Strona głównaPoradyStrefa ograniczonej prędkości

Strefa ograniczonej prędkości

-

Oprócz strefy zabudowanej, w której panuje ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę, istnieje tak zwana strefa ograniczonej prędkości. Przed wjazdem do strefy ograniczonej prędkości ustawione są znaki, które informują, że na tym obszarze obowiązywać nas będzie ograniczenie prędkości. Znak ograniczenia prędkości w strefie, to znak B-43. Oznacza on, że w tej strefie ruchu ograniczenie prędkości obowiązuje wszystkich uczestników ruchu i należy się dostosować do prędkości, która widnieje na znaku strefy ograniczonej prędkości. Zazwyczaj jest to znak strefy 30. W tym wypadku prędkość można jedynie rozwinąć do trzydziestu kilometrów na godzinę. Gdzie można spotkać znak ograniczenia prędkości? Zazwyczaj strefa ograniczonej prędkości dotyczy miejsc o zwiększonym ruchu pojazdów oraz pieszych, w których należy zachować szczególną ostrożność. Bardzo często strefa ograniczenia prędkości znajduje się w pobliżu szkół i przedszkoli. Wjazd na strefę ograniczenia prędkości oznacza, że kierowca zobowiązany jest do przestrzegania ograniczenia prędkości, a także zasad ruchu, które panują w tej strefie. 

Strefa ograniczonej prędkości

Aby zmusić kierowców do przestrzegania ograniczonej prędkości stosuje się różnego rodzaju konstrukcje, które uniemożliwiają im rozwinięcie większej prędkości, niż ta, która widnieje na znaku ograniczenia prędkości. Jednym z takich rozwiązań są progi zwalniające. Najechanie na próg zwalniający z większą prędkością może spowodować, że uszkodzimy sobie podwozie samochodu. Dlatego też kierowca powinien zachować wymaganą prędkość. W strefie ograniczonej prędkości nie ma obowiązku informowania znakami, że zastosowano konstrukcje, które zmuszą kierowców do zmniejszenia prędkości i dostosowania się do wyznaczonej. Dodatkowo, w strefie ograniczenia prędkości skrzyżowanie nie zwalnia z przestrzegania dozwolonej prędkości, a także nie zmienia zasad pierwszeństwa. O wyjeździe ze strefy ograniczonej prędkości informuje znak B-44. Powinno się go umieszczać na drogach wylotowych strefy, aby poinformować kierowcę, że dotychczasowe ograniczenia prędkości i zasady ruchu drogowego się zmieniają i zaczynają obowiązywać dotyczące drogi głównej. 

Strefa ruchu – ograniczenie prędkości

Znak strefy ruchu bardzo często spotkać można na parkingach. Ma on za zadanie informować, że na danym obszarze panuje zwiększony ruch pieszych, a także samochodów i nie jest możliwe zwiększenie prędkości, ponieważ może dojść do kolizji, czy wypadku. Ograniczenie prędkości w strefie ruchu powinno być ustawione przed wjazdem do takiej strefy, aby poinformować wcześniej kierowców. Ponadto, w takiej strefie możliwe jest zastosowanie rozwiązań, jak choćby wysepek, czy progów zwalniających, które wymuszą na kierowcy dostosowanie się do ograniczenia prędkości. Z reguły najczęściej spotykanym znakiem jest znak strefy 30, który oznacza, że w tej strefie ograniczonej prędkości, poruszać się można z prędkością maksymalną trzydziestu kilometrów na godzinę. Dodatkowo, umieszczenie znaku strefy ruchu pozwala na rozwiązywanie sytuacji, w których doszło do wypadku, czy kolizji, ponieważ w miejscach takich, jak parkingi, czy drogi wewnętrzne obowiązują inne przepisy drogowe i bardzo często trudno jest orzec, kto ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. W strefie ruchu ograniczenia prędkości zmieniają się zasady pierwszeństwa, ponieważ pierwszeństwo w tej strefie posiada pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Oprócz tego w strefie ruchu można otrzymać mandat za nieuzasadnione zajęcie miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych.  

Jak wygląda znak ograniczenia prędkości w strefie?

Znak, o którym mowa, to biały prostokąt, w który wpisany został okrąg z liczbą, która informuje, jaką maksymalną prędkość można rozwinąć w danej strefie. Różni się on od znaku ograniczenia prędkości, na przykład w strefie zabudowanej, ponieważ tamten jest znakiem zakazu w postaci okręgu z czerwoną obwódką i liczbą ograniczonej prędkości. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

doważanie koła

Doważanie koła na samochodzie

0
Często dzieje się tak, że po zamontowaniu koła w samochodzie, oś wirowania zostaje przesunięta. Trzeba pamiętać, że nawet minimalne przesunięcie będzie miało odczuwalny wpływ...
Mandat za brud w aucie

Mandat za brud w aucie

JAKA GAŚNICA

Jaka gaśnica do samochodu?

OSTATNIE POSTY