Strona głównaWyposażenie autaNapięcie sondy lambda za i przed katalizatorem

Napięcie sondy lambda za i przed katalizatorem

-

Artykuł ten, chciałabym rozpocząć od wyjaśnienia, czym w ogóle jest główna bohaterka tego tekstu, czyli sonda lambda. Jest to część, znajdująca się w silnikach samochodowych. Jakie jest jej główne zadanie? Urządzenie to monitoruje, jak dużo tlenu znajduje się w spalinach. Warto dodać również, że jej położenie w silniku jest różne. Wszystko zależy bowiem, jaki model i markę samochodu posiadamy. Jedno natomiast jest pewne. Bezawaryjne działanie sondy lambda przyczynia się do tego, że również katalizator działa bez zarzutu. 

Brak problemów z silnikiem to zmniejszenie potencjalnych wydatków, poniesionych na jego naprawę. Należy zatem pamiętać o regularnych przeglądach mechanicznych. Jakie jest prawidłowe napięcie sondy za katalizatorem? Tej oraz innym tego typu sprawom, przyjrzę się w niniejszym artykule. Zapraszam do lektury, wszystkich zainteresowanych tym, a także podobnymi tematami.

Zobacz: Zapchany katalizator – objawy

Napięcie sondy lambda za katalizatorem 

Zapewne zastanawiacie się, jakie powinno być prawidłowe napięcie sondy lambda za katalizatorem? Mając wiedzę na ten temat, będziecie wiedzieć, kiedy należy ją naprawić. Jeśli udacie się zatem do warsztatu samochodowego, a mechanik powie wam, że wynosi mniej niż 0,4 V przy mieszance ubogiej i więcej niż 0,6 V przy bogatej to wszystko jest w porządku. Takie właśnie, powinno być bowiem, odpowiednie napięcie sondy lambda za katalizatorem. 

Co natomiast powinno sugerować ewentualnie z nią problemy? Podejrzane powinny wydać nam się objawy, takie jak:

  • wzrost zużycia paliwa o nawet 50%,
  • obniżona moc silnika,
  • skoki w prędkości obrotowej silnika,
  • wyraźnie widoczna wzrost tlenków węgla oraz węglowodorów w spalinach,
  • pojawiający się czarny dym w rurze wydechowej,
  • pojawienie się komunikatu check engine.

Zobacz: Alternator nie ładuje – najczęstsze przyczyny

Jakie napięcie sondy lambda za katalizatorem?

W poprzednim akapicie podałam Wam informacje, jakie napięcie sondy lambda za katalizatorem, uznaje się za właściwie. Co można zrobić w ramach profilaktycznych działań, aby zapobiec awarii tego urządzenia? Jedną z najczęściej polecanych metod jest zainwestowanie w emulator sondy lambda. Szacuje się bowiem, że sonda, narażona jest na awarie zawsze po uzyskaniu w samochodzie, przebiegu 150 tysięcy kilometrów.

Gdy odwiedzicie w momencie jej stwierdzenia warsztat samochodowy, będziecie już wiedzieć, jakie napięcie sondy lambda za katalizatorem jest nieprawidłowe. Dodam jeszcze, że oprócz wymienionych w poprzednim akapicie objawów, podejrzane powinny wydać Wam się również:

  • przegrzanie sondy,
  • zanik napięcia,
  • wystąpienie zwarcia,
  • widoczny na sondzie nalot,

Napięcie sondy lambda przed katalizatorem

Jak wspomniałam już we wstępie, umiejscowienie tej części auta w silniku, może być naprawdę bardzo różne. Czy różni się zatem napięcie sondy lambda przed katalizatorem od tego, gdy znajduje się za nim? Nie, jest dokładnie takie samo. Dla przypomnienia dodam, że wynosi wartość pomiędzy 0,4 V przy zastosowaniu mieszanki ubogiej a 0,6 V, jeśli jest ona bogata. Takie właśnie powinno być prawidłowe napięcie sondy lambda przed katalizatorem.

Jakie prawidłowe napięcie sondy lambda za katalizatorem? 

Określenie tego, jakie prawidłowe napięcie sondy lambda za katalizatorem uznaje się za właściwe, myślę, że nie powinno już stanowić problemu po tym artykule. Przypomnę tylko, że jeśli stwierdzicie w swoim samochodzie jakiekolwiek niepokojące objawy, od razu powinniście udać się do warsztatu samochodowego. Odpowiednio szybko przeprowadzona diagnostyka, pomaga zapobiec dużym wydatkom i znacznie wydłuża żywotność pojazdu. 

Powiem Wam jeszcze, jak dokonuje się pomiaru napięcia sondy lambda. Proces ten przeprowadza się na wtyczce, która znajduje się pomiędzy białymi przewodami. 

Czy po tym artykule Wasza wiedza na temat pracy silników samochodowych nieco się powiększyła? Domyślam się, że na pewno, będziecie zwracać większą uwagę na kwestię odpowiedniej pracy sondy lambda, a także katalizatora. W warsztacie samochodowym będziecie wiedzieć, jakie jest prawidłowe napięcie sondy lambda. Przynajmniej mam taką nadzieję. Jeśli jednak zapomnicie, artykuł ten na pewno szybko Wam przypomni.

POPULARNE

Napinacze pasów bezpieczeństwa

Napinacze pasów bezpieczeństwa

0
Pasy bezpieczeństwa są tym elementem wyposażenia samochodu, który decyduje o ochronie zdrowia i życia kierowcy, a także pasażera samochodu w sytuacjach ekstremalnych, wypadku,...
nawigacja do samochodu

Jaka nawigacja do samochodu?

OSTATNIE POSTY