Strona głównaMotocykleSmarowanie łańcucha motocyklowego

Smarowanie łańcucha motocyklowego

-

Każdy szanujący się motocyklista, który dba o swój motor, dobrze wie, jak ważną rzeczą jest konserwowanie jego części. Dzięki częstym zabiegom konserwacji, pojazd długi czas działa bezawaryjnie, można więc cieszyć się z częstej i bezpiecznej jazdy. Jedną z czynności, którą warto wykonywać, jest czyszczenie i smarowanie łańcucha motocyklowego. Oczywiście od razu można zapytać o to, co ile smarować i czyścić łańcuch w motocyklu, by cały zestaw napędowy służył długo i bez problemów. Odpowiedź na tak postawione pytanie może być bardzo prosta, np.: zawsze wtedy, gdy łańcuch jest brudny, trzeba go wyczyścić. Jest to bardzo ważne także dlatego, że gdy łańcuch jest mocno zabrudzony, smarowanie go jest pozbawione sensu. Smar nie będzie trzymał się powierzchni i cały zabieg okaże się daremny. Co ile więc smarować łańcuch w motocyklu, zakładając, że jego powierzchnia jest na tyle czysta, by móc dokonać tego zabiegu? Przyjmuje się, że trzeba to robić po przejechaniu 300-400 kilometrów. 

Czym czyścić łańcuch motocyklowy? 

Zanim odpowiemy na pytanie o to, czym czyścić łańcuch motocyklowy i jaki jest dobry środek do czyszczenia, taki, który usunie wszystkie zabrudzenia z łańcucha motocyklowego, warto zastanowić się nad tym, jak to robić.  Na pewno trzeba wiedzieć, że aby wszystkie ogniwa były błyszczące, należy odpowiednim środkiem spryskać łańcuch z każdej strony. Następnie ów preparat należy rozprowadzić jakąś miękką szczoteczką. Tak wyczyszczony łańcuch można spłukać wodą pod dużym ciśnieniem, by potem, gdy woda wyparuje, móc go nasmarować.

Czym czyścić łańcuch motocyklowy? Należy do tego użyć specjalnie dedykowanych preparatów odtłuszczających i usuwających brud, które nie niszczą gumowych pierścieni uszczelniających. Preparaty takie oferowane są najczęściej w sprayu, a ich cena waha się od 30 do 50 złotych. Przykładowy środek do czyszczenia łańcucha motocyklowego to np. zmywacz do łańcucha K2 500 ml.

Jak smarować oraz jaki smar dobrać do łańcucha motocyklowego?

Poradniki blogowe pełne są tekstów, które spieszą z odpowiedzią na pytania: jak smarować łańcuch, jakie czynności wykonywać, by czynić to dobrze oraz jaki smar dobrać do łańcucha motocyklowego? Możemy więc dowiedzieć się z nich, że aby jak najlepiej posmarować łańcuch, trzeba wykonać następujące czynności. Po pierwsze należy nanieść smar na rolki od wewnętrznej strony łańcucha na całej długości w miejscu styku z zębatką tylną. Zabieg ten zmniejsza tarcie w czasie pracy. Po smarowaniu trzeba obrócić kilka razy tylnym kołem, aby smar rozprowadził się po zębatkach.  Po tych zabiegach konieczne jest odczekanie od kilku do kilkunastu minut, by rozpuszczalnik dodany do smaru mógł odparować.

Na pytanie o to, jaki smar dobrać do łańcucha motocyklowego, może dać odpowiedź test, jaki każdy kierowca ma możliwość samodzielnie wykonać. Kupienie jakiegokolwiek sprayu nie nastręcza żadnych problemów, więc to, jaki smar ktoś wybierze do łańcucha motocyklowego, będzie zależało od wyników testu. Atutem smarowania jest także cichsza praca napędu, więc odpowiedni smar powinien ją zapewnić w stopniu kierowcę zadowalającym. 

POPULARNE

OSTATNIE POSTY