Od blacharza samochodowego wymaga się niesamowitej wręcz precyzji i dokładności. Przedstawiciele tej profesji współpracują z mechanikami i lakiernikami, a ich głównym zadaniem jest naprawa uszkodzonego nadwozia pojazdu, a więc struktury nośnej i karoserii. Do jego uszkodzenia może dojść wskutek kolizji drogowej lub działania niszczącej siły żywiołu. Sprawdź, na czym dokładnie polega praca blacharzy samochodowych, jak wygląda proces naprawy auta i kiedy warto udać się do warsztatu ze swoim samochodem.
Zakres działań w ramach blacharstwa samochodowego jest naprawdę szeroki. Naprawa karoserii to dość ogólne pojęcie, pod którym kryje się szerokie spektrum działania. Rosnąca ilość samochodów na drogach jest równoznaczna z rosnącą liczbą drogowych kolizji i incydentów. Oznacza to, że warsztaty specjalizujące się w blacharstwie pełne są klientów. Zastanawiasz się czym dokładnie zajmują się zakłady blacharskie, jak wygląda praca blacharzy i kiedy warto skorzystać z ich usług? Podpowiadamy!
Na czym polega praca blacharzy samochodowych?
Do warsztatów blacharskich należących do sieci serwisów Compet, każdego dnia zjeżdżają dziesiątki samochodów, które uległy różnego rodzaju awariom i stłuczkom. Zadaniem blacharzy jest przywrócenie pojazdu do stanu używalności, zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. Aby w pełni doprowadzić auto do stanu sprzed kolizji, blacharze bardzo często współpracują z mechanikami i lakiernikami, co pozwana na kompleksową renowację pojazdu.
Prace blacharskie można sklasyfikować na podstawie zastosowanych metod, preparatów i urządzeń. Wyróżnia się:
- obróbkę ręczną – praca polega na korygowaniu wgnieceń karoserii o różnym stopniu nasilenia. Blacharskie prace ręczne z reguły obejmują obszary takie jak dach, maska silnika lub tył klapy samochodu.
- obróbkę mechaniczną – w trakcie której wykorzystuje się specjalne narzędzia, takie jak między innymi zgrzewarki, które pozwalają na regulację temperatury karoserii w taki sposób, aby była ona podatna na dalsze działania związane z naprawą karoserii.
Współpraca pomiędzy blacharzami, mechanikami i lakiernikami pozwala na kompleksową renowację uszkodzonego pojazdu. Precyzyjne i estetyczne wykonanie prac blacharskich to gwarancja zadowolonego klienta.
Jak wygląda proces naprawy auta?
Uszkodzenia karoserii samochodu są uzależnione od stopnia intensywności uderzenia. W zakładzie blacharskim pojawiają się zarówno osoby po drobnych stłuczkach, jak i ci, którzy doświadczyli poważnego wypadku drogowego.
Proces naprawy auta składa się z kilku współgrających ze sobą elementów. Kolejnym etapem pracy, tuż po zakończeniu renowacji technicznej, jest naprawa karoserii auta. Okazuje się, że nie każde wgniecenie jest podatne na działanie pracy blacharza. Zdarzają się sytuacje, w których blacharz musi zdecydować o całkowitej wymianie uszkodzonego elementu. Warto pamiętać o tym, że nie ma dwóch takich samych wypadków, a stopień intensywności poszczególnych kolizji znacznie się od siebie różni.
Zakład blacharski to miejsce dla każdego pojazdu, który uległ uszkodzeniu. W takim warsztacie uzyskasz pomoc zarówno w przypadku drobnego zarysowania, jak i po poważnej stłuczce.
Artykuł sponsorowany.