Strona głównaPoradyPrzegląd techniczny samochodu - co jest sprawdzane?

Przegląd techniczny samochodu – co jest sprawdzane?

-

Nieodłącznym elementem, który jest wymagany, aby móc poruszać się samochodem po drodze, jest posiadanie ważnego przeglądy technicznego samochodu. Dlaczego wykonuje się przegląd rejestracyjny? Co jest sprawdzane na przeglądzie technicznym samochodu? Ile wynosi cena przeglądu technicznego? Jak wygląda przegląd samochodu? Podczas przeglądu rejestracyjnego samochodu sprawdzane są wszystkie elementy, podzespoły, części samochodu, aby móc poruszać się sprawnie i bezpiecznie po drogach i nie stwarzać zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruchu. Podczas przeglądu rejestracyjnego możliwe jest wyłapanie ewentualnych awarii i problemów związanych z naszym samochodem. Przegląd rejestracyjny należy wykonywać co rok, jeżeli minie termin przeglądu, a zostaniemy zatrzymani przez patrol policji, musimy się liczyć z faktem, że zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny, a samochód zostanie odholowany na parking policyjny. 

Jak wygląda przegląd samochodu?

Po przyjeździe do stacji kontroli pojazdów, kontroler rozpoczyna przegląd od sprawdzenia oświetlenia naszego samochodu. Między innymi sprawdzane jest to, czy światła są prawidłowo ustawione oraz działanie wszystkich żarówek. Kontroli podlegają także światła drogowe i kierunkowskazy. Jeżeli któraś z żarówek jest przepalona, konieczna będzie jej wymiana. Sprawdzane są również klosze lamp. Jeżeli podczas kontroli któryś z kloszy będzie pęknięty, również należy wymienić go na nowy, ponieważ możemy nie uzyskać podbicia przeglądu. Następną rzeczą podczas przeglądu rejestracyjnego, która jest sprawdzana, są opony, a dokładnie wysokość bieżników. Prawidłowa wysokość nie powinna być mniejsza niż 1,6 milimetra. Jeżeli opony są starte, wiązać się to będzie z wizytą u mechanika i wymiana ogumienia. Co jest jeszcze sprawdzane podczas przeglądu rejestracyjnego? Jednymi z ważniejszych rzeczy, które podlegają kontroli i sprawdzeniu podczas przeglądu rejestracyjnego jest układ hamulcowy i zawieszenie. Przede wszystkim kontroler zwraca uwagę na ilość rdzy osadzonej na ich elementach. Zbyt duża ilość może spowodować, że nie uzyskamy pieczątki. Jak wygląda sprawdzanie układu hamulcowego? Aby sprawdzić sprawność układu hamulcowego, a więc hamulców, pojazd umieszcza się na stanowisku rolkowym. Jeżeli skuteczność naszego hamulca roboczego jest większa, niż 50%, to oznacza to, że działa on wystarczająco dobrze. W przypadku hamulca roboczego wartość ta musi przekroczyć 25%. Ponadto, sprawdzana jest różnica w hamowaniu kół umieszczonych w jednej osi. Różnica ta nie powinna być mniejsza, niż 30%, ponieważ to świadczy o tym, że po jednej ze strony jest większa siła, która może spowodować wypadek. 

Kontroli podlegają również amortyzatory oraz możliwe “luzy”. Nieodłączny element przeglądu technicznego samochodu stanowi sprawdzenie szczelności zaworów, pojemników, misek, rur. Możemy liczyć się z faktem, że nie przejdziemy przeglądu technicznego, jeżeli zostanie wykryte wyciekanie płynu hamulcowego, czy paliwowego. Następną rzeczą jest emisja spalin. To badanie sprawdza, ile toksycznych dla środowiska związków węgla jest emitowanych do środowiska. Podczas przeglądu sprawdzane mogą być również pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, klakson oraz wycieraczki. 

Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu? 

Jeżeli posiadamy samochód o masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 tony, to cena przeglądu technicznego samochodu wynosi 99 złotych. Dotyczy to również taksówek, które są samochodami osobowymi do masy całkowitej 3,5 tony. Ile kosztuje przegląd techniczny nowego samochodu? Samochód, również do masy całkowitej 3,5 tony, który jest rejestrowany po raz pierwszy i przechodzi przegląd po raz pierwszy, przegląd jego kosztować będzie 98 złotych. Cena przeglądu pojazdów z instalacją gazową to 161 złotych. Jeżeli dokonujemy zmiany w naszym samochodzie, to cena przeglądu rejestracyjnego będzie wyższa. Takie zmiany kosztować nas będą 161 złotych.  

Co jest sprawdzane na badaniach technicznych skutera?

W przypadku skuterów i motocykli również ważne jest prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych elementów. Dlatego też co roku właściciele skuterów zobowiązani są do wykonania przeglądu swojego pojazdu. Co jest sprawdzane w badaniu technicznym skutera? Przede wszystkim dokumentacja, ale także wszystkie układy skutera, jak układ kierowniczy, wydechowy, amortyzatory. Oprócz tego kontroler sprawdza oświetlenie, sygnały dźwiękowe, ogumienie oraz stan nadwozia i ram, czy nie są one za bardzo pokryte rdzą.

Przegląd techniczny samochodu z USA

Kiedy dokonać przeglądu technicznego samochodu z USA? Czy jest ono konieczne? Przeglądu technicznego samochodu z USA należy dokonać przed  jego pierwszą rejestracją w Polsce. Dotyczy to pojazdów, które były zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych. Wykonania przeglądu technicznego samochodu z USA wymaga się od pojazdu, który brał udział w wypadku samochodowym lub narusza wymagania ochrony środowiska, które panują w Polsce. 

POPULARNE

pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc na drodze

0
Widzisz wypadek drogowy albo w nim uczestniczysz i jesteś cały, a z poszkodowanym ewidentnie nie jest dobrze, nie panikuj, możliwe że możesz ocalić mu...

Okulary do samochodu

OSTATNIE POSTY