Strona głównaZakupSprzedaż auta za granicę - co musisz wiedzieć?

Sprzedaż auta za granicę – co musisz wiedzieć?

-

Sprzedaż samochodu za granicę jest związana z wszelkimi formalnościami, które są niezbędne, aby uznać sprzedaż za legalną i udana. Dokumentację załatwia się w wydziale komunikacji oraz innych urzędach, jeśli wymaga tego sytuacja. Formalności w zakresie sprzedaży samochodu obcokrajowcowi są bardzo istotne, ponieważ zabezpieczają sprzedającego. Sprzedaż auta za granicę nie jest zagrożeniem, pod warunkiem, że będziemy świadomi obowiązujących zasad i możliwości usprawnienia tego procesu. W tym artykule dowiesz się, jak powinna wyglądać sprzedaż pojazdu obcokrajowcowi za granicę.

Sprzedaż pojazdu obcokrajowcowi

W celu sprawnego procesu sprzedaży samochodu obcokrajowcowi, najlepiej będzie jeśli sprzeda się go na takich samych zasadach, jak Polakowi. Należy mieć na uwadze bardzo ważny fakt – umowa musi być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i być w posiadaniu obu stron. Sprzedaż pojazdu obcokrajowcowi to w pierwszej kolejności podpisanie umowy sprzedaży, a wraz z nią powinno nastąpić przekazanie kompletu dokumentów, jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu, aktualne OC i tablice rejestracyjne. W celu zaoszczędzenia czasu, najlepiej przygotować wszystkie niezbędne dokumenty wcześniej. Sprzedaż auta za granicę powinna zostać zgłoszona w jak najkrótszym czasie do wydziału komunikacji. Co ważne, obcokrajowiec może poruszać się zakupionym samochodem poza granicami naszego kraju na tablicach rejestracyjnych poprzedniego właściciela.

Koniec formalności związanych ze sprzedażą pojazdu obcokrajowcowi może nastąpić dopiero w sytuacji, kiedy zarejestruje on zakupione auto za granicą.

Istnieje ryzyko, w którym to obcokrajowiec złamie zasady ruchu drogowego, spowoduje wypadek drogowy lub dopuści się innego wykroczenia, jadąc samochodem na dotychczasowych tablicach rejestracyjnych i zbiegnie z miejsca zdarzenia. W takiej sytuacji automatycznie będzie istniało podejrzenie, że to poprzedni właściciel popełnił przestępstwo. Jest to sytuacja, która może kosztować nas sporo nerwów. Nie jest ona jednak bez wyjścia, ale raczej nie obędzie się bez udowadniania przed sądem naszej niewinności. Z tego też powodu, tak ważne jest posiadanie umowy sprzedaży.

Sprzedawanie pojazdu za granicę

Należy pamiętać, że najbezpieczniejszą opcją sprzedaży auta za granicę będzie wyrejestrowaniu pojazdu przed wyjazdem obcokrajowca z kraju. Dobrze by było, jeśli miałoby to miejsce w obecności przyszłego właściciela. W tym momencie także może dojść do niechcianej sytuacji, w której to potencjalny nabywca zrezygnuje, a auto będzie już wyrejestrowane. Możemy mieć problem z kolejną rejestracją pojazdu i wiąże się to także ze stratami finansowymi.

Wyrejestrowanie pod sprzedaż auta za granicę polega na tym, że w urzędzie zostawia się dotychczasowe tablice rejestracyjne, okazuje dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. W następnym kroku, obcokrajowiec otrzyma tablice wywozowe i czasowy dowód rejestracyjny, który pozwoli mu na spokojne załatwienie wszelkich formalności i zarejestrowanie pojazdu w swoim kraju. Tymczasowy dowód rejestracyjny jest ważny przez okres 14 dni. Takie rozwiązanie sprzedaży samochodu za granicę umożliwia bezpieczną sprzedaż i uniknięcie sytuacji, w której możemy być pociągnięci do odpowiedzialności karnej za przekroczenia obcokrajowca. Tablice rejestracyjne są zbędne jeśli auto będzie przewożone na lawecie.

Transport na lawecie jest jedną z najbezpieczniejszych dla obu stron formą sprzedaży samochodu za granicę. Unika się wtedy większość formalności. Ma ono ogromną zaletę – decyzja o wyrejestrowaniu auta zapada bardzo szybko, dzięki czemu prędzej można ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej. Zazwyczaj nie są to małe kwoty, dlatego dobrze jest zadbać o ten aspekt. W tej sytuacji czas gra rolę. Jeśli szybko zostanie złożony wniosek o zwrot to pieniądze w krótszym czasie trafią na konto osoby sprzedającej samochód za granicę.

Sprzedaż samochodu za granicę wymaga od nas trochę więcej wysiłku i poświęcenia czasu niż przy sprzedaży w kraju, jednak ze znajomością zasad i możliwości, wcale nie jest ona aż tak trudna, jak mogłoby się wydawać.

POPULARNE

Opony marki Cooper – jakie pojawiają się opinie?

Opony marki Cooper – jakie pojawiają się opinie?

0
Wybór odpowiedniej opony do swojego pojazdu to wymagająca zastanowienia się decyzja, do której należy w odpowiedni sposób się przygotować. W pierwszej kolejności, warto wyznaczyć...
Hankook – opinie o oponach

Hankook – opinie o oponach

SAMOCHÓD BEZ PRAWA JAZDY

Samochód bez prawa jazdy

OSTATNIE POSTY