Sprzedaż samochodu łączy się z odprowadzeniem podatku dochodowego w Urzędzie Skarbowym. Kupujący jest zobowiązany do zapłaty podatku w wysokości 2% wartości pojazdu. Jest to tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych PCC – 3. Czasami bywa również tak, że to sprzedający musi się rozliczyć. Kiedy? Jak powinny wyglądać wszelkie formalności? Kiedy powinno nastąpić zgłoszenie sprzedaży samochodu w Urzędzie Skarbowym? Czy podatek od sprzedaży samochodu powinno zapłacić się przed upływem 6 miesięcy? Podatek od wzbogacenia – co to jest? Na te pytania odpowiemy w poniższej treści artykułu.
Podatek dochodowy od sprzedaży samochodu
Sytuacją, w której konieczne jest zapłacenie podatku dochodowego od sprzedaży samochodu, jest sprzedaż pojazdu przed upływem 6 miesięcy od jego nabycia. Dzieje się tak dlatego, że transakcja ta jest traktowana przez Urząd Skarbowy jako uzyskanie dochodu i powinno się z niej rozliczyć w PIT – 36. Warto wiedzieć, że chodzi o 6 pełnych miesięcy. Pozycja w Pit – 36 dotycząca tej transakcji to „Dochody i straty”. Ważna jest także kwota, od której odprowadza się podatek – jest to różnica pomiędzy ceną zakupu a sprzedaży pojazdu. Podatek wynosi 17 % lub 32 %. Jest on zależny od ogólnej skali podatkowej.
Każdy, kto sprzedaje samochód, powinien zgłosić to do Urzędu Skarbowego. Można zrobić to za pomocą formularza, który jest dostępny na stronie internetowej urzędu lub zrobić to bezpośrednio na miejscu. Podatek od wzbogacenia wynosi 2% wartości pojazdu określonej w umowie kupna – sprzedaży. Wyjątkiem zwolnienia od zapłacenia podatku są osoby, które kupiły samochód o wartości mniejszej niż tysiąc złotych lub jest się osobą niepełnosprawną, a zakup auta jest na własny użytek.
Podatek zależy od wkładu w samochód, jak naprawy, montaż instalacji gazowych, itp. Poniesione koszty obniżają wartość podatku. Zeznanie podatkowe należy dokonać do końca kwietnia.
Istnieje sytuacja, w której sprzedający nie ma dochodu ze sprzedaży samochodu, lecz ponosi stratę. Może być tak, że samochód został zakupiony za 20 tysięcy, a sprzedany za 10 tysięcy. W takim przypadku też jest konieczne wykazanie transakcji w zeznaniu podatkowym, jednak fiskus nie nałoży żadnego podatku, ponieważ podstawa opodatkowania będzie wynosiła 0 zł. Warto nie zapomnieć o zgłoszeniu sprzedaży samochodu w Urzędzie Skarbowym, ponieważ może się to wiązać z nałożeniem kary grzywny lub ograniczenia wolności.
Sprzedaż samochodu – podatek od wzbogacenia
Niestety zakup samochodu jest paradoksem w prawie. Pomimo tego, że zakup pojazdu wiąże się dla nas z często niemałym wydatkiem, to automatycznie powiększamy swój dobytek, dlatego też kupujący jest zobligowany do zapłaty podatku od wzbogacenia. Jest to inaczej mówiąc podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek VAT.
Nie ma problemu, kiedy zakupu dokonujemy w salonie, w komisie lub od osoby posiadającej działalność gospodarczą i otrzymujemy od niej fakturę VAT. Dalsze kroki są już zbędne. Podatek od wzbogacenia – PCC musisz uiścić jeśli zakupu dokonujesz u osoby prywatnej, która nie jest w stanie wystawić faktury VAT.
PCC jest nałożony na osoby, które sprzedają jakiś towar, a jednocześnie nie są przedsiębiorcami. Jest to tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych. Oprócz samochodów podatkowi od wzbogacenia PCC podlegają pojazdy rolnicze, motocykle, sprzęt RTV, nieruchomości, prawa majątkowe (prawa autorskie, wierzytelności, użytkowanie wieczyste). Nie tylko sprzedaż samochodu wymaga zgłoszenia do Urzędu Skarbowego.
W jakiej sytuacji jesteś zmuszony do zapłaty podatku od kupna samochodu? Wtedy, kiedy kupujesz samochód używany od osoby prywatnej. Na potwierdzenie transakcji musisz koniecznie posiadać umowę kupna – sprzedaży. Samochód jest opodatkowany w sytuacji, gdy w chwili zakupu znajdował się w Polsce, lub za granicą, ale miejsce zamieszkania kupującego jest w Polsce i umowa także została zawarta w Polsce.
Zapłata podatku dochodowego od sprzedaży samochodu jest konieczna i nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Każdy, kto kupi samochód od osoby prywatnej, jest zobligowany do zgłoszenia tego faktu w Urzędzie Skarbowym.