Strona głównaNowościCzy warto kupić opony wielosezonowe?

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

-

Wymiana opon w samochodach z każdym kolejnym sezonem dla wielu mocno zapracowanych posiadaczy samochodów jest nie tylko kłopotliwe, ale i trudne do zapamiętania. Często też zapominamy o wymianie opon – szczególnie letnich na zimowe – kiedy zimowa aura długo nie nadchodzi. Oczywiście dwa komplety opon to także generowane dodatkowo koszty eksploatacji samochodu – nawet najtańszego. W takim razie jak sobie poradzić?

Odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby kierowców oraz na bardzo łagodne zimy, z jakimi mamy ostatnimi czasy do czynienia w wielu rejonach świata, są opony na wiele sezonów. Ale czy warto kupić opony wielosezonowe?

Opony całoroczne – czy warto? Forum

O tym, czy warto mieć opony całoroczne fora internetowe rozpisują się już od dawien dawna. W wielu wpisach na pytanie, czy warto kupić opony całoroczne pada odpowiedź, że tak – ale że nie zawsze, i nie w przypadku każdego kierowcy. Trzeba pamiętać, że opony całoroczne to rodzaj dość uniwersalnej opony, która siłą rzeczy musi po części odpowiadać warunkom pogodowym, zbliżonym do pory letniej oraz odpowiednio – do pory zimowej. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że wymagający kierowcy, jeżdżący w trudnych terenach – szczególnie zimą, raczej nie skorzystają z zalet, jakie dają wielosezonowe opony – po prostu nie dadzą sobie one rady w takich warunkach. Kto w takim razie uważa, że warto kupić opony wielosezonowe?

Dla kogo są opony wielosezonowe i czy warto je mieć? Opinie z forum

Jeszcze do niedawno panowało przekonanie, że wielosezonowe opony – traktowane zwykle po macoszemu przez niewielkie nimi zainteresowanie – w praktyce nie dawały odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zimą, a latem generowało zdecydowanie zwiększone zużycie paliwa. Dzisiaj mieszanki gum, jakie są stosowane do wytworzenia takich opon, są zdecydowanie lepsze. O tym, czy warto kupić opony wielosezonowe, najlepiej świadczy ich wytrzymałość na pracę w zakresie temperatur od -20 do około +30. Z takich właśnie opon na pewno skorzystają osoby jeżdżące sporadycznie, na krótkich, lokalnych odcinkach. Właśnie w takich przypadkach można zaoszczędzić sporo pieniędzy, nie inwestując ani w dwa komplety ogumienia, ani w koszty przekładania ich na kolejny sezon w profesjonalnym punktach wulkanizacyjnych. Takie opony nie będą idealne, ale spełnią oczekiwania sporej grupy kierowców, zapewniając kompromis, jeśli chodzi o zakres ich pracy i właściwości, czy też przyczepność.

Kiedy warto kupić opony wielosezonowe?

Opony wielosezonowe są stosunkowo drogie w porównaniu z oponami dzielonymi na sezon zimowy oraz sezon letni. Producenci przewidują ich żywotność, i zalecają wymianę co około 50 czy 60 tysięcy kilometrów. Chociażby z tego względu kierowcy robiący rocznie, do tego głównie w trasie, po 30 – 40 tysięcy kilometrów nie nacieszą się nimi zbyt długo, a także ich parametry czy przyczepność na drodze w różnych warunkach nie spełni oczekiwań.

Opony bieżnikowane całoroczne – opinie

Jeśli zakup nowych opon wielosezonowych jest dla nas zbyt dużym wydatkiem, istnieje alternatywa  w postaci opon bieżnikowanych całorocznych – opinie ekspertów od ogumienia samochodowego przyznają, że dobrze wykonane bieżnikowanie, zakończone uzyskaniem stosownej homologacji, znacznie obniża koszty eksploatacji. Zwykle pojawiają się wątpliwości, czy warto opony bieżnikowane w ogóle brać pod uwagę w kwestii ich zakupu. Wokół tematu latami narastało wiele mitów, które dzisiaj są na szczęście odczarowywane. Bieżnikowanie opony polega poprawieniu stanu tych opon, które jeszcze nadają się użycia poprzez pogłębienie nacięć bieżnika lub nadlanie go w tych miejscach, w których jest go za mało. Dzięki temu opinie o oponach bieżnikowanych całorocznych są bardzo pozytywne.

Forum o oponach bieżnikowanych całorocznych – dla kogo będą odpowiednie?

Opony profesjonalnie bieżnikowane są kupowane powszechnie do samochodów ciężarowych, jednak coraz więcej kierowców osobówek również zauważa na forach, że warto kupić opony bieżnikowane całoroczne ze względu na niższe koszty ich zakupu. Trzeba jednak pamiętać, że taki rodzaj opony będzie nadawał się do jazdy nieco krócej, niż nowa opona wielosezonowa. To najlepszy sposób na zakup markowych opon w niskich cenach, na które w normalnych warunkach nasz domowy budżet by nam nie pozwolił.

POPULARNE

dofinansowanie do samochodu

Dofinansowanie do samochodu dla osoby niepełnosprawnej [2020]

1
Jeśli chodzi o poruszanie się po mieście czy załatwianie codziennych spraw w urzędzie, czy sklepach, nie jest tajemnicą, że osoby niepełnosprawne – szczególnie...
opony terenowe

Opony dostawcze i terenowe

Crossovery a SUVy

OSTATNIE POSTY