Zmieniające się przepisy często są źródłem nieporozumień, nieprawidłowo wypełnionych dokumentów czy nieprzyjemności w urzędzie. Przed zarejestrowaniem samochodu zawsze trzeba dowiedzieć się, jakie formalności powinny zostać dopełnione. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy w grę wchodzi rejestracja i ubezpieczenie nowego samochodu, a inaczej, kiedy chcemy przerejestrować samochód używany. Na czym polegają różnice i na co zwracać uwagę, aby nie narazić się na kary finansowe?
Zarówno w przypadku rejestracji i ubezpieczenia nowego samochodu, jak i samochodu używanego, czeka nas wizyta w urzędzie miasta. Tam wypełniamy określone wnioski i dopełniamy formalności, nie zapominając o uiszczeniu opłaty za rejestrację. Jak w takim razie wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu w praktyce? O czym nie wolno nam zapomnieć?
Rejestracja i ubezpieczenie nowego samochodu
Gdy w grę wchodzi proces rejestracji pojazdu mechanicznego, najprostszą sprawą jest rejestracja i ubezpieczenie nowego samochodu. Zgodnie z prawem żaden pojazd mechaniczny nie może wyjechać na drogę bez opłaconego ubezpieczenia OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Posiadanie go leży też w interesie samego kierowcy, ponieważ w razie spowodowania kolizji lub wypadku, pokrycie kosztów napraw leży po jego stronie. Polisa OC chroni sprawcę i jego portfel – wszelkie naprawy pokrywa wykupione ubezpieczenie. Nowy samochód musi zostać ubezpieczony tego samego dnia, którego następuje jego rejestracja. Ze względu na fakt, że w polisie OC musi widnieć numer rejestracyjny pojazdu, nowy samochód nie może być ubezpieczony przed zarejestrowaniem. Dopiero po otrzymaniu tablic rejestracyjnych i nadaniu konkretnych numerów rejestracyjnych można udać się do firmy ubezpieczeniowej w celu podpisania umowy. W przypadku nowych samochodów najkorzystniejsze są dealerskie pakiety, w skład których wchodzi nie tylko obowiązkowe OC, ale też AC i NNW. Pierwszy rok zwykle dotyczy bardzo preferencyjnych warunków i dobrych stawek. Zobacz gdzie będzie można porównać online wszystkie tanie ubezpieczenia aut najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/
Rejestracja samochodu używanego – czy potrzebne jest aktualne ubezpieczenie?
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja rejestracji samochodu używanego, czy w zasadzie jego zarejestrowanie w urzędzie. Po nabyciu samochodu używanego kierujemy się do urzędu w celu zmiany danych właściciela w dokumentach, a do niedawna również w celu nadania nowych tablic rejestracyjnych. W tym wypadku samochód był już dopuszczony do ruchu i posiada numery rejestracyjne. Do dokumentów, jakie należy przedstawić w wydziale komunikacji urzędu miasta, trzeba dołączyć również oryginał aktualnego ubezpieczenia OC. W kwestii, czy do rejestracji samochodu potrzebne jest ubezpieczenie, odpowiadamy: tak, jeśli rejestrujemy samochód używany. Bez oryginału czy jakiegokolwiek innego potwierdzenia zawarcia umowy OC niemożliwe będzie dokończenie procesu rejestracji pojazdu.
Od czego zależy ubezpieczenie samochodu i czy zawsze jest takie samo?
Szukanie ofert dobrego, a jednocześnie niedrogiego ubezpieczenia komunikacyjnego, jest dla kierowców nieraz prawdziwym wyzwaniem. Tanie ubezpieczenie aut nie będzie obejmowało każdego kierowcę. Tym, co decyduje o wysokości składki, jest przede wszystkim wiek kierowcy i jego doświadczenie za kółkiem, ale również historia, lata bezszkodowej jazdy, posiadany pojazd, wiek samochodu czy rodzaj jego paliwa. Cena polisy ubezpieczeniowej zależy bardzo często również od miejsca, w jakim jest zawierana – na czele miast, w których wystawiane są najdroższe polisy, można oczywiście wymienić te największe, jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk.
Artykuł sponsorowany