Strona głównaNowościOpony dostawcze i terenowe

Opony dostawcze i terenowe

-

Istnieje wiele specjalistycznie wykonanych rodzajów opon. Są one tak przygotowywane, aby jak najlepiej sprawdzały się w danych warunkach, odbiegających od klasycznego użytkowania. Zobaczmy zatem, czym charakteryzują się opony terenowe i dostawcze.

Opony off-road

Opony terenowe umożliwiają pełne wykorzystanie możliwości pojazdów z napędem na cztery koła. Doskonale radzą sobie w trudnych warunkach, takich jak bezdroża, szutrowe ścieżki, błotniste i leśne drogi. Dzięki temu samochód nie utyka w piasku, nie traci przyczepności na śniegu i sprawniej pokonuje przeszkody. Na rynku dostępne są różne rodzaje takich opon.

Jakie są wymagania dotyczące opon terenowych?

Zazwyczaj są one wyposażone w bardziej agresywny bieżnik, co umożliwia lepsze przyczepienie się do ziemi i zapobiega poślizgowi na wilgotnym podłożu. Opony te są również wykonane z bardziej wytrzymałego materiału, który zapewnia większą odporność na przetarcia i uszkodzenia.
Przed wyborem opon terenowych koniecznie należy zastanowić się, czy będziemy używać ich tylko w terenie, czy też na asfalcie. To ważne, ponieważ niektóre rodzaje ogumienia mogą być dostosowane wyłącznie do jazdy w warunkach terenowych. Producent oferuje informacje na temat dedykowanych opon do konkretnych rodzajów nawierzchni (np. 10% asfaltu, 90% off-road). Choć ogłoszenia reklamowe zachęcają do zakupu opon terenowych, w niektórych przypadkach standardowe opony drogowe będą wystarczające dla naszego pojazdu.

Wielofunkcyjne opony

Wybór odpowiednich opon do jazdy w różnorodnym terenie może być trudny. Najlepiej nadają się opony typu AT, czyli przeznaczone zarówno do jazdy po drogach, jak i bezdrożach (50% teren, 50% szosa). Są one wytrzymałe i trwałe, mają mniej agresywny bieżnik, dzięki czemu generują mniej hałasu. Posiadają również specjalną mieszankę, która zapobiega szybkiemu ścieraniu się opon na asfalcie. Opony te świetnie radzą sobie na drogach szutrowych i piasku, ale nie są najlepsze w błocie i na mokrej nawierzchni.

Opony dostawcze

Wybór opon dostawczych jest niezwykle kluczowy dla optymalnej eksploatacji całego pojazdu. Przy wyborze odpowiedniego ogumienia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość i bezpieczeństwo, a nie tylko na cenę. Opony dostawcze pełnią ważną rolę w zapewnieniu amortyzacji podczas przewożenia ciężkich ładunków, a także wpływają na układ jezdny i zużycie podzespołów. Poprawne dobrane ogumienie nie tylko zapewni bezpieczeństwo, ale również najwyższą jakość jazdy, chroniąc przed wstrząsami i drganiami. Dzięki dobrym oponom można uniknąć nieprzewidzianych awarii i oszczędzić pieniądze na kosztownych naprawach pojazdu.

Nośność

Główną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze opon do pojazdów dostawczych, jest wskaźnik nośności. Jest to bardzo ważny czynnik, którego należy przestrzegać, aby uniknąć przeciążenia pojazdu oraz uszkodzenia opon. Podczas gdy dla samochodów osobowych parametr ten jest standardowy dla danego rozmiaru opon, w przypadku pojazdów dostawczych konieczne jest uwzględnienie wagi pojazdu oraz dopuszczalnej ładowności. Im te wartości są wyższe, tym większą nośność opon należy wybrać.

Artykuł sponsorowany

POPULARNE

wynajmowane auto

Wynajem samochodów – dlaczego warto skorzystać z usług wypożyczalni?

0
Każdego roku, ilość wypożyczonych samochodów w naszym kraju rośnie. Oferty, jakie obecnie przygotowują dla swoich klientów firmy wynajmujące pojazdy, są niezwykle opłacalne i na...

Crossovery a SUVy

OSTATNIE POSTY