Z czasem wnętrze naszego samochodu się starzeje, przybywa rys oraz przebarwień. Jest to naturalny proces starzenia się plastików wewnątrz naszego samochodu. Renowacja plastików w samochodzie nie musi być wcale trudna i kosztowna. Poniżej przedstawimy Państwo parę ciekawych, a co najważniejsze skutecznych sposobów na odnawianie plastików wewnątrz samochodu. Największe zużycie możemy zauważyć na elementach, które są często przez nas używane. W samochodzie zazwyczaj są to przebarwienia i rysy wokół klapku do schowka.
Przebarwienia i rysy to problem wielu aut, których wiek przekracza 8-10 lat, a takich w Polsce jest większość. Jest to zatem problem o dużej skali. Jeśli chcemy sprzedać samochód, który wewnątrz nie wygląda za dobrze to będziemy mieć duże utrudnienie. Większość z nas jest wzrokowcami, pomijamy często aspekty mechaniki, a zaślepieni wyglądem kupujemy nawet kompletny wrak.
Jak odnowić plastiki wewnątrz samochodu?
Jak wcześniej wspominaliśmy sposobów na odnowienie elementów jest kilka. Przedstawimy Wam sposób, który pozwoli Wam w domowych warunkach przeprowadzić renowację plastików. Większość elementów wewnątrz samochodu jest pokryta cienką warstwą gumy, którą bardzo łatwo zarysować. W pierwszej kolejności zdejmujemy elementy, które chcemy odnowić. W naszym przypadku będzie to szufladka/schowek na monety w BMW E46.
Po zdjęciu interesujących nas elementów czas przejść do zeszlifowania gumy. Zanim jednak do tego przejdziemy należy nieco “rozmiękczyć” gumę, aby można było ją bez problemu zeszlifować. Tutaj pojawiają się pierwsze koszta – możemy rozmiękczyć gumę za pomocą specjalnego płynu (takiego samego płynu, co do rozmiękczania farby) lub użyć płynu hamulcowego. Płyn hamulcowy nałożony na elementu w ciągu 20-40 minut powinien sprawić, że usuwanie gumy z elementów będzie bezproblemowe. Oczywiście płyn nie rozprowadzamy maczając cały element, a nakładając małe ilości na pędzel.
Czas przejść do zeszlifowania gumy – czego użyć w takim przypadku? Najlepszym wyborem będzie papier ścierny gruboziarnisty (drobnoziarnisty będziemy używać przed nałożeniem farby). Po całkowitym zdjęciu gumy powinniśmy odtłuścić nasz element – czym to zrobić? Przy renowacji plastików wewnątrz samochodu należy pamiętać o każdym detalu. Nie chcemy, aby nasz element wyglądał gorzej niż przed renowacją. Są dwie szkoły, jeśli o odtłuszczanie – możemy element odtłuścić za pomocą specjalnego preparatu lub użyć domowego sposobu z płynem do mycia naczyń. Płyn do mycia naczyń jednak nie odtłuści naszego elementu w 100%, jest to dobry sposób na wstępne odtłuszczenie, jeśli stawiamy na efekt to możemy użyć benzyny ekstrakcyjnej.
Czas przejść do ostatniej części procesu, czyli do malowania elementu. Możemy tutaj zastosować farbę do deski rozdzielczej lub użyć lakieru do zderzaków. Wiele osób stosuje dodatkowo podkład do malowania plastiku – jeśli mamy dostęp do takiego podkładu to zdecydowanie warto go nałożyć, farba zdecydowanie będzie trzymała się dłużej na naszym elemencie. Jak widzimy renowacja plastików w samochodzie nie jest jakoś specjalnie ciężkie i trudne, może to zrobić każdy z nas.
Tagi: jak odnowić porysowane plastiki w samochodzie, malowanie plastików w aucie