Na licytacjach komorniczych można kupić samochody w bardzo okazyjnych cenach i dobrym stanie. Trafiają na nie auta dłużników, których nie stać na spłatę zaległości finansowych. Kupno samochodu od komornika jest opcją, której warto się przyjrzeć bliżej i przeanalizować czy jest to dobry interes.
z reguły samochody komornicze są znacznie tańsze, lecz często budzą niesmak.
Jak kupić samochód z licytacji komorniczej?
Oferty licytacji komorniczych pojawiają się przede wszystkim na tablicach ogłoszeń lub na stronach internetowych komorników, w Internecie, gazetach, czy też na tablicach ogłoszeń w sądach. Przed licytacją istnieje możliwość obejrzenia auta. Można też sprawdzić wszelkie znane informacje na temat stanu technicznego samochodu, gdyż są jawne i obowiązkowo podawane w ogłoszeniu o licytacji. Pod tym względem, zakup auta z aukcji komorniczej, jest bezpieczniejszym wyjściem niż kupno używanego samochodu od prywatnego właściciela, który będzie chciał ukryć jak najwięcej wad pojazdu, by wynegocjować wysoką cenę.
Sprawdź jak zostać kierowcą ubera
Chęci udziału w licytacji nie trzeba uprzednio zgłaszać, wystarczy tylko stawić się na miejscu, gdzie będzie przeprowadzana i wpłacić 10% wadium (czyli 10% wartości licytowanego auta). Wadium, po skończonej licytacji zostanie zwrócone, a w przypadku wygrania licytacji, będzie pierwszą wpłatą na wylicytowany samochód. Tego samego dnia powinno się wpłacić 20% ceny, a pozostałą część kwoty następnego, do godz. 12.00. Trzeba się więc liczyć z tym, że należy spłacić właściwie w dobę samochód z licytacji komorniczej. Ceny takich pojazdów są najczęściej szacowane przez rzeczoznawców. Rzadziej są wyceniane przez samych komorników.
Jak zarejestrować samochód z licytacji komorniczej?
Kolejnym krokiem po wygranej licytacji jest rejestracja samochodu. Z licytacji komorniczej auto kupuje się w stanie pierwotnym. Oznacza to, że nie jest zadłużone ani nie ciążą na nim żadne zobowiązania finansowe – tak jak przy zakupie nowego auta, z salonu. Samochód może być nawet bez dokumentów, których poprzedni właściciel nie oddał lub zgubił, takich jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu. Z zaświadczeniem od komornika, każdy Urząd Komunikacji ma obowiązek zarejestrowania pojazdu wylicytowanego na aukcji komorniczej. Gdy urzędnik odmawia, można zwrócić się do kogoś wyższego rangą, np. naczelnika, gdyż odmowa rejestracji w takim przypadku jest niezgodna z prawem.
Aukcje komornicze zyskują coraz większe zainteresowanie.
Sprzedaż auta kupionego na licytacji komorniczej
Auto zakupione na aukcji, można następnie sprzedać, bez konieczności przerejestrowania go na siebie. Po zakupie auta od komornika nawet bez karty pojazdu czy dowodu rejestracyjnego można sporządzić umowę z kolejną osobą chętną do kupna auta. W umowie należy wpisać dane właściciela auta – czyli osoby, która je zakupiła od komornika (wówczas dłużnik już nie jest właścicielem). Do umowy oprócz kompletu dokumentów, o ile są w posiadaniu właściciela, należy dołączyć również protokół sprzedaży, sporządzony przez komornika. Posiadając protokół, w przypadku braku któregoś z dokumentów, nowy właściciel auta, także nie powinien mieć żadnych problemów z rejestracją samochodu. To, że nie on zakupił auto od komornika, tylko jest kolejnym nabywcą, nie ma tu żadnego znaczenia.
Zakup samochodu od komornika a podatek
Przez długi czas, kupno rzeczy czy nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym było zwolnione z podatku. W lutym 2016 roku wprowadzone zostały zmiany w prawie, które spowodowały, że dokonując zakupu na licytacji komorniczej, trzeba się liczyć z dodatkowym wydatkiem, czyli z zapłatą podatku.
zmiany w polskim prawie zachodzą bardzo często, dlatego warto korzystać z usług doradcy prawnego.
Czy warto kupić samochód z licytacji komorniczej? Podsumowując, jeśli chętny upewni się co do dobrego stanu auta przed licytacją i będzie ona korelować z ceną, to warto. Samochody z licytacji komorniczych opinie wśród kupców mają raczej pozytywne. Ceny samochodów z licytacji komorniczych bywają zaniżane w stosunku do ceny rynkowej. Z tego powodu dłużnicy starają się sabotować taki sposób wyprzedaży ich majątku, natomiast wielu handlarzy aut regularnie w nich uczestniczy, ponieważ dalsza odsprzedaż auta może się opłacać. Jeśli na licytacji nie stawią się minimum dwie osoby, zostaje ona odwołana, a pojazd jest powtórnie wystawiony na licytację w innym terminie, po jeszcze mniejszej cenie wywoławczej.
[ratings]
Mnie to nie rusza, że komuś wzieli ten samochód i jest poszkodowany. Przecież to zazwyczaj jest brane zwykłym złodziejom co kręcą na podatkach, albo nie spłacają kredytów.
da sie znaleźć coś fajnego, ale coraz rzadziej, widzę że coraz większa konkurecja
Dokładnie, a te lepsze rzeczy i tak są sprzedawane “kolegom” komorników itd. Przeglądam od listopada i nic ciekawego nie znalazłem
Dobrze, że jest to wadium, bo to jeszcze odstrasza cwaniaczków
A co ma wadium do odstraszania? Wadium zwraca się jeśli nie wylicytowałeś przedmiotu. Nie wiem co masz na myśli pisząc „cwaniaczków” bo jeśli tak samo rozumiemy sformułowanie cwaniaczek to akurat te osoby stać na wpłacenie wadium, które odzyskają gdy nie uda się im kupić licytowanego przedmiotu albo też jeśli go wylicytują to wadium traktowane jest jako pierwsza wpłata. Więc nie rozumiem o co Ci chodzi masa.
Przed licytacja biega pan ,pani po cichu odbywa sie licytacja kto da wiecej a na licytacji wygrywa cena wyjsciowa a ruznica sie dziela ot tak to dziala