Strona głównaInneTory wyścigowe w Polsce

Tory wyścigowe w Polsce

-

Polska raczej nie kojarzy się z torami wyścigowymi. Nie ma u nas tradycji wyścigów na zamkniętych torach. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się zawody rajdowe, może to wynikać z dostępności infrastruktury, a raczej jeszcze niedawnego jej braku. Obecnie wraz ze wzrostem zamożności polskich kierowców, moda na wyszalenie się na torze, albo doskonalenie umiejętności prowadzenia samochodu jest coraz większa. Ten fakt zauważyli lokalni biznesmeni inwestując w tory rozmieszczone w całej Polsce. Nie są to obiekty o skali nawet zbliżonej do torów formuły jeden, ale swoje zadania spełniają w wystarczającym stopniu.

Na tor można się wybrać swoim samochodem, albo zakupić możliwość przejażdżki samochodami o dużej mocy. Jazda na torze do doskonała okazja do nauki i poznania własnych umiejętności. Nauka na prawo jazdy jest bardzo okrojona i nie jest w stanie dostarczyć kierowcy wielu przydatnych umiejętności. Tory wyścigowe są dobrze zabezpieczone i pozwalają wytrenować prawidłowe odruchu podczas poślizgu, reagowania na utratę przyczepności gdy pokunie się zakręt z dużą prędkością i wielu innych umiejętności mogących przydać się w codziennej jeździe.

Wybierając tor pamiętaj o pewnych obostrzeniach. Nie wszędzie mają dostęp amatorzy. Czasem wymagana jest przynależność do automobilklubu albo licencja profesjonalnego kierowcy.

Tor Kielce

Jest to jeden z najpopularniejszych i najstarszych torów w Polsce. Obiekt znajduje się w Miedzianej Górze. Jest to idealne miejsce zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów. Tor pozwala na rozwijanie dużych prędkości, nawet w najbardziej usportowionych samochodach. Tor składa się z dużej  4160 m i małej pętli 1140 m. Poza samym asfaltem w okolicy znajduje się motel oraz całe zaplecze, co sprawia że jest to idealne miejsce na weekendowy wypad.

Tor Poznań

Najdłuższy tor w Polsce oraz prawdopodobnie najbardziej znany. Długość jednego okrążenia wynosi 4.1 km. Powstał w drugiej połowie lat 70 na terenie starych pasów startowych lotniska Ławica. Tor został podzielony na dwie części. Jedna dla samochodów i motorów oraz druga przeznaczona pod wyścigi gokartowe. Nawierzchnia na torze jest bardzo dobra co sprzyja organizacji różnego rodzaju wyścigów. Tor jest znany również za sprawą telewizji. To właśnie tutaj kręci się najwięcej motoryzacyjnych programów telewizyjnych.

Tor Słomczyn

Jest to tor położony w bliskim sąsiedztwie Warszawy. Dogodny dojazd sprawia, że jest to miejsce bardzo popularne wśród mieszkańców stolicy. Tor jest bardzo fajnie skonstruowany, posiada liczne zakręty przeplatane prostymi na których będziesz mógł dać autu w palnik. Obiekt posiada niezbędną infrastrukturę socjalną oraz trybuny.

Tor Wrocław-Oleśnica

Podobnie jak spora ilość inny torów i ten znajduje się ta terenie byłego lotniska. Tor jest w pełni asfaltowy co pozwala osiągać wysokie prędkości, przy zachowaniu kontroli nad samochodem. Na torze często organizowane są eventy podczas których można przejechać się najszybszymi samochodami, będącymi często marzeniami wielu fanów motoryzacji. Obiekt ma swoje lata i jest raczej przeznaczony do osób kochających prędkość, niż ciężkie, kręte tory. Niemniej jest to na pewno ciekawe miejsce warte odwiedzenia.

Tor Radom

Nowoczesny obiekt położony w niedalekim sąsiedztwie Radomia. Tor składa się z płyty poślizgowej, tor wyścigowy, tor kartingowy oraz prostą do wyścigów na 1/4 mili. Tor posiada całą infrastrukturę, jak sale szkoleniowe, parkingi czy boksy. Jest to niewątpliwie jedna z podstawowych opcji do przetestowania przez każdego fana motoryzacji w naszym kraju.

Liczba torów nadających się do jazdy w naszym kraju jest na prawdę spora i prawdopodobnie będzie rosła. Właściciele obiektów będą je modernizować, żeby mieć szanse w walce o klienta. Przyszłość pod tym względem zapowiada się ciekawie, nie pozostaje nic innego jak jeździć tam gdzie są obecnie możliwości i wyczekiwać nadchodzących zmian. Do zobaczenia na torze!

POPULARNE

kurtyna powietrzna

Kurtyny powietrzne w samochodzie – LEPIEJ PRZECZYTAJ

0
Większość amatorów motoryzacji i zwykłych ludzi orientujących się co nieco w tym temacie dobrze wie o tym, czym są poduszki powietrzne w samochodzie i...
Wybór odpowiednich opon

Jakie opony do samochodu?

dystrybutor paliwa

Ile kosztuje dystrybutor paliwa?

CYKL OTTA

Cykl Otta. Jak działa?

OSTATNIE POSTY