W Polsce przepisy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej zmieniają się praktycznie z roku na rok, a o nowych zmianach i propozycjach możemy usłyszeć nawet co miesiąc. Co roku jesteśmy bombardowani dziesiątkami zmian, przez co ciężko jest nam się w tym wszystkim odnaleźć. Z porad doradców podatkowych korzysta coraz więcej osób, a z usług rachunkowości praktycznie każda istniejąca działalność gospodarcza. Mimo wszystko warto być na bieżąco, ponieważ nie zawsze nasza księgowa doradzi nam prawidłowo w sprawie optymalizacji naszych kosztów, które mogą tak naprawdę pomóc nam zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych w skali roku. Odpowiednie oczytanie w polskim prawie może pomóc nam w rozbudowie firmy oraz zwiększeniu jej zarobków. Jakie zmiany w leasingu operacyjnych, kilometrówce oraz podatkach od zakupu samochodu w 2019 nas czekają?
Zmiany i jeszcze raz zmiany – kilometrówka 2019
Rok 2019 przyniósł nam zmiany w przepisach, które dotyczą m.in opodatkowania samochodu w naszej firmie. Nie zmieniły się koszty podatkowe dla samochodów, których użycie jest zarezerwowane w stu procentach do prowadzenia działalności. Koszt podatkowy zatem zostaje niezmienny i możemy w nie wliczyć koszt paliwa, przejazdu przez płatne trasy czy pełnego serwisu naszego samochodu, wulkanizacji itd. Należy pamiętać, że narzuca to pewne obowiązki, jednym z takich obowiązków jest prowadzenie przez podatników pełnej ewidencji, która ma na celu potwierdzenie wykorzystywania samochodu osobowego w celach prowadzenia przez nas działalności gospodarczej. Dla samochodów, które są wykorzystywane również w naszych celach prywatnych, koszt podatkowy wynosi 75 %. W tym przypadku mamy zmianę, która zwalnia nas z prowadzenia z prowadzenia ewidencji naszego przebiegu, czyli potocznie zwanej kilometrówki (zawarta w nowych ustawach z 23 października 2018, ustawa o podatkach dochodowych osób fizycznych oraz osób prawnych i innych ustaw).
Kolejne regulację na które warto zwrócić uwagę dotyczą naszych polis ubezpieczeniowych. Jeśli chodzi o AC, czyli o ubezpieczenie dobrowolne naszego pojazdu to można wrzucić w koszty składki do 150 tysięcy złotych przyjętej jako wartość naszego samochodu na polisie.
Powyższe zmiany tyczą się wszystkich właścicieli firm, również tych, którzy użytkowali swoje pojazdy w roku ubiegłym. Wyjątkiem mogą być tutaj firmy, które zarabiają na leasingowaniu i najmie samochodów osobom trzecim. Dobrą wiadomością dla niektórych z nas może okazać się informacja, że został podniesiony limit amortyzacji podatkowej. Limit ten tyczy się pojazdów spalinowych i wynosi 150 tysięcy złotych, limit ten zwiększa się również w przypadku samochód elektrycznych – 225 tysięcy złotych. Na tej zmianie z pewnością skorzystają właściciele firm, którzy planują zakup samochodu powyżej ~85 tysięcy, ponieważ wcześniejszy limit wynosił 20 tysięcy euro oraz osoby, które podążają za modą jaką są samochody elektryczne.
Leasing operacyjny 2019
Nie obyło się bez wielkich zmian, szczególnie w sprawie dotyczącej leasingu operacyjnego. Tutaj zostały nałożone limity, których w roku ubiegłym nie było. Leasing operacyjny został obarczony limitem w wysokości 150 tysięcy, a w przypadku samochodów elektrycznych 225 tysięcy złotych. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które po 1 stycznia 2019 wezmą w najem lub leasing samochód osobowy, którego cena przekracza limit, czyli 150 tysięcy złotych, będą zmuszeni zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów firmy tylko część czynszu inicjalnego i każdej raty z wyjątkiem tej, która przekracza ustalony limit. Rzeczą, którą warto zaznaczyć jest fakt, że na ustalony limit składa się cena netto naszego pojazdu oraz nieodliczona część VAT (jeśli chodzi o pojazd, który będzie wykorzystywany zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych to będzie to połowa podatku VAT). Jeśli nasza umowa została zawarta na okres krótszy niż pół roku, wartość naszego pojazdy będzie odpowiadała wartości pojazdu, która została przyjęta w celach ubezpieczenia go.
Umowy leasingowe, które zawarliśmy przed wprowadzeniem limitu w wysokości 150 tysięcy złotych będziemy mogli zliczać w koszta na starych zasadach. Z tą uwagą, że umowy, które zawarliśmy nie mogą być aneksowane w nowym roku, gdyż spowodowałoby to automatycznie przejście na nowe zasady z limitem. Powyższe limity nie są wprowadzone bezcelowo, ponieważ mają one zachęcić osoby do kupowania samochodu osobowego na własność, co działa na niekorzyść leasingu operacyjnego. Do 2019 w dużej mierze leasing był bardzo korzystny pod kątem podatkowym w porównaniu do kredytu czy zakupu naszego pojazdu za gotówkę.
Reasumując polskie prawo potrafi zmieniać się diametralnie i warto na bieżąco śledzić każdą sprawę. Aktualne zmiany dotkną praktycznie każdego przedsiębiorcę. Dla małych firm, które używają swojej floty sporadycznie zmiany te nie będą tragiczne w skutkach, lecz może dotknąć osoby, które planują zakup lepszego samochodu. Warto również korzystać z usług doświadczonych osób z rachunkowości, które pozwolą nam na poczucie bezpieczeństwa w sprawach rachunkowych. Złe rozliczenie lub nie dostarczenie odpowiednich dokumentów może czasami skutkować wysokimi karami finansowymi ze strony urzędu skarbowego, a w skrajnych przypadkach nawet pozbawieniem wolności, bo i takie przypadki się zdarzały.
I weź prowadź firmę w tym kraju, jak czytasz i jak w innym jezyku…
tak jak ktoś kiedyś powiedział, prowadzenie biznesu to w 70% prowadzenie tej całej papierologii i 30 % prowadzenie biznesu.