Każdy posiadacz samochodu pragnie, aby powierzchnia karoserii pojazdu była wolna od wszelkich rys czy zadrapań. Nie da się jednak całkowicie tego uniknąć. Niewielkie szkody powstać mogą wskutek odpryskujących z drogi kamieni czy gałęzi ocierających się o karoserię. Jeżeli zarysowania czy ryski nie są zbyt duże, a ubytek lakieru zbyt głęboki, można spróbować rozwiązać ten problem na własną rękę, korzystając z domowych sposobów. Jak samemu wypolerować auto? Czy ręczne polerowanie lakieru to skomplikowana czynność?
Polerowanie samochodu domowym sposobem – idealne rozwiązanie na niewielkie rysy
Najmniejszym problemem są małe rysy, które szpecą jedynie wierzchnią warstwę lakieru. Nie wymagają one zazwyczaj wizyty w profesjonalnym serwisie lakierniczym. Najtańsze, sprawdzone sposoby na pozbycie się zarysowań nie wymagają także specjalnych zakupów. Wykorzystać można bowiem produkty dostępne w niemal każdym gospodarstwie domowym:
- spirytus salicylowy – świetnie sprawdza się w przypadku niewielkich zarysowań czy otarć. Wystarczy nanieść odrobinę alkoholu na miękką ściereczkę, a następnie nanieść go na uszkodzony fragment karoserii. Spirytus delikatnie rozpuści warstwę lakieru, a podczas polerowania kolistymi ruchami, lakier ten zostanie rozprowadzony. Po zaschnięciu zasklepi on rysy,
- pasta do zębów – w przypadku naprawdę małych zadrapań i nieuszkodzonej bezbarwnej powłoki lakierniczej, na szmatkę wystarczy nanieść niewielką ilość pasty do zębów, a następnie delikatnie wypolerować porysowane miejsce, aż do zniknięcia ubytku.
Porysowany lakier bezbarwny? Polerowanie ręczne wciąż będzie wystarczające!
Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami używania domowych produktów do usuwania rys z lakieru, można skorzystać z powszechnie dostępnych preparatów służących do drobnych napraw uszkodzonego lakieru w samochodzie. Płytkie ubytki nie muszą być naprawiane u lakiernika. Z łatwością pozbyć się ich można z użyciem dedykowanych kosmetyków.
Najczęściej wybierane są specjalne pasty do pielęgnacji auta, zawierające tlenek ceru. Pastowanie auta z ich wykorzystaniem jest niezwykle proste – preparat wystarczy nałożyć z użyciem gąbeczki lub szmatki na uszkodzony lakier, po czym przejść do polerowania auta kolistymi ruchami. Proces polerowania samochodu kontynuować należy do momentu, aż skaza całkowicie zniknie.
Jeśli zadrapanie jest głębsze i sięga samej karoserii, warto sięgnąć w pierwszej kolejności po preparat pozwalający uzupełnić ubytek w lakierze. Doskonale sprawdzą się w takiej sytuacje sztyfty z lakierem bezbarwnym oraz lakier zaprawkowy. Sposób ten, a następnie polerka auta, wymagają jednak precyzji oraz poświęcenia większej ilości wolnego czasu.
Inne sposoby na usunięcie rys z samochodu
Jeśli brakuje nam cierpliwości do wyżej wymienionych czynności lub boimy się uszkodzenia lakieru, istnieją także inne sposoby na usunięcie rys z auta. Jednym z nich jest wosk koloryzujący. Ma on postać kredki koloryzującej, która poza woskiem, zawiera również lakier akrylowy. Efekt karoserii samochodu bez skazy uzyskać można już w kilka chwil. Wystarczy pokryć wnętrze ubytku kredką w odpowiednim kolorze, po czym delikatnie wypolerować to miejsce miękką ściereczką. Nie jest to niestety trwały sposób. Po kilku wizytach na myjni samochodowej, może okazać się, że wnętrze rysy znowu potrzebuje wosku.
Na rynku znaleźć można również pasty woskowe pozwalające zamaskować małe rysy. Wosk wystarczy nanieść na umytą wcześniej karoserię, a dokładne polerowania skutkuje wniknięciem w zarysowanie oraz uwydatnieniem odcienia auta. Najprostszym, ale jednocześnie najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług lakiernika lub studia detailingu. Pozwoli to na profesjonalne usunięcie rysy czy ubytku.
Warto pamiętać, że niektóre zarysowania są naprawdę niewielkie i nie wpływają znacząco na ogólny wygląd pojazdu. W takim przypadku warto zastanowić się nad sensem inwestowania w jakiekolwiek naprawy, ponieważ mogą one generować niepotrzebne koszty. W przypadku głębszych rys należy jednak zająć się ich naprawą. Pozostawienie ich może bowiem skutkować pojawieniem się rdzy.