Leasing czy wynajem samochodu
Postanowiliśmy sprawdzić która forma cieszy się większym powodzeniem i dlaczego. Jak to najczęściej bywa w życiu każda ma swoje wady i zalety. Leasing jako forma finansowania zakupu samochodu osobowego jest bardzo często stosowaną praktyką w małych firmach których nie stać na wyłożenie pieniędzy z własnej kieszeni na zakup auta firmowego.
Leasing na dłuższy okres czasu to niższe koszta jednak jedynie kilkanaście procent kierowców decyduje się na takie rozwiązanie
W sieci jest wiele artykułów i informacji o różnicach pomiędzy leasingiem finansowym i operacyjnym. Dlatego ten aspekt skrócimy do minimum.
Leasing finansowy:
Po spłacie rat stajemy się właścicielem samochodu.
Vat opłacono z pierwszą ratą
Leasing operacyjny:
Po zakończeniu trwania umowy mamy prawo do wykupu samochodu za określoną kwotę.
Vat płatny z ratami
Decyzją determinującą wybór formy leasingu są zazwyczaj początkowe koszta a pod tym względem lepiej wypada forma leasingu operacyjnego. Korzystając z narzędzia Google Trends przebadaliśmy trend wyszukiwań dla fraz Leasing samochodów, oraz wynajem samochodu długoterminowy. Za ten pierwszy odpowiada czerwona linia drugi natomiast to niebieska. Jak widać liczba zapytań powiązanych z leasingiem w przeciągu ostatniego roku spadła, natomiast wynajem długoterminowy jest wyszukiwany z podobną częstotliwością w całym badanym okresie.
Z tego prostego badania wynika że wynajem długoterminowy ma bardzo stabilną ilość zapytań kierowanych do wyszukiwarki. Jest to około 30% ruchu który powoduje Leasing, co może oznaczać że potencjalni klienci nie są zainteresowani tą metodą albo nie słyszeli o takim rozwiązaniu. Jest to dość ciekawa metoda, ale nie dla każdego.
Długoterminowy wynajem samochodu
Decydując się na wynajem długoterminowy, postanawiamy że w najbliższym czasie będziemy opłacać użytkowanie samochodu a on i tak nie stanie się naszą własnością. Podobnie kupując bilet miesięczny w tramwaju, możemy nim podróżować ale nigdy nie staniemy się jego właścicielami.
Marką która jest najczęściej leasingowana w naszym kraju jest Skoda. Przodują octavia oraz fabia. Sporym powodzenie cieszy się również Volkswagen Golf i Passat
Zalet takiego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze nie jesteśmy przywiązani do danego samochodu i po okresie rozmowy bez problemu możemy zmienić go na dowolne inne auto w ramach domowego budżetu.
Umowa wypożyczenia nie jest obciążeniem zdolności kredytowej tak jak jest to w przypadku leasingu.
Takiej formie finansowania towarzyszy najczęściej brak konieczności posiadania wkładu własnego.
Jeżeli chodzi o wady to podstawową która nasuwa się sama jako pierwsza na myśli, nie spłacamy miesiąc w miesiąc własnego samochodu, tylko korzystamy z czyjegoś i mu za to płacimy (chyba że podejmiesz decyzję o wysokim wykupie).
Do wynajmu długoterminowego warto zainteresować się markami które trzymają wartość
Niestety jedną z konieczności jest określenie liczby kilometrów jaką zamierzamy przejechać. Za ewentualną nadwyżkę km zapłacimy dodatkowo.
Sprawdź samochód z licytacji komorniczej
Decydując się na najem długoterminowy, musimy równie dokładnie wybrać model samochodu co przy leasingu. Jeżeli okażemy powściągliwość i wybierzemy model popularny oraz niezawodny, którego wartość na przestrzeni lat drastycznie nie spadnie nasze raty będą niższe.
Pamiętaj że oddając samochód przy wynajmie długoterminowym, osoba wynajmująca dokładnie sprawdzi samochód i może obciążyć Cie kosztami naprawy, ponadprogramowych usterek.
Wybierając wynajem zrzucamy z sibie obowiązek płacenia ubezpieczenia oraz serwisowania samochodu. W przypadku gdyby wypożyczony przez nas wehikuł był okresowo niezdolny do dalszej jazdy otrzymamy samochód zastępczy. Dzięki temu funkcjonowanie naszej firmy nie zostanie zaburzone.
Wartość raty w przypadku leasingu samochodu jest znacząco wyższa od tej przy wynajmie. Więc jeżeli dopiero rozpoczynamy naszą działalność i mamy ograniczony budżet warto zainteresować się w pierwszej kolejności najmem długoterminowym.
Na co zatem się zdecydować? Która opcja jest dla mnie lepsza? Na te pytania niestety musisz odpowiedzieć sobie sam drogi czytelniku.
Wynajem długoterminowy aut będący domeną dużych firm coraz częściej sprawdza się w raczkujących przedsiębiorstwach. Jest ciekawą alternatywą dla powszechnie znanego leasingu nie zależnie czy operacyjnego czy finansowego.
Najem długoterminowy nie przewiduje samochodów używanych, jedyną opcją są samochody nowe bądź te które służyły demonstracją dla danej firmy. Leasing generuje wyższe koszty co skutkuje niższymi podatkami. Jak widać decyzja nie jest łatwa, ale sam fakt posiadania wyboru jest nieocenionym plusem.
[ratings]
Wynajem i to na minuty! Jak ktoś porusza się tylko i wyłącznie po swoim mieście to dobrą opcją bedzie wynajem auta na minuty, bez umów itd
leasing operacyjny wydaje sie spoko dla przedsiebiorstwa, choć naprawde to indywidualna kwestia kazdego