Utrata wartości pojazdu to naturalne zjawisko i powinno ono być zawsze brane pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji o kupnie nowego samochodu. Na rynku istnieje wiele wersji pojazdów, które pomimo upływu czasu minimalnie tracą na wartości, to właśnie nad nimi warto się zastanowić, w momencie, kiedy planujemy nabyć pojazd do dalszej odsprzedaży. Na to, ile traci na wartości samochód, ma wpływ wiele czynników, o których omówimy w dalszej części wpisu, dodatkowo odpowiemy na pytania, czym jest wartość rezydualna samochodu, i w jaki sposób korzystać z kalkulatorów i wykresów, które obliczają wartość utraty pojazdu.
Czym jest wartość rezydualna samochodu?
Wartość rezydualna samochodu to przewidywanie i prognozowanie, które szacuje przyszłą wartość rynkową pojazdu, najczęściej szacuje ona wartość po trzech latach. Wartość rezydualna najczęściej wskazuje kwotę, na jaką można liczyć w trakcie odsprzedaży pojazdu po zakończeniu jego użytkowania, dodatkowo można również określić wartość zakupu pojazdu, jeżeli jest poleasingowe.
Proces utraty wartości rezydualnej przez pojazdy modeluje się w zależności od poziomu wysokości i dynamiki spadku wartości. Wiele modeli samochodów najwięcej traci na wartości już w pierwszym, czy w drugim roku jego użytkowania, z kolei z każdym kolejnym rokiem ta wartość jest znacznie niższa. W przypadku innych modeli, proces ten przebiega w sposób równomierny przez czas, w którym jest ono eksploatowane. Sporządzając wykresy przedstawiające wartość rezydualną i końcową samochodu, bierze się pod uwagę takie czynniki , jak cena zakupu pojazdu, wielkość i moc silnika, rodzaj nadwozia, dokładny przebieg, model pojazdu, markę i to, jakie panują obecnie trendy rynkowe.
W ten sposób można wywnioskować to, że najmniejszy spadek wartości samochodu dotykają modele, które posiadają małolitrażowe silniki i funkcjonalne nadwozia. Dodatkowo pojazdy droższe posiadające dużą pojemność silnika i skomplikowane nadwozie, które zostały nabyte w trakcie trwania dużych obniżek, to ich wartość rezydualna jest z reguły niższa.
Utrata wartości handlowej pojazdu – kalkulator
Utrata wartości handlowej pojazdu przeważnie następuje w ciągu pierwszych trzech lat użytkowania. Spadek wartości samochodu najczęściej wynosi prawie połowę początkowej ceny pojazdu. Dodatkowo utrata wartości handlowej pojazdu jest również zależna od przebiegu, kondycji mechanicznej, karoserii i stanu powłoki lakierniczej. W sieci pojawia się wiele kalkulatorów i wykresów, które umożliwiają szybkie i proste wyliczenie utraty wartości handlowej. Kalkulatory na podstawie wprowadzonych danych wskazują aktualną i przyszłą wartość pojazdu.
Ile traci na wartości samochód?
Jakie czynniki jeszcze mają wpływ na to, ile traci na wartości samochód? Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, samochody, które zostały zakupione z salonu, najwięcej tracą na wartości w przeciągu trzech lat. To, ile traci na wartości nowy samochód, nie wynika ze szkód, a z przeprowadzonej personalizacja, chodzi tutaj o to, że pojazd, który został skrojony na miarę pierwszego właściciela, jest znacznie ciężej odsprzedać. Już w ciągu pierwszego roku taki pojazd może stracić do jednej trzeciej wartości. W kolejnych latach spadek wartości samochodu jest zależne od eksploatacji i stanu technicznego pojazdu. Oczywiście pojawia się wiele modeli pojazdów, które stają się klasykami i z wiekiem, zamiast tracić, zyskują na wartości. Świetnym przykładem okazuje się wszystkim znany Fiat 126p, czyli inaczej zwany „maluch”. Fiat 126p z rocznika 1976-1980 osiąga niekiedy na aukcjach motoryzacyjnych wartość osiągającą nawet do 35 000 złotych. W tym przypadku chodzi bardziej o sentyment i historię związaną z marką Fiata.
Jakie wymienia się czynniki, które mają wpływ na to, ile traci na wartości samochód? Ważnym czynnikiem są również prowadzone działania przez producenta, w tym przypadku mają one wpływ na ocenę wartości pojazdu. Pojawia się na rynku wiele nietrafionych modeli, które nie zdobyły wielkiej popularności, i w ten sposób szybko obejmowane są dość atrakcyjnymi rabatami, które w ostateczności mają wpływ na wartość pojazdów, które poruszają się po drogach.