Strona głównaPoradyZmiana pasa na skrzyżowaniu - co warto wiedzieć?

Zmiana pasa na skrzyżowaniu – co warto wiedzieć?

-

Zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu to manewr rzadko spotykany i kontrowersyjny. Większość kierowców uważa, że jest on zabroniony. Co w takim razie w przypadku wielopasmowych rond? Przecież na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, na którym jest wiele pasów, jest to wręcz wskazane, aby je zmieniać. Gdyby kodeks drogowy zakazywał tego manewru, policja nie musiałaby się martwić, o łatanie dziur w budżecie – wystarczyłoby, żeby patrol ustawił się w okolicy dwupasmowego ronda i wyłapywał wszystkich, którzy się w jego obrębie poruszali. Pomimo to czasami zmiana pasa na skrzyżowaniu może wiązać się z mandatem. Kiedy? Przeanalizowaliśmy kodeks ruchu drogowego i myślimy, że znamy odpowiedź.

Sprawdź: W jakiej sytuacji można liczyć na samochód zastępczy?

Zmiana pasa na skrzyżowaniu – kodeks drogowy

W kodeksie o ruchu drogowym nie istnieje wpis, mówiący wprost, że zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu jest zabroniona. To znaczy, że stosując się do ogólnych zasad dotyczących wykonywania tego manewru, powinno być to możliwe bez konsekwencji mandatu. Jednak jeśli zmiana pasa na skrzyżowaniu wiąże się ze złamaniem innych przepisów, takich jak przekroczenie linii ciągłej, wyprzedzanie na skrzyżowaniu lub niezastosowaniem się do znaków nakazujących kierunek jazdy, jest to wtedy uznawane za wykroczenie.

Poza tym z punktu widzenia kierowcy, zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu nie jest eleganckim manewrem i nie powinno się tak robić. Aby zmienić pas ruchu, należy upewnić się, że przepuszczamy wszystkich jadących tym pasem, do którego chcemy się włączyć. Może to wpłynąć na płynność przejazdu wszystkich pozostałych uczestników ruchu, co nie jest pożądanym efektem, a nawet przyczynić się do spowodowania kolizji. Sposób, w jaki nauczono jeździć wielu kierowców, sprawia, że część z nich raczej nie spodziewa się takiego manewru na skrzyżowaniu. Spora grupa ludzi jest przekonana, że zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu jest niedozwolona. Trafiając na mniej uważną osobę, żyjącą w takim przekonaniu, w tej sytuacji, może nam zwyczajnie wjechać w d… w tył.

Lepiej zachować uwagę

Zmiana pasa na skrzyżowaniu – mandat

Zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu – kodeks drogowy, tak jak wspominaliśmy wyżej, nie wskazuje, że jest to wykroczenie i nie powinno dostać się za to mandatu. Natomiast łamiąc przy okazji pozostałe przepisy, jak najbardziej można zostać ukaranym pieniężnie. Mandat możemy otrzymać, gdy podczas zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu, wykonujemy manewr wyprzedzania. Nie dotyczy to oczywiście skrzyżowań o ruchu okrężnym lub skrzyżowań, na których ruch jest kierowany. W przypadku tych drugich, za zmianę pasa na skrzyżowaniu mandat możemy dostać, za zrobienie tego w nieodpowiednim miejscu, ponieważ np. nie zastosowaliśmy się do znaków sugerujących kierunek jazdy na pasie, na którym się znajdujemy lub przekroczyliśmy linię ciągłą.

Mandat za złamanie, któregoś z przepisów przy okazji zmiany pasa ruchu, może być dotkliwy i poważnie uderzyć po kieszeni. Przekroczenie linii ciągłej to tylko 100-200 zł kary – niedużo, prawda? Przy wyprzedzaniu pojazdu silnikowego, na skrzyżowaniu innym niż kierowane lub o ruchu okrężnym, nie jest już tak kolorowo. Taki wyczyn może kosztować 1000 zł, a przy ponowieniu wykroczeniu dwa razy tyle – czyli 2000 zł. Gdy dołożyć do tego obecność przejścia dla pieszych zaraz za skrzyżowaniem, to do tej kwoty może dojść kolejne 1500 lub 3000 zł mandatu. Kara pieniężna na poziomie 2500-5000 zł już robi wrażenie, przynajmniej na nas.

Sprawdź: Odwołanie od mandatu

Podsumowując, czy zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu oznacza mandat? Bezpośrednio nie, natomiast przy bardzo niesprzyjających warunkach, może wiązać się to z ekstremalnie nieprzyjemnymi konsekwencjami – zaczynając od kosztownych kar za niewłaściwe wykonanie manewru (wyprzedzanie), kończąc na kosztownych naprawach będących pokłosiem kolizji. Osobiście uważamy, że ryzyko nie jest warte podjęcia. W naszym odczuciu najrozsądniejszą i najbezpieczniejszą opcją jest przemyślane zajęcie pozycji, jeszcze przed wjazdem na skrzyżowanie. Rozumiemy jednak, że czasem się to po prostu nie udaje, więc jeśli zachowujesz szczególną ostrożność i respektujesz zasady kodeksu ruchu drogowego, wszystko powinno skończyć się dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Jaki silnik wybrać do Audi A6 C6

Audi A6 C6 – jaki silnik wybrać?

0
Dlaczego ważna jest weryfikacja samochodu przed zakupem? Ponieważ chodzi o wydajność, a nie tylko i wyłącznie estetykę. Załóżmy na przykład, że decydujemy się na...

OSTATNIE POSTY