Strona głównaPoradyCzy do rejestracji samochodu potrzebne jest ubezpieczenie?

Czy do rejestracji samochodu potrzebne jest ubezpieczenie?

-

Zmieniające się przepisy często są źródłem nieporozumień, nieprawidłowo wypełnionych dokumentów czy nieprzyjemności w urzędzie. Przed zarejestrowaniem samochodu zawsze trzeba dowiedzieć się, jakie formalności powinny zostać dopełnione. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy w grę wchodzi rejestracja i ubezpieczenie nowego samochodu, a inaczej, kiedy chcemy przerejestrować samochód używany. Na czym polegają różnice i na co zwracać uwagę, aby nie narazić się na kary finansowe?

Zarówno w przypadku rejestracji i ubezpieczenia nowego samochodu, jak i samochodu używanego, czeka nas wizyta w urzędzie miasta. Tam wypełniamy określone wnioski i dopełniamy formalności, nie zapominając o uiszczeniu opłaty za rejestrację. Jak w takim razie wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu w praktyce? O czym nie wolno nam zapomnieć? 

Rejestracja i ubezpieczenie nowego samochodu

Gdy w grę wchodzi proces rejestracji pojazdu mechanicznego, najprostszą sprawą jest rejestracja i ubezpieczenie nowego samochodu. Zgodnie z prawem żaden pojazd mechaniczny nie może wyjechać na drogę bez opłaconego ubezpieczenia OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Posiadanie go leży też w interesie samego kierowcy, ponieważ w razie spowodowania kolizji lub wypadku, pokrycie kosztów napraw leży po jego stronie. Polisa OC chroni sprawcę i jego portfel – wszelkie naprawy pokrywa wykupione ubezpieczenie. Nowy samochód musi zostać ubezpieczony tego samego dnia, którego następuje jego rejestracja. Ze względu na fakt, że w polisie OC musi widnieć numer rejestracyjny pojazdu, nowy samochód nie może być ubezpieczony przed zarejestrowaniem. Dopiero po otrzymaniu tablic rejestracyjnych i nadaniu konkretnych numerów rejestracyjnych można udać się do firmy ubezpieczeniowej w celu podpisania umowy. W przypadku nowych samochodów najkorzystniejsze są dealerskie pakiety, w skład których wchodzi nie tylko obowiązkowe OC, ale też AC i NNW. Pierwszy rok zwykle dotyczy bardzo preferencyjnych warunków i dobrych stawek. Zobacz gdzie będzie można porównać online wszystkie tanie ubezpieczenia aut najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/

Rejestracja samochodu używanego – czy potrzebne jest aktualne ubezpieczenie?

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja rejestracji samochodu używanego, czy w zasadzie jego zarejestrowanie w urzędzie. Po nabyciu samochodu używanego kierujemy się do urzędu w celu zmiany danych właściciela w dokumentach, a do niedawna również w celu nadania nowych tablic rejestracyjnych. W tym wypadku samochód był już dopuszczony do ruchu i posiada numery rejestracyjne. Do dokumentów, jakie należy przedstawić w wydziale komunikacji urzędu miasta, trzeba dołączyć również oryginał aktualnego ubezpieczenia OC. W kwestii, czy do rejestracji samochodu potrzebne jest ubezpieczenie, odpowiadamy: tak, jeśli rejestrujemy samochód używany. Bez oryginału czy jakiegokolwiek innego potwierdzenia zawarcia umowy OC niemożliwe będzie dokończenie procesu rejestracji pojazdu.

Od czego zależy ubezpieczenie samochodu i czy zawsze jest takie samo?

Szukanie ofert dobrego, a jednocześnie niedrogiego ubezpieczenia komunikacyjnego, jest dla kierowców nieraz prawdziwym wyzwaniem. Tanie ubezpieczenie aut nie będzie obejmowało każdego kierowcę. Tym, co decyduje o wysokości składki, jest przede wszystkim wiek kierowcy i jego doświadczenie za kółkiem, ale również historia, lata bezszkodowej jazdy, posiadany pojazd, wiek samochodu czy rodzaj jego paliwa. Cena polisy ubezpieczeniowej zależy bardzo często również od miejsca, w jakim jest zawierana – na czele miast, w których wystawiane są najdroższe polisy, można oczywiście wymienić te największe, jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk.

Artykuł sponsorowany

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

POPULARNE

aplikacje dla kierowców

Jak wybrać najlepszą aplikację mobilną dla kierowcy? Poradnik i ranking

0
Jazda samochodem to nie tylko przyjemność, ale także odpowiedzialność. Aby być dobrym kierowcą, trzeba nie tylko znać przepisy i umieć je stosować, ale także...
koronawirus w samochodzie

Dezynfekcja samochodu

wyposażenie warsztatu

Stoły do warsztatu samochodowego

Naprawa króćca pompy Vacum

Naprawa króćca pompy Vacum

uber jak zacząć

Uber – jak zacząć?

OSTATNIE POSTY