Automat czy manual?

-

Mimo wielu udogodnień, które zapewnia przekładnia automatyczna to nadal wielu polaków nie może się przekonać do automatów. Dziś poruszymy plusy i minusy przekładni automatycznej i manualnej, aby każdy mógł sobie odpowiedzieć na pytanie – automat czy manual?

Udział na polskim rynku automatycznej skrzyni biegów to około 6%.

Samochody z automatyczną skrzynią biegów to nadal dla wielu polaków zagadka i niepewność. Jesteśmy nauczeni do jazdy na manualnej skrzyni biegów, a jak wiadomo Polacy nie lubią zmian. Mimo to z roku na rok możemy zauważyć wzrost zainteresowania na małe samochody używane z automatyczną skrzynią biegów. Jest to z pewnością wygodna wersja dla osób mieszkających w dużych miastach. Dlaczego jest tutaj mowa o dużych miastach? Ponieważ automatyczna skrzynia biegów świetnie sprawdza się podczas korków. W korkach manualna skrzynia biegów jest bardzo uporczywa i niewygodna.

automat czy manual spalanie

Samochody z automatyczną skrzynią biegów vs manual

Automat czy manual? Te pytanie zadają sobie przede wszystkim ludzie, którzy patrzą na koszta. Jakie są koszta eksploatacji, zużycie paliwa w mieście i na trasie oraz jak dana skrzynia przekłada się na żywotność silnika i innych elementów naszego samochodu?Jednym z minusów automatu jest większe spalanie. Starsze samochody z automatyczną skrzynią biegów mają zauważalnie większe spalanie, średnio o 1.5-2 litry na 100 km. Nowsze samochody posiadają inteligentne rozwiązania oraz wybór trybu np. eco driving, przez różnica ta została niemal zamazana między manualem a automatem. Automatyczna skrzynia biegów naprawa, czyli temat, który trzeba poruszyć w tym artykule. Koszt naprawy automatycznej skrzyni biegów może okazać się bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Żeby przybliżyć jakie to są koszty, weźmy na stół pacjenta – BMW 530d Z 2003 roku. Ślizgające się sprzęgło, czyli mimo wciśnięcia maksymalnie pedału gazu czujemy, że auto “przebiera”. Sam konwerter, czyli najważniejsza część składowa naszej skrzyni będzie nas kosztować w przypadku BMW 530d około 2700 zł. Montaż i demontaż skrzyni biegów to nie łatwe zadanie, mechanicy potrzebują dużo czasu, aby je wymontować – robocizna to koszt w granicach 500-800 zł. Wymiana olei, smarów to dodatkowe 300-400 zł. Należy mieć na uwadze, że do wymiany zazwyczaj będą także inne rzeczy, nie sam konwerter. Koszt naprawy skrzyni automatycznej może zatem sięgnąć 4-5 tysięcy zł. Rozwiązaniem może być zakup używanej, lecz nigdy nie mamy pewności ile przejedziemy na niej, a cena z montażem sięga tej z jej naprawą. Jak jest z eksploatacją skrzyni? Tutaj nie ma wyjątku, warto w każdym rodzaju skrzyni wymienić choć raz olej przekładniowy, wydłuża on znacząco żywotność skrzyni – cena to 200-250 zł.

Automatyczna skrzynia biegów posiada jedną dużą zaletę, która może przeważyć szalę nad manualem. Przekłada się w dużej mierze na żywotność naszego silnika. Dlaczego? Automatyczna skrzynia biegów pilnuje naszych obrotów, co to oznacza? Podczas kierowania manualem mamy zwyczaj ciągnąć go na za niskich obrotach przez długi czas lub w przypadku startu na zbyt wysokich, zdarza nam się również nie wciskać sprzęgła do końca, przez co po paru latach możemy mieć sprzęgło do wymiany. Automat może okazać się dobrym wyborem dla początkujących osób, które nie mają wyczucia i umiejętności w operowaniu sprzęgłem. Automat przysłuży się również ludziom po amputacji jednej z kończyn, pozwala im na zdanie prawa jazdy i korzystania w pełni z samochodu. A co z manualem? Częstym argumentem podczas dywagacji na temat manual czy automat jest to, że podczas kierowania samochodem z manualną skrzynią nie nudzimy się. Jest to mało przekonujący argument, lecz wielu miłośników motoryzacji stawia to jako największą zaletę.

Małe samochody używane z automatyczną skrzynią biegów

Mimo kosztów, skrzynia ta posiada wiele zalet, dlatego małe samochody używane z automatyczną skrzynią biegów to najlepsze rozwiązanie dla dużych miast, aby komfortowo i szybko przemieszczać się po zatłoczonych ulicach. Motocykle z automatyczną skrzynią biegów mogą znaleźć użycie wśród osób, które przerzucają się ze skutera na motor z prawdziwego zdarzenia. Doskonałym przykładem samochodu z automatyczną skrzynią jest VW Polo.

Wadliwe samochody z automatyczną skrzynią biegów

automatyczna skrzynia biegów opinie

Awaria skrzyni biegów może być kosztowna, warto więc przed zakupem sprawdzić jak dana skrzynia się sprawuje.

Najtrwalsze skrzynie automatyczne potrafią osiągać przebiegu w okolicach 600 tysięcy kilometrów. Jedną z najtrwalszych skrzyni automatycznych została okrzyknięta skrzynia ZF 5HP 24/30 od BMW. Jednak niektóre skrzynie mogą sobie jedynie pomarzyć o takich dużych przebiegach. Do skrzyni, które nie mogą się pochwalić swoją żywotnością należą między innymi Alfa Romeo Selespeed. Skrzynia należy do włoskiego producenta samochodów Alfa Romeo. Zdarza się i najlepszym, w przypadku Audi, wypuszczona przez nich skrzynia automatyczna DL501 (S-tronic) może całkowicie zrujnować Twój portfel, ponieważ koszt takiej skrzyni oscyluje w 5 cyfrowych sumach. Mercedes a klasa problem z automatyczną skrzynią biegów? W tym przypadku koszta nie będą, aż tak duże. Zamontowanie używanej skrzyni kosztuje w okolicach 2400 zł, a to dlatego, że przez ostatnie lata samochody te strasznie potaniały. Dziś mercedesa a klasy możemy kupić nawet za 6-7 tysięcy.

4 KOMENTARZE

  1. Dla osób chorych na cukrzyce i inne choroby, gdzie może stracić człowiek świadomość powinien być zakaz prowadzenia automatów, przy manuala jest duża szansa, że nie rozpędzimy się za mocno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

koraliki na siedzenie

Co na siedzenie samochodu?

0
Nasz fotel samochodowy powinien być nie tylko ładny, ale przede wszystkim wygodny i zdrowy dla naszego kręgosłupa. Przekonali się z całą pewnością o tym...

ASC – co to?

nawigacja do samochodu

Jaka nawigacja do samochodu?

OSTATNIE POSTY