Klucz udarowy swoim wyglądem przypomina wkrętarkę i ma podobne zastosowanie – z jego pomocą możemy zakręcić i odkręcić każdą śrubę. Różnica polega na sposobie działania obu urządzeń, przez co przy użyciu klucza udarowego można odkręcić nawet najbardziej zapieczone gwinty, z którymi tradycyjne wiertarko-wkrętarki mogą sobie nie poradzić. Jaki wybrać klucz udarowy? Na czym opiera się jego działanie?
Do czego służy klucz udarowy?
Klucz udarowy służy do pozornie prozaicznych czynności – odkręcania i zakręcania śrub. Niecodzienny jest jednak sposób jego działania, ponieważ moment siły generowany przez urządzenie opiera się na powtarzalnych uderzeniach. Pozwala to na pokonanie tarcia statycznego, które odpowiada za wartość nakładu siły niezbędnej do odkręcenia konkretnej śruby. W domowych warsztatach zdecydowanie częściej spotykane są zwykłe wkrętarki, jednak z perspektywy osób naprawiających maszyny ciężkie lub zajmujących się hobbystycznie szeroko rozumianą mechaniką, klucze udarowe są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu.
Jaki klucz udarowy lepszy – elektryczny czy pneumatyczny?
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kluczy udarowych. Opierają się one na identycznym sposobie działania, jednak różnią się pod względem mocy, sposobu zasilania i wartości momentu obrotowego.
Klucze udarowe pneumatyczne są z reguły tańsze i bardziej wytrzymałe, jednak wymagają posiadania sprężarki. Moment obrotowy w tego typu urządzeniach jest bowiem generowany przez siłę sprężonego powietrza, dlatego zakup samego klucza udarowego w takim przypadku jest niewystarczający. W koszty należy również wliczyć profesjonalny kompresor, co w sytuacji sporadycznego użytkowania nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Klucze udarowe pneumatyczne są polecane mechanikom samochodowym i osobom, które będą użytkować narzędzie w sposób komercyjny.
Alternatywną opcją są elektryczne klucze udarowe, których działanie opiera się na zasilaniu sieciowym lub akumulatorowym. Urządzenie tego typu cechuje się znacznie mniejszymi rozmiarami, a możliwość jego swobodnego transportowania działa na korzyść całego procesu użytkowania. Dobry klucz udarowy elektryczny powinien mieć kilka biegów momentu rozruchowego, pojemny akumulator lub długi przewód zasilający oraz duży maksymalny moment obrotowy. Jakiej mocy elektryczny klucz udarowy będzie najlepszy?
Klucz udarowy – elektryczny czy akumulatorowy?
Podstawowa różnica pomiędzy rodzajami kluczy udarowych dotyczy sposobu ich zasilania. Planując pracę w warunkach polowych lub miejscach pozbawionych zasilania sieciowego warto wybrać urządzenie zasilane akumulatorem. Tego typu rozwiązanie jest również wygodniejsze dla samego operatora narzędzia. Osoby wykonujące czynności mechanicznie głównie w zaciszu swojego prywatnego warsztatu lub garażu będą natomiast zadowolone z kluczy udarowych z zasilaniem sieciowym.
Klucze akumulatorowe są nieco cięższe od swoich sieciowych odpowiedników, jednak masa takiego urządzenia w każdym przypadku oscyluje w okolicach kilku kilogramów – ciężar zatem nie powinien stanowić tutaj problemu. Na co zwrócić zatem uwagę?
Dużo większe znaczenie mają parametry wybranego urządzenia. Warto zapoznać się z produktami dostępnymi na rynku i wybrać taki klucz, który będzie posiadał generowany moment obrotowy na poziomie od 200 do 400 niutonometrów oraz kilkustopniową regulację biegów urządzenia. Taka wartość pozwala na swobodne dokręcenie śrub kół w każdym samochodzie, dlatego każde urządzenie z wyższą deklarowaną przez producenta wartością tego parametru, będzie dla majsterkowicza hobbysty zbędnym dodatkiem.
W zależności od rodzaju wykonywanych prac może się oczywiście okazać, że przydatne będzie urządzenie o większej mocy. Warto jednak pamiętać, że decydując się na zakup klucza udarowego do użytku prywatnego lub jako prezent dla męża, 200 niutonometrów momentu obrotowego będzie w większości przypadków w pełni wystarczające. Klucz pneumatyczny na prąd (według innej nomenklatury – udarowy) to narzędzie przydatne w każdym warsztacie. Nie jest ono niezbędne do przeprowadzenia takich czynności jak wymiana koła w samochodzie lub odkręcenie śrub szczególnie opornych na działanie zwykłych wkrętarek, jednak klucze znacząco przyspieszają i ułatwiają przeprowadzenie drobnych prac mechanicznych.