Strona głównaPoradySerwo - jak działa, objawy, budowa

Serwo – jak działa, objawy, budowa

-

Serwo hamulcowe to ten rodzaj elementu wyposażenia samochodu, o którym większość osób nawet nie wie, że istnieje. Nie wiadomo nie tylko o jego obecności, ale także o ważnej roli, jaką odgrywa ten element. Tymczasem serwo hamulcowe budowę ma dość prostą i ma bardzo istotną rolę w procesie zatrzymywania się samochodu. Jakie są w przypadku serwa hamulcowego objawy uszkodzenia?

Serwo hamulcowe

Jak działa serwo hamulcowe?

Hamulce działają na tej zasadzie, że po wciśnięciu pedału, następuje wciśnięcie popychacza do uszczelnionego cylindra głównego wypełnionego płynem hamulcowym. Tłoki wypychają płyn, który przewodami hamulcowymi przedostaje się do zacisków hamulcowych. 

Wspomaganie hamulców, znane również jako „serwo hamulca” lub „wzmacniacz próżni”, działa dokładnie tak, jak sugeruje nazwa, pomaga „podnieść” wydajność hamulców. Serwo hamulcowe budowę ma niezbyt skomplikowaną. Znajduje się ono pomiędzy pedałem hamulca a pompą główną. Jego działanie służy do dalszego zwielokrotniania siły nacisku na pedał hamulca. 

To, jak działa serwo hamulcowe, nie zawsze jest potrzebne. Niektóre samochody go nie posiadają. Jego działanie polega na radykalnym zmniejszeniu wysiłku stopy potrzebnego do uruchomienia hamulców i skutecznego zahamowania przed przeszkodą. Pojazd wyposażony jedynie w pompę główną wymaga zdecydowanie większego wysiłku fizycznego w tym procesie. Po prostu im większy nacisk, tym większa jest siła hamowania.

Serwo hamulcowe objawy uszkodzenia

W samochodach najczęściej spotyka się serwo hamulca podciśnieniowego. Działa ono na zasadzie próżni. Wytwarzana jest ona w głównym korpusie serwomechanizmu. Wykorzystuje w tym celu rurkę, która przebiega aż do wlotu powietrza w silniku. Z tego powodu pedał ten pracuje inaczej z wyłączonym silnikiem. W przypadku pojazdów z silnikiem Diesla, dodaje się jeszcze pompę hydrauliczną napędzaną silnikiem do tworzenia podciśnienia.

W momencie, kiedy wciskany jest pedał hamulca, pręt wciskany jest do obudowy z dwiema sprężynami oraz filtrem powietrza. Powietrze zalewa wówczas korpus serwo z jednej strony. Korpus podzielony jest na dwie części przy pomocy membrany. Po jednej stronie, podłączonej do wlotu powietrza albo do pompy hydraulicznej tworzy się podciśnienie. Przez to w dwóch częściach komory jest różnica ciśnień. To przez nią membrana ciągnięta jest w kierunku pompy hamulcowej. Tym samym wypycha ona w nią popychacz przy pomocy specjalnej sprężyny.

Hamulce w taki sposób działają przy użyciu tylko delikatnego nacisku. Działa to o wiele sprawniej. Lekko pracujący hamulec to kwestia również bezpieczeństwa. Dlatego objawy uszkodzonego serwa hamulcowego trzeba od razu sprawdzać. 

Typowe objawy uszkodzonego serwa, to konieczność używania większej siły nogi do używania pedału hamulca. W przypadku serwa hamulcowego objawy uszkodzenia mogą być także inne, na przykład podwyższenie pedału hamulca wypychanego przez próżnię. Jeszcze inne objawy uszkodzonego serwa hamulcowego to gaśnięcie silnika i wydawanie przez niego syczącego dźwięku. Dzieje się tak na skutek wycieku próżni. To bardzo ważne, by mieć sprawne serwo hamulcowe. Objawy takie wskazują na konieczność szybkiego odwiedzenia mechanika.

Czasami objawy uszkodzonego serwa sprawiają, że można pomyśleć o jego wymianie na lepszy model. Wymaga to jednak modernizacji całego układu hamulcowego, nie jest więc prostą sprawą. 

Jak sprawdzić serwo hamulcowe?

Serwo hamulcowe najlepiej jest sprawdzać w praktyce, kontrolując drogę hamowania i siłę nacisku konieczną do stanięcia w miejscu. Serwo hamulcowe budowę ma taką, że po czasie może być niezbędna jego naprawa. To, jak sprawdzić serwo hamulcowe, to dopiero początek. Jego samodzielna wymiana również jest możliwa.

Nie każdy samochód posiada wbudowane wspomaganie hamulcowe. Jeżeli jednak już jest, to bardzo ważne, by mieć sprawne serwo hamulcowe. Objawy uszkodzenia oznaczają konieczność natychmiastowej naprawy.  

POPULARNE

Uzupełnianie płynu chłodniczego - jak zrobić to samemu?

Uzupełnianie płynu chłodniczego – jak zrobić to samemu?

0
Płyn chłodniczy posiada określone właściwości chemiczne, dzięki którym możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika, a także zapewnienie możliwości odprowadzania nadmiernej ilości ciepła, które tworzy...
wyposażenie warsztatu

Stoły do warsztatu samochodowego

uber jak zacząć

Uber – jak zacząć?

OSTATNIE POSTY