Strona głównaPoradyJak wykonać podjazd do garażu?

Jak wykonać podjazd do garażu?

-

Parkowanie samochodu na nieutwardzonej lub żwirowej przestrzeni w ogrodzie ma więcej wad niż zalet. Poza brakiem kosztów trudno znaleźć inne zalety, o czym przekonamy się już po pierwszej ulewie. Dlatego podczas aranżacji przestrzeni wokół domu warto wkomponować w nią podjazd do garażu. Z czego wykonać funkcjonalny podjazd i jakie wymiary powinien mieć? Garść informacji w poniższym tekście.

Podjazd do garażu z kostki brukowej, czy innego materiału?

Sporo inwestorów na pierwszym etapie planowania zadaje sobie pytanie: podjazd do garażu – z czego go zbudować? Rozwój technologii i coraz większa dostępność materiałów daje nam wiele możliwości wyboru materiału. Warto kierować się w nim nie tylko kosztem materiału, ale przede wszystkim funkcjonalnością.

W pierwszej kolejności większość osób skieruje uwagę na kostki brukowe. Podjazd do garażu z kostki brukowej ma wiele zalet, na czele z dużą estetyką i świetnym odprowadzaniem wilgoci. Z kolorowych elementów można komponować wzór lub dopasować je do barwy elewacji. Jednak trwałość podjazdu do garażu z kostki brukowej jest zależna od dokładności ułożenia całej powierzchni. Jeśli nie zadbamy o właściwe utwardzenie jej, może opadać i w niższych miejscach będzie się gromadziła woda.
Przed nowoczesnymi budynkami często układa się podjazd do garażu z płyt betonowych. Takie produkty wykonywane są podobnie do kostki brukowej, jednak mają większe rozmiary. Wpływa to na większą estetykę i krótszy czas pracy. Jednak największym problemem, jaki możemy mieć z podjazdem do garażu z płyt betonowych, jest ich pękanie przy nacisku i nierównomiernym osiadaniu. Jeśli chcemy stworzyć funkcjonalny i tani podjazd do garażu, a jego estetyka ma drugorzędne znaczenie, warto postawić na płyty ażurowe w różnych wariantach.

Jaką wielkość powinien mieć tani podjazd do garażu?

Niezależnie od tego, czy wybraliśmy podjazd do garażu z płyt betonowych, a może lepsze wydaje się inne rozwiązanie, warto dobrze przemyśleć jego wielkość. Chodzi o to, żeby podjazd stał się funkcjonalnym elementem, a nie źródłem kłopotów. Jeśli chodzi długość, jaką będzie miał podjazd do garażu z kostki brukowej, zależy ona od miejsca w ogrodzie, jakim dysponujemy. Najczęściej podjazd będzie prowadził od ogrodzenia do bramy garażowej lub wiaty i taką długość powinniśmy zapisać na projekcie.

Większym problemem może być określenie szerokości, na jaką zbudujemy tani podjazd do garażu. Z uwagi na komfort wysiadania z pojazdu, szerokość nie powinna być mniejsza niż trzy metry. Z kolei, jeśli obok chcemy umieścić miejsce do parkowania dla dodatkowego samochodu, szerokość powinna zwiększyć się o dwa i pół metra. Większość wymiarów i rozwiązań konstrukcyjnych musimy dopasować do warunków, w jakich mamy zamiar wykonać podjazd do garażu. Nachylenie, kształt, a także możliwa zatoczka to elementy, które mają różne znaczenie w zależności od kształtu ogrodu. Podczas projektowania warto poszukać inspiracji i zobaczyć jak inni rozwiązali podjazd do garażu. Galeria zdjęć z gotowych realizacji może ułatwić wiele decyzji.

POPULARNE

Jak zadbać o samochód w czasie wakacji?

Jak zadbać o samochód w czasie wakacji?

0
Wakacje na czterech kółkach to duże wyzwanie dla kierowcy i samochodu. Aby zapewnić sobie i rodzinie bezpieczną podróż własnym autem, przed dłuższym wyjazdem warto...
montaż lpg

Czy LPG się opłaca?

jaki motocykl na początek

Jaki motocykl na początek?

OSTATNIE POSTY