przewozić rowery na tylnej klapie samochodu?

Kolejnym sposobem na przewóz roweru jest bagażnik na tylną klapę. Zaletą tego rozwiązania jest to, że samochód jadący z dużą prędkością przy silnych podmuchach wiatru, zachowa stabilność. Natomiast największą wadą to, że przymocowany na klapie rower przysłoni tylną szybę, ograniczając pole widzenia kierowcy. Przy częstym używaniu takiego bagażnika, szybka jazda i ostre manewry mogą powodować wzmożony nacisk na klapę i przyczyniać się do jej lekkiego zniekształcenia. Z tych powodów, jazda z rowerem na klapie, powinna być zachowawcza i w miarę wolna. Niska prędkość zminimalizuje również ryzyko stłuczki lub kolizji drogowej, w której uszkodzeniu ulec mógłby i samochód, i rower. Bagażnik rowerowy można umocować też na haku holowniczym. Jego konstrukcja przypomina platformę, na której może się zmieścić nawet cztery rowery. Są wówczas ustawione niżej niż na bagażniku na klapie, ale również mogą przesłaniać tylną szybę i ograniczać widoczność.

Sprawdź zalety wynajmu długoterminowego

Transport roweru samochodem a przepisy

Przewóz rowerów na dachu samochodu jest najmniej bezpieczną formą transportu jednośladów. Bywa kłopotliwy ze względu na brak konkretnych przepisów dotyczących tego, z jaką prędkością można jechać z rowerami na dachu. Najczęściej informację o dopuszczalnej prędkości podaje producent, umieszczając ją na bagażniku, ale wielu kierowców traktuje to tylko jako sugestię i się do niej nie stosuje. Dla bezpieczeństwa innych kierowców na drodze należy ściągnąć z roweru wszystkie dodatkowe elementy jak np. bidon, koszyk, prędkościomierz, a co najważniejsze – dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Bagażnik na rowery do samochodu, mocowany na klapie lub haku, nie powinien zasłaniać świateł i tablicy rejestracyjnej. Popularne są modele bagażników na hak, które posiadają w swojej konstrukcji wszystkie światła i mają miejsce na rejestrację. Warto wspomnieć, że od 2016 roku legalne jest posiadanie trzeciej rejestracji, której wyrobienie kosztuje kilkadziesiąt złotych. Przewożenie roweru w środku samochodu wymaga unieruchomienia jednośladu, by przy ewentualnej kolizji lub gwałtownym hamowaniu nie uderzył w pasażerów

[ratings]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

ochrona samochodu

Kioskpolis – wylicz swoje OC

0
Posiadasz samochód lub inny pojazd mechaniczny? Nie możesz się nim legalnie poruszać, jeśli nie masz wykupionej polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). W znalezieniu...
leasing samochodu

Leasing czy wynajem samochodu?

OSTATNIE POSTY