Strona głównaTuningPrzyciemnianie szyb

Przyciemnianie szyb

-

Z tego posty dowiesz się między jak i dlaczego przyciemniamy szyby. Jakie przepisy dotyczą tej czynności oraz jak przyciemnić szyby w samochodzie krok po kroku.

Przyciemnianie szyb – jak to zrobić, gdzie i za ile

Przyciemnianie szyb to nie tylko sposób na efektowny tuning auta i zwiększenie jego atrakcyjności, ale też względy praktyczne – przyciemnienie szyb znacząco niweluje nagrzewanie się samochodu od słońca, pozwala na zachowanie większej prywatności w aucie, a folia dobrej jakości wzmacnia szyby. O czym należy wiedzieć, decydując się na przyciemnienie szyb i jak przykleić folię na szybę?

Korzyści płynące z przyciemnienia szyb

Przyciemnienie szyb ma wiele zalet. O ile ze względów wizualnych takie szyby kojarzą się wielu osobom z szybkimi, sportowymi autami, o tyle coraz częściej na polskich drogach spotykamy małe miejskie samochody lub rodzinne vany z ciemnymi szybami. Nie budzi to już żadnego zdziwienia, a nawet jest coraz bardziej pożądane przez kierowców, ponieważ nałożenie folii przyciemniającej w bardzo dużym stopniu hamuje ilość światła wpadającego do samochodu, dzięki czemu w lecie panuje w nim mniejsza temperatura i można jak przyciemnić szybyograniczyć działanie klimatyzacji. Przewożenie np. dzieci, szczególnie tych najmłodszych, jest wówczas bezpieczniejsze. Atestowane folie zatrzymują też szkodliwe promieniowanie UV. Chronią również wnętrze auta, które narażone na długie godziny w upalnym skwarze na pełnym słońcu, może mieć podtapiane plastikowe elementy znajdujące się na desce rozdzielczej. Kolejną zaletą jest wzmocnienie i ochrona szyby. Folie przyciemniające są dosyć mocne. Mogą uchronić szybę przed pęknięciem lub rozbiciem się np. od odprysku kamienia i sprawić, że będzie odporniejsza na stłuczenia. Folia stanowi nawet utrudnienie dla włamywacza. Co więcej, przyciemniane szyby zapewniają pasażerom większą prywatność. Podsumowując, przyciemnianie szyb może być bardzo korzystne, jeśli wyjeżdża się w daleką podróż na wakacje do ciepłych krajów, gdzie jazda zajmuje kilkanaście godzin – w aucie nie jest zbyt gorąco, można bez problemu się przespać, bo nie razi słońce, a wnętrze auta jest chronione przed szkodliwym działaniem słońca i topnieniem. Jednak oklejenie szyb tylnych ma też swoje wady – ogranicza widoczność, szczególnie przy cofaniu w nocy.

Przyciemnianie szyb – przepisy

Nie jest możliwe, by w całym samochodzie można było pozwolić sobie na całkowite przyciemnianie szyb. To ile procent przenikalności światła powinny mieć przednie szyby, reguluje prawo. W przypadku szyby czołowej przepuszczalność powinna być nie mniejsza niż 75%, a w przednich bocznych – nie mniejszą niż 70%. W większości samochodów przednie szyby są produkowane z minimalną dopuszczalną przepuszczalnością, dlatego nie ma możliwości nawet na użycie najmniej przyciemniającej folii.

Różnica w temperaturach panujących w samochodzie z przyciemnionymi szybami bez to w upalne dni kilka stopni.

Oklejenie folią przyciemniającą przednich szyb może ograniczyć widoczność i sprawić, że wzrok będzie się męczył podczas jazdy. Istnieje jednak możliwość na przyciemnianie przednich szyb z atestem Instytutu Szkła i Ceramiki, folią bezbarwną. Taka folia stanowi również zabezpieczenie przed włamywaczem, ponieważ zwiększa wytrzymałość szyby i w pewnym stopniu zapobiega jej rozpadnięciu się na kawałki. W zasadzie można przyciemnić wedle uznania szybę tylną i dwie tylne boczne – o ile samochód posiada obydwa lusterka zewnętrzne. Szyby te również powinny być przyciemnione foliami atestowanymi przez Instytut Szkła i Ceramiki. Aby nie dostać mandatu, musimy posiadać taki certyfikat, najlepiej od fachowca, który oklejał nam szyby folią. Przyciemnianie szyb samemu wiąże się z koniecznością zdobycia certyfikatu od diagnosty, który przeprowadzi badania techniczne. Jeśli podczas kontroli policyjnej nie będziemy mieć dokumentu stwierdzającego, że przepuszczalność światła jest odpowiednia, narażamy się na mandat w kwocie od kilkudziesięciu do 500 zł. Policja ma wówczas prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, który możemy odzyskać po przejściu testów i po ewentualnej zmianie folii na jaśniejszą.

Folia do przyciemniania szyb – jaka najlepsza?

Jakość folii ma szczególne znaczenie, jeśli sami mamy zamiar ją przykleić na szyby tylne. Wtedy stopień jej przepuszczalności nie jest aż tak ważny, jak to, by posiadała odpowiedni, wspomniany atest. Jego brak prędzej czy później doprowadzi do mandatu oraz konieczności ściągnięcia folii i wymiany na inną. Folia na szyby samochodowe jest wizualnie dosyć jasna w porównaniu do tego, jak wygląda po przyklejeniu na szybę. By dobrać odpowiednią, można ją np. zgiąć na pół – mniej więcej takie przyciemnienie uzyskamy po przyklejeniu na szybę. Do wyboru jest też bardzo szeroka gama kolorów. przyciemnianei szyb przepisyWiększość aut produkowanych jest z szybami w tonacji lekko zielonej, dlatego kolor folii po przyklejeniu może nieznacznie odbiegać od jej początkowej barwy. Należy się dowiedzieć jakie rodzaje folii do przyciemniania szyb są dostępne w sklepach. Nie warto kupować folii jedynie farbowanej, bo jej trwałość będzie bardzo krótka. Najpopularniejsze są folie metalizowane, posiadające dodatkową powłokę metalową np. z aluminium. Są produkowane z zastosowaniem różnych technologii i dostępne w różnych wariantach. Najlepsze opinie wśród użytkowników i fachowców mają folie marek takich jak m.in. M3, Llumar, Global. Aby folia nadawała się do przyklejenia na szybę, musi być termokurczliwa.

Jak przyciemnić szyby w samochodzie – krok po kroku

Najlepszym i najszybszym sposobem przyciemnienia szyb, jest oddanie auta w ręce fachowców, którzy oddadzą stuningowany samochód wraz z wymaganym certyfikatem. Przyciemnienie szyb samemu jest wykonalne, ale może sprawić wiele kłopotów szczególnie w przypadku szyb wypukłych, spotykanych w nowych modelach samochodów. Jeśli już się jednak zdecydujemy na samodzielne foliowanie szyb, to wskazane jest, by przed rozpoczęciem oklejania wymontować je z auta – ułatwi to całe przedsięwzięcie. W pierwszej kolejności sprawdzamy ich stan, czy nie mają pęknięć bądź innych uszkodzeń, bo w takich miejscach folia nie będzie się trzymać i raczej nie będzie sensu, by je oklejać. Należy przygotować sobie miejsce do pracy, gdyż nie powinniśmy robić tego np. na świeżym powietrzu. Łatwo dostałyby się na szybę i pod folię zanieczyszczenia. Szybę czyścimy wodą z płynem do mycia naczyń (inne detergenty mogą uszkodzić folię), a następnie ją odtłuszczamy np. benzyną ekstrakcyjną. Folię przyklejamy oczywiście od strony wewnętrznej szyby, ale wpierw ją „dopasowujemy” i formujemy na stronie zewnętrznej. Folię przycinamy, spryskujemy wodą i kładziemy na szybę zewnętrzną klejem do góry, bez ściągania papieru chroniącego klej – na tym etapie jedynie nadajemy folii odpowiedni kształt. Folię przyciemniającą formujemy, używając szpachelki plastikowej, tak zwanej rakli. Zwilżamy folię i wygładzamy szpachelką w kierunku pionowym od środka do najbliższych krawędzi. Jednocześnie obkurczamy ją opalarką, tak aby zniknęły wszystkie zagięcia (można też najpierw ogrzać całą folię, a później wygładzać). Lepiej nie robić tego bardzo wysoką temperaturą, ale mniejszą, by nie spowodować uszkodzeń. Jeśli widzimy, że folia się słabiej obkurcza, to wystarczy przybliżyć opalarkę lub oddalić, jeśli powietrze jest za gorące. Dzięki uformowaniu folii w taki sposób łatwiej będzie ją przykleić, gdyż posiada już pasujący do szyby, kształt. Potem folię docinamy do idealnego rozmiaru, zdejmujemy warstwę zabezpieczającą, spryskujemy wodą klej i przekładamy folię na spryskaną wodą stronę wewnętrzną szyby, tak aby ją przykleić, czyli klejem do szyby. Brak nawilżenia spowoduje, że folia przyklei się natychmiast i nie będzie możliwości poprawki. Szyba musi być idealnie czysta, nie posiadać żadnych zanieczyszczeń, prochów czy włosów, bo to wszystko wpłynie na trwałość przyklejonej folii. Gdy leży tak jak powinna, znowu używając szpachelki, prostujemy i wygładzamy ją, wyciskamy powietrze i wodę, ruchami pionowymi od środka do najbliższego brzegu szyby. Należy robić to z wyczuciem, aby szpachelka nie porysowała folii.  Zostawiamy do wyschnięcia na około dobę. Pamiętajmy o tym, by udać się samochodem do diagnosty po atest potwierdzający, że nasze wykonanie jest zgodne z prawem. Jeśli masz swoje sposoby na to jak przyciemnić szyby w samochodzie krok po kroku to podziel się tym w komentarzu!

Jak przyciemnić szyby na stałe?

Drugą opcją na przyciemnienie szyb jest tzw. przyciemnianie piecowe, które jest znacznie trwalsze. Jest to metoda fabryczna pozwalająca na zmianę koloru i stopnia przyciemnienia szyb. Polega na metalizacji szkła tlenkami tytanu, niklu i chromu, w piecu. Grubość nakładanej powłoki pozwala na regulację przyciemnienia bez konieczności używania kleju, który w minimalnym stopniu, ale jednak wpływa na pogorszenie widoczności. Proces przyciemniania polega na wymontowaniu szyb z samochodu, wyczyszczeniu chemicznym oraz obróbce elektrotermicznej w piecu technologicznym, która trwa ok. 7 godzin. Jest to więc proces dosyć szybki i wcale nie bardzo skomplikowany. Daje lepsze efekty niż przyklejenie folii, bo wzmacnia szyby i sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia i zarysowania. Jest to jednak droższa metoda. O ile usuwanie folii z szyb samochodowych jest bardzo łatwe, to przyciemnianie piecowe sprawia trochę więcej kłopotu. Bez problemu można przywrócić szybom fabryczny kolor i przyciemnienie, ale wymaga to więcej czasu i pieniędzy aniżeli ściągnięcie folii z szyb.

Przyciemnianie szyb przepisy

Ile kosztuje przyciemnianie szyb

Foliowanie szyb samodzielnie to koszt zakupu sprzętu (np. opalarki) i zakup folii wynoszący ok. 20 – 80 zł. W warsztacie samochodowym oklejenie jednej szyby to koszt ok. 100 zł, bez wymontowywania z samochodu. Jeżeli specjalista będzie wymontowywał szybę, to wówczas koszt zwiększa się do ok. 200 zł za oklejenie jednej. Najdroższym sposobem jest przyciemnianie piecowe, które trwa kilka godzin. Koszt tej usługi to ok. 1000 – 2000 zł, ale efekt jest dużo trwalszy i utrzyma się bardzo długo. Pamiętaj, ze możesz to wszystko zrobić sam jeśli jesteś odpowiednio sprytny. Czytaj wyżej, aby dowiedzieć się jak przyciemnić szyby w samochodzie krok po kroku.

Całości transformacji auta może dopełnić przyciemnianie świateł tylnych. Ma to funkcję wyłącznie estetyczną, w żaden sposób nie pomaga w prowadzeniu lub użytkowaniu auta. Również w tym wypadku można narazić się na mandat, jak użyjemy folii zbyt ciemnej. Przykleja się ją w ten sam sposób co na szyby, ale do niektórych modeli samochodów można kupić gotowe, przyciemnione klosze i jest to najbardziej wskazane rozwiązanie. Podsumowując – folia przyciemniająca może poprawić wygląd samochodu i zwiększyć komfort jazdy. Warto zatem przemyśleć montaż takiej folii w swoim samochodzie, bo może faktycznie przyniesie nam ulgę w upalne dni i odświeży wygląd auta?

[ratings]

POPULARNE

małe tablice rejestracyjne

Małe tablice rejestracyjne

0
Małe tablice rejestracyjne na polskich drogach zwracają uwagę i budzą zainteresowanie. Nie zawsze budzą jednak pozytywne uczucia, zwłaszcza wtedy, kiedy używamy małej tablicy rejestracyjnej...

Car Detailing Rybnik

OSTATNIE POSTY