Strona głównaInneDarowizna samochodu krok po kroku

Darowizna samochodu krok po kroku

-

Darowizna samochodu wymaga sporządzenia umowy. Jest ona niezbędna, aby przerejestrować samochód. Wydział komunikacji potrzebuje jedynie dokumentu potwierdzającego, że obdarowany otrzymał od darczyńcy samochód. Nie musi być to akt notarialny. W umowie powinna znaleźć się informacja dotycząca marki, modelu, rocznika, numeru rejestracyjnego, numeru VIN. Są to dane niezbędne do przerejestrowania samochodu po jego darowiźnie. W przeciwnym razie, jeśli w umowie nie będzie takich danych, urzędnik może odmówić przerejestrowania. W tym artykule dowiesz się, jak powinna wyglądać darowizna samochodu i jego przerejestrowanie, jak krok po kroku przeprowadzić darowiznę części samochodu przed rejestracją, czy zgłoszenie darowizny samochodu w wydziale komunikacji jest konieczne, a także jak powinna wyglądać umowa darowizny pojazdu, aby była czytelna dla wydziału komunikacji.

Darowizna samochodu – przerejestrowanie

Pierwszy krok w przypadku darowizny samochodu został opisany już we wstępie. Kolejny krok to wizyta w urzędzie skarbowym. Nie jest ważne to, czy darczyńca podarował samochód komuś z rodziny bądź osobie spoza niej, konieczne jest zgłoszenie darowizny samochodu w wydziale komunikacji na druku SD – Z2. Ważne jest, że bliscy krewni nie zapłacą podatku od darowizny, ponieważ są w tzw. I grupie podatkowej – małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pasierbowie, rodzeństwo. Niestety inni obdarowani są zobligowani do zapłacenia podatku od darowizny samochodu. Jeżeli wartość transakcji nie przekracza 9637 zł, nie jest konieczne jej zgłoszenie.

Kolejnym krokiem do przerejestrowania samochodu z darowizny, jest złożenie wniosku w wydziale komunikacji o przerejestrowanie. Dołączyć należy umowę darowizny i dokumenty pojazdu. Tylko na tej podstawie jest możliwe wprowadzenie w rejestrze danych nowego właściciela. Pamiętaj, aby przed wizytą w tym miejscu sprawdzić, czy ważny jest przegląd techniczny pojazdu oraz ubezpieczenie OC.

Darowizna części samochodu przed rejestracją – krok po kroku

Teraz, krok po kroku, dowiesz się, jak powinna przebiegać darowizna części samochodu przed rejestracją. Jest to tzw. uczynienie kogoś współwłaścicielem samochodu. Niestety, kiedy nastolatek wchodzi w dorosłe życie, chce jeździć swoim samochodem, przerażające są wysokie składki OC. W celu uniknięcia dużych opłat można wykonać darowiznę części samochodu przed rejestracją, sporządzić umowę i zgłosić się do urzędu skarbowego. Staż za kierownicą liczy się, dopiero kiedy kierowca staje się przynajmniej współwłaścicielem pojazdu, co zapobiega wysokim składkom. Mówiąc prościej, rodzice muszą dopisać dziecko jako współwłaściciela pojazdu. Dokonanie darowizny części samochodu przed rejestracją należy poprzeć umową w formie pisemnej, która ma moc prawną. Ta czynność nie wymaga wizyty u notariusza i sporządzenia aktu notarialnego. Wystarczy sama umowa podpisana przez obie strony i zgłoszenie darowizny samochodu w wydziale komunikacji. Na miejscu dostaniesz specjalnie druki gotowe do wypełnienia, dlatego też nie jest potrzebne wcześniejsze ich przygotowywanie. Idąc, krok po kroku, jak powinna wyglądać umowa darowizny pojazdu? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Umowa darowizny pojazdu – wydział komunikacji

Jak skonstruować umowę darowizny pojazdu? Co powinna zawierać? Kluczowe są: data i miejsce zawarcia umowy, dane identyfikacyjne darczyńcy i obdarowanego, dokładny opis przedmiotu umowy (marka samochodu, model, rok produkcji, nr VIN oraz numer rejestracyjny), oświadczenie o przekazaniu samochodu przez darczyńcę oraz przyjęciu przez obdarowanego, określenie wartości i procentowego udziału darowizny, oświadczenie darczyńcy o posiadaniu prawa własności samochodu oraz że inne osoby nie mają wobec niego żadnych roszczeń, określenie strony do opłacenia kosztów umowy, oświadczenie darczyńcy o liczbie przekazanych darowizn oraz stopniu pokrewieństwa, oświadczenie o przekazaniu samochodu przez darczyńcę oraz przyjęciu przez obdarowanego, określenie liczby sporządzonych egzemplarzy, podpisy stron umowy.

POPULARNE

Wynajem długoterminowy samochodu - dlaczego warto

Wynajem długoterminowy samochodu – dlaczego warto

0
Samochód można kupić, można go wziąć w leasing... Ale coraz popularniejszą formą użytkowania staje się wynajem długoterminowy. Z rozwiązania tego bardzo chętnie korzystają formy,...
taxi praca

Jak zostać taksówkarzem?

Ferrari

Dziwne samochody

paliwo

Co wpływa na ceny paliw?

OSTATNIE POSTY