Strona głównaMotocykleJak wymienić uszczelkę pokrywy zaworów w motocyklu? Naprawa krok po kroku

Jak wymienić uszczelkę pokrywy zaworów w motocyklu? Naprawa krok po kroku

-

Uszczelka dekla zaworów, gdy jest przestarzała i nie spełnia swojego zadania, potrafi przynieść wiele frustracji. Całe szczęście da się ją wymienić samodzielnie niewielkim nakładem pracy i środków. W tym materiale przedstawimy ci koszty serwisu i narzędzia niezbędne do wymiany uszczelki pokrywy zaworów, a także szczegółowo opiszemy cały proces.

Uszczelka pokrywy zaworów — koszt wymiany 

Zanim zabierzesz się za wymianę uszczelki pokrywy zaworów, warto dowiedzieć się, jakich narzędzi i akcesoriów będziesz potrzebował oraz ile wyniesie koszt całej naprawy. Uszczelka dekla zaworów to wydatek od kilkunastu (dla motocykli o małej pojemności silnika, skuterów i motorowerów) do nawet 150 złotych (dla wielocylindrowych jednostek napędowych o dużej pojemności skokowej). Do tego dochodzi koszt silikonu wysokotemperaturowego do silników (kupisz go już za 10 złotych, niewielkie opakowanie powinno wystarczyć do uszczelnienia pokrywy zaworów w motocyklu) oraz środka czyszczącego (wydatek około 25 złotych). Jeśli zdecydujesz się na wymianę w warsztacie motocyklowym, powinieneś przygotować od 50 do 250 złotych za robociznę. Finalny koszt będzie uzależniony nie tylko od lokalizacji i renomy serwisu, ale również motocykla — w niektórych modelach trzeba zdemontować naprawdę wiele elementów, żeby dostać się do pokrywy zaworów.

Uszczelka dekla zaworów — narzędzia niezbędne podczas wymiany

Przed serwisem powinieneś skompletować niezbędne narzędzia i solidnie przygotować motocykl. Zacznij od usunięcia wszystkich zabrudzeń z pokrywy zaworów, silnika i podzespołów sąsiadujących z miejscem naprawy. Kurz, piach i inne zanieczyszczenia nie mogą trafić pod pokrywę — jeśli tak się stanie, może dojść do wytarcia gładzi wałków rozrządu oraz uszkodzenia innych elementów, których wymiana zdecydowanie będzie kosztowała cię więcej, niż kilka minut czyszczenia motocykla przed wymianą uszczelki.

Zanim nowa uszczelka pokrywy zaworów trafi do twojego silnika, przygotuj następujące narzędzia: klucz dynamometryczny, śrubokręty (płaski i gwiazdkowy), grzechotka i klucz nasadowy oraz zestaw narzędzi niezbędnych do odkręcenia elementów, które blokują dostęp do silnika. Narzędzia oraz rozmiary poszczególnych kluczy będą się różnić w zależności od posiadanego modelu motocykla.

Uszczelka pokrywy zaworów — wymiana krok po kroku

Po skompletowaniu wszystkich narzędzi i części oraz przygotowaniu motocykla do naprawy, w końcu możesz zabrać się za wymianę uszczelki pokrywy zaworów. Oto poradnik, jak to zrobić w kilku prostych krokach:

  • Krok 1. — Odkręć wszystkie elementy blokujące dostęp do pokrywy zaworów. Ważne, żeby zrobić to na początku. Odkręcanie tych elementów podczas wymiany może skończyć się zanieczyszczeniami w silniku.
  • Krok 2. — Odkręć pokrywę zaworów (kolejność nie ma znaczenia podczas odkręcania, jednak będzie miała znaczenia podczas montażu pokrywy).
  • Krok 3. — Zdejmij pokrywę i usuń starą uszczelkę wraz z silikonem. Przed nałożeniem nowej uszczelki powierzchnia styku pokrywy z głowicą powinna być wolna od jakichkolwiek zabrudzeń.
  • Krok 4. — Nałóż nową uszczelkę wraz z warstwą silikonu wysokotemperaturowego do silników. Pamiętaj, żeby nie przesadzać z ilością silikonu. Przy poprawnym montażu niewielka ilość wystarczy do prawidłowego uszczelnienia.
  • Krok 5. — Załóż pokrywę zaworów i dokręć śruby metodą na krzyż (zacznij od środka, a następnie przechodź do kolejnych śrub po przekątnej). Zrób to stopniowo, wtedy uszczelka pokrywy zaworów zostanie dobrze dociśnięta na całej powierzchni.
  • Krok 6. — Przykręć wszystkie elementy, które wcześniej blokowały dostęp do pokrywy zaworów. Po wyschnięciu silikonu (sprawdź czas schnięcia na opakowaniu) możesz odpalić silnik i sprawdzić, czy uszczelka pokrywy zaworów spełnia swoje zadanie.

Uszczelki pokrywy zaworów do motocykla znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

W sieci salonów stacjonarnych I’M Inter Motors i na imready.eu znajdziesz uszczelki pokrywy zaworów do motocykla i wszystkie inne produkty niezbędne podczas wymiany. Czeka na ciebie duży wybór uszczelek od sprawdzonych producentów, a także szereg korzyści zakupowych — darmowa dostawa, darmowy zwrot zakupionych towarów oraz bezpieczne płatności online to dopiero początek. Odwiedź jeden z 35 salonów stacjonarnych I’M Inter Motors lub wejdź na imready.eu i wybierz uszczelkę pokrywy zaworów do następnego serwisu!

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE POSTY