Strona głównaWyposażenie autaObowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce. Co jest obowiązkowe w naszym aucie?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce. Co jest obowiązkowe w naszym aucie?

-

W porównaniu z resztą Europy polscy kierowcy nie potrzebują wielu rzeczy, by spełnić wymogi obowiązkowego wyposażenia samochodu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 roku informuje, że w każdym pojeździe musi być umieszczona gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Z zapisu tego wynika, że obowiązkowe wyposażenie naszego auta zamyka się w tych dwóch przedmiotach i w zasadzie nie potrzebujemy niczego więcej, by obronić się przed ewentualnym mandatem, pożarem czy stłuczką.

Minimalna pojemność gaśnicy powinna wynosić 1 kg. Powinna ona mieć ważną homologację, aktualne badania techniczne, odnawiane każdego roku. Obowiązkowe wyposażenie auta w gaśnicę nakłada na kierowcę obowiązek posiadania jej przez cały okres użytkowania samochodu. Jej brak może skutkować nałożeniem na kierującego mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 zł. Mandat można też otrzymać w sytuacji, gdy gaśnica nie znajduje się w odpowiednim miejscu.

Trójkąt ostrzegawczy także musi posiadać odpowiednią homologację, jego brak w pojeździe może spowodować nałożenie mandatu w wysokości nawet do 500 zł. Trzeba tu także wspomnieć o tym, że obowiązek posiadania w aucie trójkąta ostrzegawczego wynika z prostego faktu jego praktycznej przydatności. Oznakowanie miejsca awarii lub wypadku trójkątem ostrzegawczym chroni przed kolizją z innymi użytkownikami drogi. W przypadku nieprawidłowego sygnalizowania postoju lub awarii na drodze ekspresowej lub autostradzie, na kierowcę może zostać nałożony mandat w wysokości 300 zł. Trójkąt ostrzegawczy przydaje się też podczas holowania auta, a jeśli zabraknie go w trakcie tej czynności, kierujący pojazdem może otrzymać mandat w wysokości 150 zł.

Na pytania typu: czy gaśnica jest w naszym aucie obowiązkowa, odpowiemy więc twierdząco. Taka sama odpowiedź padnie przy pytaniu o trójkąt ostrzegawczy. Czy to jednak zamyka sprawę i posiadanie gaśnicy oraz trójkąta zapewni nam komfort jazdy i spokojną głowę podczas naszych drogowych wojaży? Na pewno nie. Każdy odpowiedzialny kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że do obowiązkowego wyposażenia auta trzeba dołączyć jeszcze przynajmniej dwie rzeczy.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu wg kierowcy 

Czy gaśnica jest obowiązkowa? Tak. Czy trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy? Tak. Czy koło zapasowe jest obowiązkowe? Nie. Czy apteczka medyczna jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu osobowego? Nie. Choć dwie ostatnie rzeczy nie muszą znajdować się w naszym aucie, dobrze wiemy, że przydają się znacznie częściej niż gaśnica czy koło zapasowe.

Dobrze zaopatrzona apteczka samochodowa pomocna nam będzie w pierwszej pomocy medycznej, powinny się w niej więc znaleźć  różnego rodzaju opatrunki, także bandaże czy kompresy gazowe. Nie zapomnijmy też o opasce uciskowej, kocu termicznym, gumowych rękawiczkach, maseczce do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczkach ochronnych, trójkątnej chuście i nożyczkach.

Wspomnieliśmy już o apteczce medycznej i o kole zapasowym, które przyda się nam zawsze podczas dłuższych podróży, kiedy to nie możemy liczyć na szybkie holowanie czy pomoc znajomych, zamieszkujących naszą miejscowość albo nasze miasto. Do tych dwóch rzeczy należałoby jeszcze dodać kamizelkę odblaskową, przydającą się w nocy, gdy na poboczu dokonuje się zmiany koła lub naprawia drobne usterki, oraz linę holowniczą, mogącą pomóc przy wyciąganiu auta z zaspy śnieżnej.

Obowiązkowe wyposażenie auta składa się z dwóch rzeczy: gaśnicy oraz trójkąta równobocznego. Pamiętajmy jednak, że jako kierowcy powinniśmy mieć bogatą wyobraźnię, by umieć przewidywać sytuacje, mogące nam się przydarzyć podczas użytkowania samochodu i poruszania się po drogach. Nie zapominajmy więc i o apteczce medycznej, i o kole zapasowym, linie holowniczej i kamizelce odblaskowej. Szerokiej drogi!

POPULARNE

autoalarm

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

3
Liczba kradzieży aut w naszym kraju spada z roku na rok. W roku 2016 odnotowano ponad 11005 tys. kradzieży gdy w 2017 było to...
badanie alkomatem

Jaki alkomat kupić

Automat czy manual?

Samochód gastronomiczny

Samochód gastronomiczny

OSTATNIE POSTY