Strona głównaPoradyPiszczące hamulce - objawy i sposoby naprawy

Piszczące hamulce – objawy i sposoby naprawy

-

To, dlaczego hamulce piszczą, czasami może być trudne do wykrycia. Piszczące hamulce są jednak niemal dosłownym wołaniem samochodu o pomoc i wyraźnym sygnałem, że coś niedobrego się z nim dzieje. Prawidłowe działanie hamulców jest podstawą bezpieczeństwa podróżowania nim, dlatego takich objawów nie można przeoczyć. Jeżeli coś piszczy przy hamowaniu, od razu trzeba to sprawdzić. Oto kilka najbardziej popularnych powodów, dla których pojawia się piszczenie podczas hamowania. 

Hamulce wytrzymują duże obciążenia. Klocki hamulcowe wytwarzają bardzo intensywne ciepło, ponieważ wytwarzają tarcie w celu spowolnienia biegu pojazdu. W związku ze swoją pracą nie jest niczym niezwykłym, że po czasie mogą zacząć piszczeć. Jeżeli hamulce piszczą, zgrzytają lub syczą, weź pod uwagę następujące kwestie:

Piszczące hamulce: zużyte klocki hamulcowe

Osoba sprawdzająca tarcze i szczęki hamulcowe musi podnieść samochód. Piszczące hamulce w samochodzie to zazwyczaj sygnał, że klocki hamulcowe twojego pojazdu zaczynają się zużywać. Piszczące hamulce są wytwarzane przez pocieranie się metalowych klocków w klocku hamulcowym, które ujawniają się, gdy klocki się zużywają, dając ostrzeżenie, zanim całkowicie się zużyją i zaczną powodować uszkodzenie tarczy. Sposób na piszczące hamulce z tego powodu polega na wymianie ich na nowe. 

Piszczenie podczas hamowania: zardzewiały wirnik hamulca

Z biegiem czasu tarcze hamulcowe twojego samochodu mogą stracić płynność, co jest kolejną częstą przyczyną piszczących hamulców. Rdza i inne zanieczyszczenia pojawiające się na tym elemencie mogą powodować piszczenie. Regularne czyszczenie i wymiana tarczy hamulcowych to ważny element dbałości o stan samochodu. Piszczące hamulce w samochodzie mogą świadczyć o konieczności ich wymiany.

Piszczące hamulce

Poranne piszczenie hamulców

Tarcie hamulców może powodować syczenie lub zgrzytanie, gdy hamulce nagromadziły osady w ciągu nocy i zardzewiały. Deszczowe poranki mogą również powodować hałasy klocków hamulcowych. Dźwięk powinien zniknąć, gdy klocki hamulcowe zeskrobią rdzę z tarczy i po prostu “rozgrzeją się”. Jest to więc jeden ze sposobów na piszczące hamulce, który można przetestować.

Dlaczego piszczą hamulce przy mocnym hamowaniu? 

Na drodze nieraz wciśnięcie mocno hamulców jest nieuniknione. Może się tak stać, jeżeli nagle wyjedzie inny pojazd, albo zbyt wolno zareaguje się na sytuację na drodze. Ostre hamowanie powoduje szybsze zużycie klocków hamulcowych, a także sprawi, że ciepło odkształca tarcze i tarcze hamulcowe – wszystko to powoduje piszczenie podczas hamowania. Dlatego gdy pojazd piszczy przy hamowaniu, niezbędne jest sprawdzenie co się stało.

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków  

Czasami zdarza się sytuacja, że hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków. Dzieje się tak z powodu kilku możliwych błędów mechanika. Możliwe nieprawidłowości to:

  • brak oczyszczenia zacisków hamulcowych, przez co brakuje odpowiedniej odległości pomiędzy prowadnicą klocka a jarzmem zacisku;
  • brak oczyszczenia tłoka i zacisku. W efekcie powstała niesymetryczna przestrzeń powodująca drgania. Rozwiązaniem jest zastosowanie podkładki, którą przykleja się ze strony tłoczka;
  • brak wymiany tulei gumowych – czynność taka także spowodować może piszczenie podczas hamowania. Należy ją powtarzać co 100 000 przejechanych kilometrów;
  • nieodpowiedni smar może być kolejną przyczyną, dlaczego piszczą hamulce. Przez to tarcze hamulcowe mogą się zniszczyć już w bardzo krótkim czasie.

Piszczenie podczas hamowania może być niepokojące, ale nie zawsze jest przyczyną do paniki. Nie można go jednak nigdy ignorować. Sposób na piszczące hamulce zależy od przyczyny tego problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

nacisk na oś

Maksymalny dopuszczalny nacisk na oś – jak obliczyć

0
Kierowce samochodu ciężarowego dotyczy wiele ograniczeń. Jednym z nich jest ograniczenie dotyczące maksymalnej masy pojazdu na poszczególnych odcinkach dróg. Dodatkowo producenci aut określają masę...
Opony Apollo Opinie

Opony Apollo – opinie

OSTATNIE POSTY