Strona głównaNowościCo to jest adblue? Cena, ile wlać, proporcje

Co to jest adblue? Cena, ile wlać, proporcje

-

W wielu nowych samochodach wprowadzane są technologie, które mają wpłynąć na środowisko – do tego zalicza się właśnie płyn adblue, który stosowany jest przy nowoczesnych silnikach turbinowych. Kilkanaście lat temu poza kierowcami zawodowymi nikt nie wiedział o adblue – co to jest, jaka jest adblue cena, co się stanie jak zabraknie adblue czy o użytkowaniu adblue – ile wlać i czy w ogóle możliwa jest jazda bez adblue.

Kilka lat temu technologia ta została wprowadzona do samochodów dostawczych, dzisiaj jest równie powszechnie spotykana w samochodach osobowych. Co w takim razie trzeba wiedzieć o płynie adblue, żeby użytkować go zgodnie z przeznaczeniem i do czego jeszcze można wykorzystać płyn ze stacji z adblue z dystrybutora?

Co to jest adblue?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest wyjaśnienie, co to jest adblue. Na płyn adblue składają się dwie substancje: jest to woda demineralizowana oraz mocznik. Jeśli chodzi o adblue – co to jest oraz jak z niego korzystać, warto wiedzieć, że nie ma niebieskiego koloru, jak może wskazywać na to nazwa. W takim razie co to jest adblue i jak wygląda? Bezbarwny płyn tankuje się na stacji z adblue z dystrybutora, dokładnie tak, jak paliwo. Wlew znajduje się albo w baku, obok wlewu paliwa, pod maską lub czasem w bagażniku, w zależności od marki i modelu pojazdu. Wiele dzisiaj stacji z adblue z dystrybutora oferuje ten płyn w dobrych cenach.

Jednak niezależnie od adblue ceny, jego poziom zawsze musi być uzupełniony do optymalnego poziomu. Co się stanie, jeśli zabraknie adblue? W większości przypadków samochód się zatrzyma, odmawiając dalszej jazdy. Na szczęście w samochodach znajduje się kontrolka informująca o poziomie napełnienia zbiornika tą cieczą. W takim razie pozostaje inna kwestia związana z adblue – ile wlać, żeby spokojnie przejeździć kolejne kilometry.

Co się stanie jak zabraknie adblue?

Nowe samochody są zaprojektowane, aby działać jedynie z uzupełnionym poziomem tego płynu. Jego zadaniem jest oczyszczanie spalin i rozbijanie szkodliwych związków na bardziej łagodne dla środowiska cząsteczki. Wiele osób nieznających tego płynu pyta, w którym miejscu następuje wtrysk płynu adblue. Jeśli płyn związany jest z układem wydechowym, to odpowiedź, w którym miejscu następuje wtrysk płynu adblue, jest dość oczywista. Konstrukcja nowych samochodów jest nieco zmodyfikowana – w którym miejscu następuje wtrysk płynu adblue?

Dokładnie w układzie wydechowym, bezpośrednio do spalin, które następnie cofają się, ale już w zmienionym składzie. Ostatecznie jazda bez adblue jest w samochodach nowej generacji niemożliwa. Kiedy tylko komputer pokładowy wykryje niski poziom płynu, pokaże to odpowiednia kontrolka, jeśli płyn się kończy, jazda bez adblue będzie niemożliwa bez jego uzupełnienia do odpowiedniego  poziomu. W takim razie trzeba to wiedzieć o adblue, ile wlać, żeby zawsze dojechać do wyznaczonego celu.

Adblue – cena za litr i zużycie na 100 km

O tym płynie do samochodów z silnikami Diesla, spełniającymi normy emisji spalin Euro 6, trzeba wiedzieć coś więcej w przypadku adblue ile wlać jest równie ważne jak to, jak z tego płynu korzystać i gdzie kupować. Trzeba również wiedzieć, ile na rezerwie adblue ma się jeszcze do przejechania, zanim auto stanie. Zwykle zużycie adblue na 100 km wynosi około 1 do 1,5 litra na każde przejechane 1 000 kilometrów. Łatwo w ten sposób obliczyć zużycie adblue na 100 km.

Jednocześnie można też bez trudu zauważyć, jak stosunkowo niewielkie jest zużycie adblue na 100 km w porównaniu na przykład do paliwa. Tutaj widać dobrze różnicę między paliwem a płynem – jest on dodatkiem katalizującym spaliny, a nie płynem napędzającym auto. W ten sposób można też policzyć, ile na rezerwie adblue można jeszcze przejechać. Najprościej można to zrobić podczas pierwszego tankowania – wlać, pamiętając, ile się wlało i jeździć do rezerwy – wtedy widać najlepiej, ile na rezerwie adblue jeszcze pojeździ.

Wielu interesuje adblue cena za litr i najtańszy sposób zakupu – z dystrybutora czy w butelkach. Adblue cena może się różnić w zależności od tego, gdzie jest kupowany. Na przykład płyn adblue na Orlenie cenowo będzie wypadać średnio w porównaniu do innych stacji, jednak umożliwia tankowanie paliwa i adblue przy jednym stanowisku. Płyn adblue Orlen w cenie ma nie tylko ten w dystrybutorach, ale i butelkowany. W baniaku 10 litrów płyn adblue na Orlenie cenę ma ok. 79 złotych brutto. Adblue cenę za litr może mieć niższą – nawet około 2 złote za litr, jeśli korzysta się z dystrybutora.

Ciekawostki, czyli dodatek do adblue przeciw krystalizacji

W sklepach można znaleźć dodatek do adblue przeciw krystalizacji. Taki dodatek do adblue przeciw krystalizacji zapobiega nadmiernemu zużyciu paliwa. Z kolei jeśli po dolaniu adblue kontrolka nie gaśnie, trzeba odpowiednio postępować. Zwykle, gdy po dolaniu adblue kontrolka nie gaśnie, wystarczy prosta instrukcja. W chwili, gdy po dolaniu adblue kontrolka nie gaśnie, trzeba odczekać około 30-40 sekund, komunikat sam znika.

Ciekawostką jest też stosowanie adblue na trawnik wg proporcji. Adblue na trawnik proporcje musi mieć odpowiednio przygotowane. Jeśli chodzi o adblue na trawnik, proporcje są takie: 5:27,5.

Zobacz też:

POPULARNE

opony terenowe

Opony dostawcze i terenowe

0
Istnieje wiele specjalistycznie wykonanych rodzajów opon. Są one tak przygotowywane, aby jak najlepiej sprawdzały się w danych warunkach, odbiegających od klasycznego użytkowania. Zobaczmy zatem,...

Crossovery a SUVy

uber jak zacząć

Uber – jak zacząć?

OSTATNIE POSTY