Strona głównaWyposażenie autaCzy można mieszać oleje silnikowe?

Czy można mieszać oleje silnikowe?

-

Praktycznie każdy kierowca zastanawia się podczas regularnych serwisów, czy można mieszać oleje silnikowe i czy w ogóle mieszanie olejów silnikowych jest dozwolone przez mechaników samochodowych oraz czy można mieszać oleje silnikowe różnych producentów i jakie może to mieć konsekwencje dla sprawności samochodu?

Szczególnie kwestia, czy oleje silnikowe można mieszać, interesuje osoby samodzielnie wykonujące regularne wymiany. W sieci bardzo często pojawiają się więc pytania, czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 z 5w30 lub czy można mieszać oleje silnikowe 5w40 z 5w40. Nie każdy bowiem wie, jak mieszanie olejów silnikowych może wpłynąć na działanie pojazdu. A zatem: czy można mieszać oleje silnikowe?

Czy można mieszać oleje silnikowe? Co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o podstawy, czyli czy można mieszać oleje silnikowe, odpowiedź na szczęście jest twierdząca. Tym samym twierdząco można odpowiedzieć na kwestię, czy można mieszać oleje silnikowe różnych producentów. Również tak, ale pod pewnymi warunkami. Należy bezwzględnie przestrzegać jednej zasady, znacznie ważniejszej od pytania, czy można mieszać oleje silnikowe różnych producentów. Mieszanie olejów silnikowych zawsze powinno odbywać się w zakresie tego samego typu olejów. A więc: czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 z 5w30? Tak, ale czy można mieszać oleje silnikowe 10w40 z 5w40? Już nie, ponieważ wykazują inne właściwości i dedykowane są zupełnie innym pojazdom i silnikom.

Czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 z 5w30?

Jak już powiedzieliśmy na temat tego, czy oleje silnikowe można mieszać – jak najbardziej, ale zawsze w obrębie jednego typu. Jeśli chodzi więc o kwestię, czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 z 5w30, odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca: można, wykazują bowiem te same właściwości, mają tę samą gęstość i lepkość, dają więc takie samo smarowanie.

Czy można mieszać oleje silnikowe 5w40 z 5w40?

I w tej kwestii będzie podobnie, a więc pytając, czy można mieszać oleje silnikowe 5w40 z 5w40, tutaj także należy odpowiedzieć, że tak. Dopóki identyczny będzie indeks olejów, odpowiedź na takie pytania, jak  czy można mieszać oleje silnikowe 5w40 z 5w40, będzie twierdząca.

Inaczej będzie w przypadku, czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 z 10w40? Fachowcy mówią jednoznacznie, czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 z 10w40. Odpowiedź jest jedna: czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 z 10w40, nie można, ponieważ mają inną lepkość.

Czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 z 5w40?

Zmiana pojawia się w chwili innego pytania: czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 z 5w40? Te dwa oleje mają już inne właściwości, a więc będą optymalne dla zupełnie różnych silników i podzespołów. Wielu oszczędnych zastanawia się nad olejem 5w30 a 5w40 czy można mieszać. Chociaż są zbliżone do siebie, to wg fachowców czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 z 5w40? Każdy dobry mechanik na pytanie o olej 5w30 a 5w40, czy można mieszać, odpowie: nie, należy zawsze stosować olej o odpowiednich parametrach i dolewać też zawsze takiego samego. Dlaczego to takie ważne? Czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 z 5w40 bez ryzyka awarii? Jeśli chcemy długo cieszyć się sprawnym autem, rekomenduje się zawsze korzystanie z jednego rodzaju oleju, zapisanego w książce serwisowej jako olej dedykowany do danego modelu. Czy więc olej 5w30 a 5w40 – czy można mieszać? Zapewne oszczędni powiedzą, że tak, pragmatyczni, że zapewne tak, ale mechanicy zawsze powiedzą na pytanie, czy oleje silnikowe można mieszać, że nie powinno się podejmować takich praktyk dla dobra silnika.

Czy można mieszać olej 0w30 a 5w30?

Podobnie będzie z innymi pytaniami o to, czy można mieszać oleje silnikowe 10w40 z 5w40 lub czy można mieszać oleje silnikowe 0w30 a 5w30. Wg parametrów to zupełnie różne oleje o bardzo różnych właściwościach, dlatego w kwestii, czy można mieszać oleje silnikowe 0w30 a 5w30 raczej nie ma wątpliwości. Na niektórych forach internetowych jednak można znaleźć inne informacje na temat, czy można mieszać oleje silnikowe 0w30 a 5w30. Według wpisów nowe oleje są bezpieczne i można je łączyć z 5w30. A więc czy można mieszać olej 0w30 a 5w30? Ostatecznie tę kwestię rozwiązują sami mechanicy, wykonujący przeglądy serwisowe. Jeśli czytasz wpisy na forach o tym, czy można mieszać olej 0w30 a 5w30, opinie będą inne. Ostatecznie – czy można mieszać olej 0w30 a 5w30? Można, jeśli chodzi o konkretny olej do VW 504.00/507.00.

Sprawdź:

POPULARNE

webasto

Ogrzewanie postojowe w samochodzie Webasto

2
Komfort jazdy samochodem stale wzrasta dzięki nowym technologiom i gadżetom, w których tworzeniu producenci nie ustają. Jednym z ciekawych rozwiązań  jest ogrzewanie postojowe Webasto....
nawigacja do samochodu

Jaka nawigacja do samochodu?

badanie alkomatem

Jaki alkomat kupić

Automat czy manual?

OSTATNIE POSTY