W obliczu różnego rodzaju problemów ze znalezieniem pracy coraz więcej osób myśli o rozpoczęciu swojego własnego biznesu. Jednym z pomysłów na niego jest zakup samochodu gastronomicznego. Dzięki niemu można przygotowywać i sprzedawać różnego rodzaju dania, dojeżdżając w miejsca, w których ruch turystów i mieszkańców jest największy. Oferty w stylu „samochód gastronomiczny sprzedam” są codziennością. W przypadku takiego pomysłu, istotnych jest wiele elementów. Sprawdź informacje dotyczące samochodu gastronomicznego – cenę, wyposażenie, czy niezbędne pozwolenia.
Samochód gastronomiczny – cena
Oczywiście można przygotować samodzielnie swój samochód gastronomiczny, przerabiając na ten cel na przykład busa. Jednak niewiele osób potrafi to zrobić, a sam koszt takiej inwestycji jest także wbrew pozorom bardzo wysoki. Innym rozwiązaniem jest więc kupno gotowego samochodu gastronomicznego, który będzie już posiadał całe niezbędne wyposażenie do prowadzenia swojego niewielkiego biznesu.
W przypadku samochodu gastronomicznego cena zależy również od tego, czy kupuje się pojazd nowy, czy używany. Nie brakuje ofert „samochód gastronomiczny sprzedam”. Ich stan jest bardzo różny. Niektóre od razu nadają się do rozpoczęcia działalności, inne wymagają nierzadko dużego wkładu finansowego. Z tego powodu jeszcze przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, co będzie trzeba naprawić i jakie wyposażenie dokupić, i upewnić się co do kosztów.
Samochody gastronomiczne dzielą się na typowe food trucki, niewątpliwie bardzo mobilne oraz na przyczepy gastronomiczne. Przyczepy są zazwyczaj nieco większe i oferują więcej miejsca. Jednak z drugiej strony nieco ciężej wjechać nimi w niektóre lokalizacje.
W przypadku ogłoszeń typu „samochód gastronomiczny sprzedam”, nastawić się trzeba na oferty w cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwoty od 20 do 70 tysięcy złotych to raczej norma. Nie brakuje również kwot zdecydowanie większych, w zależności od rocznika pojazdu i jego wyposażenia.
Samochód gastronomiczny – wyposażenie
Samochód gastronomiczny to pojęcie bardzo szerokie. W jego obrębie przygotowywać można różnego rodzaju potrawy, wymagające zróżnicowanego sprzętu. Najpopularniejsze są duże grille, na których robić można na przykład burgery, kiełbaski lub inne dania. Jeżeli chcesz przygotowywać kebab, potrzebny będzie ci inny sprzęt. Jeżeli mają to być dania do gotowania na głębokim tłuszczu, niezbędna będzie kuchenka gazowa albo elektryczna. Bardzo popularne są także innego typu samochody gastronomiczne. Kurczak z rożna wymaga specjalnych, dużych rożen, na których proces przygotowywania drobiu przebiega sprawnie. Pamiętaj, że klienci nie lubią czekać i są nastawieni raczej na dania fast food. Dlatego przed rozpoczęciem się szczytu klientów musisz mieć już wszystko przygotowane.
Samochód gastronomiczny – pozwolenia
Osoby rozważające zakup samochodu gastronomicznego mogą starać się o dofinansowanie pieniędzmi celowymi z UE albo lokalnego Urzędu Pracy.
Przy zakładaniu food trucka najważniejsze jest, by pamiętać, że nic w nim nie może być bezpośrednio przygotowywane, a jedynie podgrzewane. Wyrabianie ciasta albo krojenie warzyw musi się odbywać w kuchni na przykład restauracji. Można taką kuchnię podnająć albo samemu stworzyć. Przygotowane produkty można także kupować od firmy cateringowej. Czyli na przykład, jeżeli masz samochód gastronomiczny kurczak z rożna, kurczaki muszą być marynowane w profesjonalnej, skontrolowanej przez Sanepid kuchni. Ty w swoim pojeździe będziesz je tylko piekł. Sam pojazd także musi spełniać wymogi Sanepidu co do np. odpowiedniego wyrzucania resztek albo montażu blatów pokrytych materiałem łatwym do zmywania. Pracownicy muszą posiadać orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych.