Strona głównaPoradyProcedura odbioru nowego samochodu z salonu

Procedura odbioru nowego samochodu z salonu

-

Zakup nowego samochodu z pewnością jest większą inwestycją, ale wiąże się z mniejszą liczbą formalności do spełnienia. Procedura odbioru nowego samochodu z salonu nie jest skomplikowana, ale podczas ostatniej wizyty należy upewnić się, czy wszystko jest zgodne z pierwotnymi ustaleniami. Może się wydawać, że wystarczy zarezerwować sobie maksymalnie kilkanaście minut, tymczasem pośpiech nie jest wskazany. Dlatego optymalnym czasem jest od godziny do półtorej. Co sprawdzić przy odbiorze samochodu z salonu?

Odbiór samochodu z salonu

Znaczna większość salonów samochodowych w Polsce przyjmuje zamówienia na konkretny model auta. Klient wybiera wersję, którą chce otrzymać, odbiór samochodu z salonu jest możliwy po około 3 miesiącach. Ten czas może być obecnie nieco dłuższy, na co ma wpływ okres trwającej od dwóch lat pandemii. Każdy szczegół jest uwzględniony przez fabrykę, dlatego często na swoje wymarzone auto trzeba trochę poczekać. Czy wiesz, co sprawdzić przy odbiorze samochodu z salonu? Po odbiór samochodu z salonu warto przyjść z osobą mającą większe rozeznanie w dziedzinie motoryzacji. Jeśli wszystko jest w porządku, można przejść do przeglądu wszystkich otrzymanych dokumentów. Tutaj również wskazana jest ostrożność i pełne skupienie.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze nowego samochodu z salonu?

Odbierając nowe auto z salonu należy obejrzeć dokładnie pojazd z każdej strony, ponieważ ewentualne szkody mogły powstać podczas transportu. Dlatego sprawdzeniu powinny podlegać szyby, lakier oraz felgi i inne zewnętrzne elementy. Zawsze powinno się pomyśleć, na co zwrócić uwagę przy odbiorze samochodu z salonu. Podlega temu również numer VIN, po którym sprawdza się, czy dany egzemplarz jest tym, który się zamówiło. Powinno się ponadto skontrolować, czy wszystkie elementy wyposażenia są kompletne, muszą one zgadzać się z wszystkimi wpisanymi do protokołu. Istnieje jeszcze jedna ważna odpowiedź na pytanie: na co zwrócić uwagę przy odbiorze nowego samochodu z salonu. Chodzi oczywiście o polisę ubezpieczeniową. Zazwyczaj potwierdzenie jej opłacenia jest dołączana do dowodu rejestracyjnego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze auta

Kupno nowego samochodu – formalności

Z czym wiąże się kupno nowego samochodu? Formalności pomagają zazwyczaj załatwiać dealerzy prowadzący salony. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że wszystkie są tak samo ważne i żadnej nie można pominąć. Znacznie mniej spraw do załatwienia mają osoby stawiające na kupno nowego samochodu – formalności zazwyczaj przedstawiane są na samym początku. W pierwszej kolejności należy obligatoryjnie wykupić ubezpieczenie OC. Auto jest wydawane dopiero po przedstawieniu potwierdzenia zawarcia umowy z ubezpieczalnią. Dopiero następnie należy udać się do Wydziału Komunikacji w celu rejestracji pojazdu.

Rezygnacja z zakupu samochodu w salonie

Kwestie odstąpienia od umów regulują przepisy kodeksu cywilnego, w ich interpretacji wymienione są dwa rodzaje postępowania – umowne i ustawowe. Rezygnacja z zakupu samochodu w salonie może odbyć się umownie wówczas, gdy zgodę na to wyrażają obie strony transakcji. Taki zapis umieszcza się zazwyczaj w umowie przedwstępnej, zastrzegając określony termin, do którego odstąpienie jest możliwe. Jeśli następuje rezygnacja z zakupu samochodu w salonie sprzedający ma obowiązek zwrot wpłaconej zaliczki. W podpisanej umowie podczas składania zamówienia na nowe auto wskazuje się okoliczności, w którym konsument może zrezygnować z zakupu. Najczęściej jest to niewywiązanie się z terminu, zamontowanie innych elementów bez uprzedzenia, ewentualne uszkodzenia i próba ich ukrycia. 

Jak zapłacić za samochód w salonie? Wiemy już co sprawdzić przy odbiorze samochodu z salonu. Pozostaje pytanie o dopełnienie formalności. Zapewne wiele osób planujących zakup nowego auta zastanawia się, jak zapłacić za samochód w salonie? Na szczęście nie ma potrzeby wypłacania gotówki z banku, w niemal wszystkich punktach honorowane są przelewy bankowe. Jest to przede wszystkim bardzo wygodny sposób, dlatego stosowany przez większość klientów. Oczywiście kwestia jak zapłacić za samochód w salonie nie ogranicza się do narzucenia z góry przelewu elektronicznego. Zwolennicy płacenia wyłącznie w gotówce również mogą zostać klientem salonu samochodowego.

POPULARNE

nacisk na oś

Maksymalny dopuszczalny nacisk na oś – jak obliczyć

0
Kierowce samochodu ciężarowego dotyczy wiele ograniczeń. Jednym z nich jest ograniczenie dotyczące maksymalnej masy pojazdu na poszczególnych odcinkach dróg. Dodatkowo producenci aut określają masę...
SAMOCHÓD BEZ PRAWA JAZDY

Samochód bez prawa jazdy

dobór felg do auta

Jak dobrać felgi do auta?

OSTATNIE POSTY