Strona głównaNaprawaPlanowanie głowicy - na czym polega i ile kosztuje?

Planowanie głowicy – na czym polega i ile kosztuje?

-

Głowica jest jednym z najważniejszych komponentów silnika – stanowi zamknięcie komory spalania. Znajdują się w niej kanały olejowe i płynów chłodniczych oraz czujniki, wpływające na poprawne działanie układu spalania. Czym jest i ile kosztuje planowanie głowicy – o tym dowiesz się z tego artykułu.

Co to jest planowanie głowicy?

Głowica to element silnika, posiadający zawory doprowadzające do komór spalania powietrze i odprowadzające spaliny. Połączona jest z blokiem silnika. Połączenie to musi być szczelne, aby uniknąć wycieku oleju. Jego szczelność gwarantuje odpowiednie przygotowanie powierzchni bloku i głowicy. Dzięki temu, uszczelka znajdująca się pomiędzy tymi elementami, będzie idealnie przylegać. Zapewnienie tego dopasowania to tzw. planowanie głowicy. Koszt tej renowacji jest niewysoki, toteż warto zadbać o tę część silnika. Wykonanie planowania jest również stosunkowo proste – powierzchnię głowicy się wyrównuje, szlifując bądź frezując.

Planowanie głowicy – czy jest konieczne?

Zniekształcona głowica silnika może doprowadzić do wycieku oleju silnikowego, co jest niepożądane. Uciekający olej trzeba wciąż uzupełniać, co pociąga za sobą koszty. Ponadto zostawiając plamy oleju, wpływamy bardzo niekorzystnie na środowisko naturalne, a wyciek powoduje nieestetyczne ślady, które niszczą nie tylko nawierzchnię drogi, ale również miejski krajobraz. Plamy oleju na nowych bądź zabytkowych powierzchniach, mogą być przyczyną bardzo wysokiego mandatu. Odpowiedź na pytanie, czy jest konieczne planowanie głowicy, jest jedna – tak, aczkolwiek w kilku określonych sytuacjach. Nie planuje się głowicy bez powodu – najczęściej wykonuje się tę naprawę przy okazji innych, poważniejszych usterek silnika. Jeżeli ściąga się głowicę, to za każdym razem powinno się ją oddać do planowania oraz wymienić uszczelkę. Również niejednokrotnie zdarza się, że uszczelka faktycznie się zużyje lub przepali – wówczas, wymieniając ją na nową, także należy wykonać planowanie głowicy.

Planowanie głowicy – cena

Planowanie głowicy wynosi ok. 100 zł – 400 zł. Górna granica to koszt, który zawiera już dodatkowe naprawy lub konieczność wymiany zużytych części. W praktyce bardzo rzadko możemy liczyć jedynie na cenę samego planowania głowicy. Dochodzą tutaj koszty renowacji tego elementu takie jak m.in. zakup nowej uszczelki, wymiana zużytych śrub, czyszczenie prowadnic czy uszczelniaczy, wymiana płynu chłodzącego. Natomiast naprawa uszkodzonej głowicy jest droższa i wynosi ok. 1000 – 2000 zł (w zależności od typu silnika i rodzaju naprawy).

jaka cena za planowanie

Planowanie głowicy samemu – czy to dobry pomysł?

Planowanie głowicy, które polega na jej wyszlifowaniu i wyrównaniu, może wydawać się niezbyt skomplikowanym przedsięwzięciem, które można wykonać we własnym garażu. Wyrównanie na idealną taflę nie jest jednak takie proste, szczególnie gdy ma się do dyspozycji tylko papier ścierny i wiedzę teoretyczną, niepopartą żadną praktyką. Ściągnięcie głowicy czasami idzie w parze z wymianą uszczelniaczy i wyciągnięciem zaworów. Konieczność wymiany należy ocenić fachowym okiem Niektóre głowice można planować przy pomocy frezarki, inne jedynie przy użyciu szlifierki magnetycznej. Niewiadomych jest więc sporo, jeżeli zamierza się samodzielnie planować głowicę. Cena u mechanika, przy małym zakresie prac, może wynosić ok. 100 zł, dlatego najlepiej oddać ją w ręce specjalisty.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

POPULARNE

przepustnica

Brudna przepustnica. Objawy

0
Przepustnica to element, który stosowany jest w silnikach benzynowych. Znajduje się w kanale dolotowym, połączony jest z pedałem gazu. Otwarcie przepustnicy zwiększa ilość powietrza...
płyn hamulcowy

Jaki płyn hamulcowy?

akumulator

Jak sprawdzić akumulator?

OSTATNIE POSTY