Zakaz zatrzymywania się jest oznaczony jako znak B-36 i oznacza zakaz zatrzymywania się i postoju, ale również jest to znak zakaz zatrzymywania i postoju na chodniku. Zarówno zakaz zatrzymywania się oznaczony znakiem B-35 i B-36 dotyczy tej strony drogi, na której się znajduje. Wyjątkiem są miejsca, w których dopuszcza się parkowanie. Jeśli więc po tej samej stronie drogi znajdziemy parking, który będzie miał tabliczkę ze sposobem parkowania, to zakaz zatrzymywania się nie będzie obowiązywał w miejscu wyznaczonym jako parking.
Zakaz zatrzymywania przed, czy za znakiem?
Wielu kierowców zastanawia się: zakaz zatrzymywania przed, czy za znakiem? Znak B-36 zakaz zatrzymywania się obowiązuje całej drogi, w tym również pobocza i chodnika. Zakaz obowiązuje za znakiem. Często znak B-36 zakaz zatrzymywania się to jednocześnie zakaz zatrzymywania się i postoju i dołączona jest do niego specjalna tabliczka ze strzałką. Koniec zakazu zatrzymywania się jest oznaczony za pomocą znaku B-36 oraz tabliczką ze strzałką skierowaną w dół. Wtedy mamy pewność, że za tym znakiem zatrzymanie się i postój są możliwe.
Co ważne zakaz zatrzymania to również zakaz postoju co oznacza, że nie możemy unieruchomić silnika, ani wysiąść z auta w miejscu, w którym występuje znak B-36 zakaz zatrzymywania się.
Znak zakaz zatrzymywania i postoju na chodniku obowiązuje za znakiem. Jednak znak zakaz zatrzymywania i postoju na chodniku nie obowiązuje, w całej swojej rozciągłości, jeśli przy znaku B-36 znajdziemy tabliczkę z napisem „Nie dotyczy chodnika”. W takim wypadku istnieje zakaz zatrzymywania się, który nie obejmuje chodnika, ale jest egzekwowany na jezdni oraz poboczu.
Zakaz zatrzymywania – gdzie obowiązuje
Nie zawsze będziemy widzieć na drodze znak B-36, czyli zakaz zatrzymywania się, co nie oznacza, że na danym odcinku jezdni możemy się zatrzymać. Zakaz zatrzymywania gdzie obowiązuje bez znaku to takie miejsca jak: tunele, mosty, wiadukty, ścieżki rowerowe, chodniki, autostrady i drogi ekspresowe. W takich miejscach możemy zatrzymać się tylko wtedy, kiedy wynika to z przepisów o ruchu drogowym lub kiedy jest zagrożone nasze zdrowie lub życie. Są to dość ekstremalne sytuacje, kiedy np. mamy podejrzenie, że silnik się zapalił, czy poczuliśmy się niezdolni do kontynuowania jazdy.
Znak drogowy B-36 – interpretacja
O znaku drogowym B-36 powinien wiedzieć każdy kierowca. Znak drogowy B-36 interpretacja jest uwzględniona w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym Art. 2. pkt. 29 i 30. Mówi on więcej na temat postoju, wskazuje czym jest znak zakaz zatrzymywania i postoju na chodniku. Bardzo ważna jest różnica pomiędzy zatrzymaniem się pojazdu, a postojem. Zatrzymanie pojazdu, to jest unieruchomienie, które nie wynika z warunków panujących na drodze, a także przepisów ruchu drogowego. Nie trwa ono dłużej niż minutę. Postój z kolei jest zatrzymaniem pojazdu na dłużej niż minutę, który nie wynika z warunków na drodze, czy przepisów ruchu drogowego.
Zakaz postoju co oznacza – jeśli zobaczymy znak zakaz postoju oznacza to, że nie możemy zatrzymać pojazdu na dłużej niż minutę. Zakaz zatrzymywania się oznacza, że na danym obszarze nie możemy zatrzymać samochodu, chyba że zmuszą nas do tego warunki na drodze.
Zakaz postoju a zakaz zatrzymywania się – różnice
Należy mieć świadomość jaka jest różnica pomiędzy zakazem zatrzymywania się, a zakazem postoju. Zakaz postoju a zakaz zatrzymywania się to dwa różne znaki – zakaz postoju oznaczony jest znakiem B-35. Chodzi w nim o zakaz unieruchomienia pojazdu na czas dłuższy niż minutę. Zakaz zatrzymywania się z kolei jest znakiem B-36, który zakazuje zatrzymywania się po tej stronie drogi, po której stoi.