Strona głównaPoradyKontrolki samochodowe - co oznaczają?

Kontrolki samochodowe – co oznaczają?

-

Ilość kontrolek samochodowych, które możemy znaleźć na desce rozdzielczej jest ogromna. Mają one za zadanie informowanie o włączonych funkcjach, ale także o ostrzeganiu o awariach, do których doszło w naszym samochodzie lub usterek, które wymagać będa naprawy. Pomocne są w tym symbole w samochodzie, które w zależności od sytuacji, świecą się na różne kolory. Z biegiem lat ilość kontrolek samochodowych rośnie. Ma to pomóc właścicielowi w znalezieniu przyczyny, jeżeli samochód prawidłowo nie funkcjonuje. Co oznaczają kontrolki w aucie? O czym świadczą zapalone lampki ostrzegawcze w samochodzie? O czym informują lampki sygnalizacyjne w samochodzie?

Kontroli w samochodzie – co one oznaczają?

Symbole, które możemy znaleźć w samochodzie mają różne kształty i kolory. Kontrolki ostrzegawcze w samochodzie świecą się na kolor czerwony. Zazwyczaj związane są awarią, jednak niekoniecznie, ponieważ czerwone kontrolki samochodowe informują o niezamkniętych drzwiach, czy nie zapiętych pasach. Czerwony symbol w samochodzie w postaci czerwonego wykrzyknika informuje o zaciągniętym hamulcu ręcznym, co nie oznacza, że wymaga on naprawy. Pomarańczowe kontrolki w samochodzie dotyczą głównie ostrzeżenia o niedziałającym lub niesprawnym elemencie w samochodzie. Bardzo często pomarańczowa kontrolka w samochodzie pojawia się na przykład w momencie, kiedy zaczyna brakować paliwa lub płynu do spryskiwaczy. Żółte kontrolki samochodowe dotyczą głównie zapalonych w danym momencie świateł przeciwmgielnych, czy ogrzewania tylnej szyby. Często też zapalona żółta lampka ostrzegawcza w samochodzie dotyczy przepalonych żarówek, które należy wymienić. Z pomarańczową kontrolką samochodową spotkać się można w nowszych modelach samochodów, posiadających system informujący o stanie nawierzchni, która zaświeca się w momencie, gdy mamy do czynienia ze śliską nawierzchnią. Z reguły pomarańczowe kontrolki w samochodzie są lampkami sygnalizacyjnymi lub lampkami ostrzegawczymi. Symbole w samochodzie świecące się na kolor zielony związany jest głównie ze światłami w samochodzie. Należą one głównie do lampek informacyjnych. To samo w przypadku niebieskich kontrolek samochodowych. Informują one o poprawnym działaniu i włączonych funkcjach w samochodzie. 

Kontrolki ostrzegawcze w samochodzie

Bardzo często kolor czerwony lampki ostrzegawczej wymaga bezwzględnego zatrzymania samochodu i naprawienia występującego problemu. Często, jednak nie zawsze, ponieważ kolor czerwony symbolu w samochodzie informować może o podzespołach, które sprawnie funkcjonują, tak jak wcześniej wspomniano, dla przykładu niedomknięte drzwi. Czerwone kontrolki w samochodzie to informacja na przykład o włączonych światłach awaryjnych. Kontrolki ostrzegawcze to też sygnał, że należy udać się do mechanika w celu wymiany lub naprawy któregoś z elementów lub podzespołów samochodu. 

Kontrolki samochodowe pojawiające się na desce rozdzielczej spełniają wiele funkcji, między innymi informacyjną, ostrzegawczą. Ważna jest interpretacja symbolu, który w danym momencie zaświecił się na jeden z czterech możliwych kolorów. Być może jest to ostrzeżenie, że doszło do awarii, być może jest to informacja o kończącym się paliwie. Niektóre z nich mogą zmieniać kolor w zależności od stanu podzespołu. Na przykład, jeżeli układ działa sprawnie, lampka może świecić się na zielono. Jeżeli jednak nie działa on prawidłowo lub jest zużyty i wymaga naprawy lub wymiany, pojawić się może pomarańczowa lampka ostrzegawcza. Z reguły kolor czerwony świadczy, że system nie działa i konieczne jest jego sprawdzenie i naprawa. Dzięki świecącym się lampkom zapewniony jest komfort i bezpieczeństwo jazdy. Informowanie kierowcy o stanie samochodu i jego elementów pozwala informować go o funkcjach, które działają lub które wymagają naprawy. 

POPULARNE

podnośnik samochodowy

Jaki podnośnik samochodowy wybrać do warsztatu?

0
„Tylko wsiadać i jechać” – jakże często podobne słowa słyszy kierowca, który nabywa w końcu wymarzony pojazd i pełen dumy odbiera do niego kluczyki....
kupno samochodu od komornika

Samochód z licytacji komorniczej

filtr kabinowy

Jaki filtr kabinowy

OSTATNIE POSTY